Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstriyel tasarımınızı tescil etmek ve bilgi almak için hemen formu doldurun.

Hizmet Bedeli Sadece199 TL

Marka Başvuru Formu

Hızlı başvuru için formu doldurabilirsiniz.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın
Tescil Öncesi Belgeler
Tescil Öncesi BelgelerTesciliniz yaptırmadan önce gerekli tüm belgeler

Endüstriyel Tasarım Nedir - Ne Anlama Gelmektedir ?

Endüstriyel Tasarım NedirEndüstriyel tasarım nedir sorusunu, sanayi devriminden sonra ortaya çıkmış olup kısa tanımıyla bir eşyanın süs veya estetik olarak görüntüsüdür diyerek kısaca yanıtlayabiliriz. Endüstriyel tasarım bir yüzey veya şekilde olabildiği gibi üç boyutlu desen veya özellikleri ya da iki boyutlu özellikleri de içerebilir.

Endüstriyel tasarımlar; ev aletlerinden elektrikli aletlere, teknik ve tıbbi aletlerden saatlere, mücevherat ya da diğer lüks eşyalara, mimari yapılara kadar ve tekstilden uygun olabilen diğer ürünlere kadar her türlü sanayi ve el yapımı ürünler için uygulanabilir.

Günümüz rekabet ortamında rakipler, müşteri memnuniyetini arttırmak amacıyla reklamlarında ürünün imajını marka ve tasarımı ile öne çıkartmaktadırlar. Teknik açıdan aynı özelliklere sahip iki ürün arasında genellikle ürünün endüstriyel tasarımı çok büyük rol almaktadır. Hatta çoğu zaman bir ürünün endüstriyel tasarımı tek başına belirleyici Endüstriyel Tasarımolabilmektedir. Kısacası müşteriler öncelikli olarak markaya ve  endüstriyel tasarımına bakarak satın almaya karar veriyorlar. Bu anlamda aslında ürünlere yüklenen amaç, ürünün fonksiyonelliğine katkı sağlamak ve görünümünü değiştirerek pazarlama konusunda yardımcı olmaktadır.

Endüstriyel tasarımlarla, ürünlerin sadece görsel niteliklerini yani ambalajları, ambalaj desenleri, kumaş desenleri, hazır giyim modelleri, mobilya modelleri, makine ve araç tasarımları, araçların yedek parçalarını endüstriyel tasarım tescili ile koruma altına alabilirler. Ürüne ait herhangi bir teknik özellik koruma altına alınamaz. Ayrıca endüstriyel tasarımların koruma altına alınabilmesi yani tescil edilebilmesi için 2 tane kıstas taşıması gerekmektedir; yenilik ve ayırt edici olma özelliklerine sahip olması gerekir.

Bütün bu yapılan çalışmaların tek amacı ticari faaliyet alanında görünen rakiplerinizi ticari olarak geçip, müşteri adaylarına ulaşıp, seçilip ve onlar tarafından tercih edilen olmaktır. Tercih edilen olmak için de müşteri memnuniyeti ön plana çıkmaktadır çünkü müşteri memnun kalacağı firmayı tercih eder.  Bunun için de ilk olarak firmanın sunmuş olduğu üründen memnun kalması ve beğenmesi gerekir. Tabiki de görünümü ve endüstriyel tasarımı, işlevi ve ekonomik olarak beğendiği ürüne yönelecektir. Müşteriler tarafından beğenilmeyen bir ürünün satış sonrasındaki hizmetlerinin iyi ve yeterli olması ne yazık ki tercih edilmesi için yeterli bir kıstas olamayacaktır.

Bu nedenlerle tanıtımın önemini kavramış rakipler, reklamlarında ürün imajını, marka ve endüstriyel tasarımını müşteri memnuniyetini sağlamak için öne çıkarmaktadırlar.

Ürünlerinizin endüstriyel tasarım tesciline uygun olup olmadığı, uygunsa nasıl bu tescili alabileceğinize dair detaylı bilgiyi uzman ekibimizden öğrenebilirsiniz.

Marka İzleme

Markanız için risk oluşturacak yeni talepleri takip edin.

Marka Yenileme

Markanızı yenileyerek korumaya devam edin.

Cezalı Marka Yenileme

Marka yenileme süreniz geçse de yenileme şansınız var.

Adres Değişikliği

Markanıza kayıtlı adres değişikliği işlemleri

Ünvan Değişikliği

Markanıza ait ünvan değişikliği işlemleri

Nevi Değişikliği

Şirket türü değişikliklerinde yapılan işlemler

Devir İşlemleri

Marka – Patent’in başka kişi/kuruma devri işlemleri

Veraset ve İntikal

Miras durumunda yapılması gereken müracaatlar

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40