Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Yurtdışı Marka Tescili

  • Markanızı uluslararası pazarda güvence altına alın.
  • Marka prestiji ve bilinirliğinizi sağlayın.
  • Yurtdışı marka teşvik ve desteklerinden yararlanın.
  • Rakiplerinizin bir adım önüne geçin.
MARKA İSMİNİZİ KORUMA ALTINA ALIN İLETİŞİME GEÇ

*Ülkemizde marka tescillerinin uluslararası olarak yapılabilmesi, ülkemizin de taraf olduğu Madrid Protokolü ve Paris Sözleşmesi çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

Yurtdışı Marka Tescilinde Madrid Protokolünün Amacı

Markaların tek bir başvuru ve tek dil (İngilizce, Fransızca)kullanımı sağlanarak protokol ülkelerinde yurtdışı marka tescilinin yapılması,

Marka tescili sonrası adres, ünvan, devir sınırlamaları gibi değişiklerde basit bir işlem ile uluslararası sicile kaydedilmesini sağlamaktır.

Protokol'e taraf devletler ve örgütler bütününe Akit Taraflar denilmektedir. Paris Sözleşmesi'nin 19 uncu maddesi çerçevesinde özel birlik olan Madrid Birliği'ni Akit Taraflar oluşturmaktadır. Yurtdışı marka tescili bu akit taraflar yani üye ülkeler arasında işlemektedir.

Bu sistemden kimler faydalanabilir?

1. Uluslararası tescil başvurusunda bulunabilinmesi için Madrid Protokolü'ne taraf ülkede ikamet etmesi veya o ülkede etkin bir ticari kuruluşu bulunması durumunda gerçek veya tüzel kişi tarafından başvuru yapılabilir.

2. Uluslarası tescilin sağlanması menşe ofiste(TPE) tescil edilmiş bir markaya veya marka başvurusunun bulunmasına bağlıdır.

Madrid Protokolünün Yurtdışı Marka Tescili Açısından Avantajı

Türk Patent Enstitüsü'ne başvurusu yapılan ve aynı kurum tarafından tescil edilmiş markanın, yurt dışı marka tescili için, marka sahibi tescili istediği markası için yurt dışı ülke ofislere ayrı ücret ödemesi yapmak veya farklı dillerde başvuru formu doldurmak yerine tek ücret ödeyerek ve tek dilde form doldurarak seçmiş olduğu ülkelerde başvuru ve tescil hakkına sahip olacaktır. Ayrıca marka sahibi tescil istediği ülkelerden marka tesciline onayı beklemek zorunda değildir; 10-18 aylık bir zaman zarfı içerisinde red cevabı almaması durumunda çıkartılacak sonuç markanın koruma sürecinin başladığıdır.

Yurtdışı Marka Tescilinde Paris Sözleşmesi

Bu sözleşmeyle birlikte sınai hakların korunması ve yurtdışı marka tescili gibi hususlarda, Paris sözleşme üyesi ülkelerinin vatandaşları da diğer birlik ülkelerinin kanunlarca vatandaşlarına tanıdığı veya tanıyabileceği tüm menfaatlerden bu sözleşme ile özel olarak sağlanmış haklara halel gelmeksizin yararlanacaktır. Sonuçta ise, bu kişiler haklarına gelebilecek bir tecavüz karşısında, o ülkenin vatandaşlarına yüklediği kural ve işlemlere uymak koşuluyla, onların sahip olduğu aynı koruma ve kanuni yollardan yararlanabilecektirler.

Paris sözleşmesinde yurtdışı marka tescili konusunda, birlik ülkesi vatandaşları tarafından korunmanın istendiği ülkede yerleşik olma veya kuruluş tesis etme şartı aranmamaktadır.

Özetle Paris sözleşmesi çerçevesinde yapılacak yurtdışı marka tescili başvurusunda seçilen ve istenen ülke için o ülkenin kanun ve kuralları geçerli olacaktır. Başvuru menşe ofis olmadan direkt olarak yapılmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi ve destek için uzman vekillerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama

İncele

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele

Patent Tescil

İncele

Logo Tescil

İncele

Slogan Tescil

İncele

Marka Yenileme

İncele

Tasarım Tescili

İncele

Marka Devir

İncele
Destek
Sizin için buradayız.
Siz değerli müşterilerimiz için marka, yurtdışı, patent ve tasarım tescili konularında uzmanlaşmış ekibimiz ile işinizin korunması ve büyümesi için gereken hukuki süreçleri en iyi şekilde yönetmek amacıyla buradayız.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?