Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim

IDN Çevirici

Türkçe Karakterli Alan Adlarını ASCII Karaktere Dönüştürün

IDN çevirici, IDN (Internationalized Domain Names) domainleri ASCII karakter karşılığına çevirmeye yarar.

IDN çevirici aldığınız site ismindeki desteklenmeyen karakterleri, desteklenebilir formata dönüştüren bir teknolojidir.

IDN Domain Nedir?

IDN Domain NedirUluslararası karakterler içeren alan adlarına IDN domain denir.

Domainler ilk çıktığında sadece İngilizce karakter içeren alan adları tescil edilebiliyordu. Daha sonra ülkelerin kullandığı yerel alfabelerdeki karakterle de isim tescil edebilme imkanı doğdu. Örneğin; Rusya´daki internet kullanıcıları Kiril Alfabesi, Çin´dekiler Çin Alfabesi, Arap ülkelerindekiler de Arap alfabesindeki karakterle isim tescil etmeye başladılar.

Bu doğrultuda Türkiye´deki internet kullanıcıları da alfabemizde yer alan ç,ğ,ı,ö,ş,ü harflerinin de yer aldığı isimleri tescil edebilmektedir. Türkçe karakterli alan adlarının tescil edilebilmesiyle birçok jenerik alan adı fırsatı da doğmuş oldu. Türkçe isim tescil etmenin avantajlarını görmek için tıklayınız.

 

IDN Çevirici ne işe yarar?

Günümüzde neredeyse bütün internet tarayıcıları(Chrome, Firefox, İnternet Explorer vb.) Türkçe karakterli alan adlarını desteklemektedir. Yani alan adını normal bir şekilde adres çubuğuna yazdığınızda ASCII standardına çevirerek arka planda işlem yapar ve sizi direkt olarak siteye yönlendirir.

Eğer tarayıcınızda IDN desteği yoksa yazdığınız Türkçe karakterli isim ile siteye giriş yapamazsınız. Bu durumda Türkçe karakter çevirici kullanarak ascii karakter karşılığını yazmanız gerekmektedir.

Türkçe karakterli alan adınızla oluşturduğunuz mail adresi ile a-mail göndereceğiniz zaman, Türkçe Karakter Çeviricikarşı tarafın e-posta sağlayıcısı Türkçe karakterli alan adını desteklemiyorsa adresinizi tam olarak göremeyecektir. Bu nedenle alan adının xn´li halini kullanmanız gerekir.

Örneğin; türkticaret.net alan adına dair info@türkticaret.net gibi bir mail adresi oluşturdunuz. Bu mail adresinin xn--info@trkticaret-4vb.net şeklindeki ascii karakter karşılığını kullanmanız gerekir.

Ayrıca hosting tanımlamalarında ve DNS yönlendirmelerinde de ascii karakter karşılığını kullanmanız gerekir. Hosting panelinizde bu işlemleri yaparken sitenizin Türkçe karakterli halini girdiğinizde kabul etmeyecektir. IDN çevirici aracını kullanmanız gerekir.

Outlook´un son versiyonu IDN desteği sağlamaktadır.  Türkçe karakterli domaininizi e-posta olarak kullanabilirsiniz. Outlook hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

IDN Çevrimi Nasıl Yapılır ?

Türkçe karakterli bir ismi kutucuğa yazarak ascii karşılığını görebilirsiniz. Örneğin; www.türkticaret.net adresinin ascii karakter karşılığı: www.xn--trkticaret-9db.net şeklindedir.

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?