Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Marka Yenileme

Marka Tescili Yenileme

Not: Bu marka araştırma raporu sadece benzerlik açısından yapılmış olup markanın tescil edileceği anlamına gelmez. Detaylı bilgi için lütfen marka uzmanlarımızla görüşün.

Sınıf

Marka Yenileme Müracaatı (Normal)

Yapmak istediğiniz işlemle alakalı markayı ve/veya başvuru/tescil numarasını yazıp arama işlemini yapınız. Eğer aradığınız markayı bulduysanız üzerine tıklayarak işleme devam edebilirsiniz. Aradığınız marka listelenen markalar içerinde değilse Bunların Dışında seçeneğini tıklayıp işleme devam edebilirsiniz.

Online Marka Yenileme işlemine başlamak için tıklayın

KOSGEB'den marka patent tescillerinde %50'ye varan destek. Detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Marka Tescili

Markanızı tescil ettirin, isminizi koruma altına alın.

Patent Tescili

Bir buluşunuz mu var? Bir başkası tarafından kullanılmadan önce tescilleyin.

Faydalı Model

Yenilikçi firmalar için faydalı model belgesi. Siz de bulduğunuz yenilikleri koruyun.

Tasarım Tescili

Ürün tasarımlarınızı sizden başkası kullanmasın. Endüstriyel tasarım tescili ile önlem alın.

Tescil ettirdiğiniz markanız, 10 yıllık süre ile koruma altına alınırlar ve bu süre sonunda Marka Yenileme işleminin yapılması gerekir. Eğer yenileme yapılmazsa markanız hükümsüz kalır.

Marka Yenileme işlemi 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 41.inci maddesi, Yönetmeliğin 16.ıncı ve 17.nci maddelerinde gösterilen şart ve süre zarfında olması gerekiyor. Yani koruma süresinin bitmesinden itibaren altı ay içinde marka yenileme işleminin yapılması gerekmektedir. Eğer altı aylık süre zarfı içerisinde yenileme işlemi yapılamadı ama marka yenileme işlemi yaptırılmak isteniyor ise; o zaman ek bir ücret ödenerek de işlem yapılabiliyor.

Marka Yenileme ücretinin ödenmesi koşulu ve marka sahibinin ya da vekilinin talebi ile yenileme işlemi tamamlanır. Türk Patent Enstitüsü, marka sahibini veya sicile kaydedilmiş bir hakka sahip olan herhangi bir kimseyi koruma süresinin sona ermesi tarihine yakın bir süre önce konu ile ilgili bilgilendirme yapabilir fakat bilgilendirmenin yapılmamış olması TPE tarafına herhangi bir sorumluluk getirmemektedir. Marka yenileme, önceki koruma süresinin bittiği günden itibaren hüküm ifade etmektedir. On iki aylık süre içerisinde yenileme işlemi gerçekleştirilmeyen markalar hükümden düşer.

Patent Enstitüsü marka yenileme işlemleri sırasında, herhangi bir beyanın veya unsurun doğruluğu konusunda şüpheli gördüğü bir durumla karşılaştığında işlem yaptıracak kişiden her türlü delili isteme hakkına sahiptir. Ayrıca bu istekler içerisinde istenilen belge veya delillerin noter onayında olmasını da talep edebilir. Ama bunun dışında Marka Yenileme ile ilgili müracaat ve istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

Marka Yenileme Nasıl Yapılır ?

  • Marka Yenileme işlemleri marka sahibi veya vekilinin talebi üzerine gerçekleştirilir.
  • Talep dilekçesi
  • Ücretin bankaya yatırıldığına dair banka dekontu
  • Karar Patent Vekâletnamesi

gibi belgelerle başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, yukarıda belirtilen süreçler zarfında yenilenmeyen ticari isimlerin sicil kaydı silinir, sahip olduğu haklardan yararlanılamaz ve doğal olarak üçüncü kişilere karşı ileri sürülemez duruma gelir.

İsminizi tescil ettirip isim hakkınızı korumak kadar, tescil edilmiş isminizin takibini yapmak ve kazanmış olduğunuz hakkı kaybetmemek de önemlidir. Uzman ekibimizle isim haklarınızın takibini yapabilir, yenileme zamanı gelen isimleriniz için gerekli işlemleri sizin adınıza takip edebiliriz.

Marka İzleme

Markanız için risk oluşturacak yeni talepleri takip edin.

Marka Yenileme

Markanızı yenileyerek korumaya devam edin.

Cezalı Marka Yenileme

Marka yenileme süreniz geçse de yenileme şansınız var.

Adres Değişikliği

Markanıza kayıtlı adres değişikliği işlemleri

Ünvan Değişikliği

Markanıza ait ünvan değişikliği işlemleri

Nevi Değişikliği

Şirket türü değişikliklerinde yapılan işlemler

Devir İşlemleri

Marka – Patent’in başka kişi/kuruma devri işlemleri

Veraset ve İntikal

Miras durumunda yapılması gereken müracaatlar

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40