Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim

Marka Devir

  • Marka Devir İşlemleri ve Sözleşmesi
MARKANIZI
DEVRETMEK İÇİN İLETİŞİME GEÇ

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

Marka Devir İşlemleri

Marka Devir,  tescil işlemi bittikten sonra tescilli ticari isim sahibinin tescil belgesi üzerinde kayıtlı bulunan tüm hizmet ve ürünlerin veya bazı ürün ve hizmetlerini kısmi olarak başka bir kişi ya da firmaya, sahip olduğu marka üzerindeki haklarının tamamını veya belli bir kısmını noter onanıyla devretmesine denilmektedir.

 Devir sözleşmesinde tescil tarihinin, marka tescil numarasının, devri gerçekleştirilecek olan sınıf ve markalar mutlaka açıkça belirtilmelidir. Marka devir sözleşmesi ancak Türk Patent Enstitüsüne dilekçe ekinde verildiğinde ve ücretinin ödenmesi ile sicil kayıtları değiştirilebilir ve Gazetede yayımlanır. Geç teslim gibi durumlarla karşılaşıldığında da ikinci bir satış veya haciz gibi problemlerle karşılaşılabilir.

Marka devir belgelerinden tescil edildiği hizmet veya ürünlerin kalitesi veya coğrafisi kaynağı ile bağlantılı olarak halkı yanılgıya sevk edecek ihtimallerin açıkça bulunduğu anlaşılıyor ise devir alınan markanın tescilini, halkı yanılgıya düşürmeyecek ürün veya hizmetlere ilişkin olarak sınırlandırılmasını kabul etmediği sürece TPE marka devrini sicile kaydetmez. Ayrıca devir talebi ile ilgili olarak herhangi bir belgenin doğruluğundan şüpheye düşülmesi durumunda TPE delil sunulmasını da isteyebilir.

Tescilli bir markanın devir işlemleri sırasında aynı ticari ismin veya çok benzerinin halkı yanılgıya düşürebilecek şekilde benzeri ürün veya hizmetler için farklı tescillerinin bulunması halinde, bu markalarında devir işlemlerinin gerçekleşmesi şarttır.

Marka Devri sicile kaydedilmediği sürece, tescilinden elde edilen hakları üçüncü kişilere karşı kullanamaz. Fakat sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren ticari isimde üzerinde hak talep eden üçüncü kişiler, hakkı talep ettiği tarihte sözleşmenin yapıldığını biliyorsa, marka devri sicile kaydedilmeden önce de üçüncü kişilere karşı hak iddia edebilir. 

Bir ticari ismin aktif ve pasifleri ile beraber devri eğer aksi bir durumla karşılaşılmazsa kendisine ait tüm markalarında devrini kapsar.

Markanın bir ticaret firmasına sermaye olarak konulması veya hakkının bir mahkeme kararı veya cebri icra marifetiyle yapılan satış işlemi sonucunun intikal etmesi gibi durumlar hariç mutlaka marka devir sözleşmesinin yazılı bir şekilde yapılması ve taraflarca imzalanması gerekmektedir.

Marka Devir Sözleşmesi dahil olmak üzere devir işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için iletişim adreslerimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama Icon

Marka Sorgulama

İncele
Yurtdışı Marka Tescili Icon

Yurtdışı Marka Tescili

İncele
Patent Tescil Icon

Patent Tescil

İncele
Logo Tescil Icon

Logo Tescil

İncele
Slogan Tescil Icon

Slogan Tescil

İncele
Endüstriyel Tasarım Tescili Icon

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele
Tasarım Tescili Icon

Tasarım Tescili

İncele
Marka Devir Icon

Marka Devir

İncele
Destek
Sizin için buradayız.
Siz değerli müşterilerimiz için marka, yurtdışı, patent ve tasarım tescili konularında uzmanlaşmış ekibimiz ile işinizin korunması ve büyümesi için gereken hukuki süreçleri en iyi şekilde yönetmek amacıyla buradayız.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40