Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Ülkemizde marka tescillerinin uluslararası olarak yapılabilmesi, ülkemizin de taraf olduğu Madrid Protokolü ve Paris Sözleşmesi çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

Yurtdışı Marka Tescilinde Madrid Protokolünün Amacı

Yurtdışı Marka TesciliMarkaların tek bir başvuru ve tek dil (İngilizce, Fransızca)kullanımı sağlanarak  protokol     ülkelerinde yurtdışı marka tescilinin yapılması,

Marka tescili sonrası adres, ünvan, devir sınırlamaları gibi değişiklerde basit bir işlem ile uluslararası sicile kaydedilmesini sağlamaktır.

Protokol'e taraf devletler ve örgütler bütününe Akit Taraflar denilmektedir. Paris Sözleşmesi'nin 19 uncu maddesi çerçevesinde özel birlik olan Madrid Birliği'ni Akit Taraflar oluşturmaktadır. Yurtdışı marka tescili bu akit taraflar yani üye ülkeler arasında işlemektedir.

Bu sistemden kimler faydalanabilir?

1. Uluslararası tescil başvurusunda bulunabilinmesi için Madrid Protokolü'ne taraf ülkede ikamet etmesi veya o ülkede etkin bir ticari kuruluşu bulunması durumunda gerçek veya tüzel kişi tarafından başvuru yapılabilir.

2.Uluslarası tescilin sağlanması menşe ofiste(TPE) tescil edilmiş bir markaya veya marka başvurusunun bulunmasına bağlıdır.

Madrid Protokolünün Yurtdışı Marka Tescili Açısından Avantajı

Türk Patent Enstitüsü'ne başvurusu yapılan ve aynı kurum tarafından tescil edilmiş markanın, yurt dışı marka tescili için, marka sahibi tescili istediği markası için yurt dışı  ülke ofislere ayrı ücret ödemesi yapmak veya farklı dillerde başvuru formu doldurmak yerine tek ücret ödeyerek ve tek dilde form doldurarak  seçmiş olduğu ülkelerde başvuru ve tescil hakkına sahip olacaktır. Ayrıca  marka sahibi tescil  istediği ülkelerden marka tesciline onayı beklemek zorunda değildir; 10-18 aylık bir zaman zarfı içerisinde red cevabı almaması durumunda çıkartılacak sonuç  markanın koruma sürecinin başladığıdır.

Yurtdışı Marka Tescilinde Paris Sözleşmesi

Bu sözleşmeyle birlikte sınai hakların korunması ve yurtdışı marka tescili gibi hususlarda, Paris sözleşme üyesi ülkelerinin vatandaşları da diğer birlik ülkelerinin kanunlarca vatandaşlarına tanıdığı veya tanıyabileceği tüm menfaatlerden bu sözleşme ile özel olarak sağlanmış haklara halel gelmeksizin yararlanacaktır. Sonuçta ise, bu kişiler haklarına gelebilecek bir tecavüz karşısında, o ülkenin vatandaşlarına yüklediği kural ve işlemlere uymak koşuluyla, onların sahip olduğu aynı koruma ve kanuni yollardan yararlanabilecektirler.

Paris sözleşmesinde yurtdışı marka tescili  konusunda, birlik ülkesi vatandaşları tarafından korunmanın istendiği ülkede  yerleşik olma veya kuruluş tesis etme şartı aranmamaktadır.

Özetle Paris sözleşmesi çerçevesinde yapılacak yurtdışı marka tescili başvurusunda seçilen ve istenen ülke için o ülkenin kanun ve kuralları geçerli olacaktır. Başvuru menşe ofis olmadan direkt olarak yapılmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi ve destek için uzman vekillerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40