Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim
Sorgulama işlemi yapılıyor...

Whois Sorgulama

Whois sorgulama ile domainin kime ait olduğunu hemen öğrenmek için hemen tıkla!

Whois

Whois Nedir?

Whois, tescil edilmiş bir domainin hangi kişi veya firmaya ait olduğunu, bu kişi ya da firmanın iletişim bilgilerini ve alan adının kayıt edildiği tarihi ile bitiş süresini gösteren bilgidir. Bu açıdan bir çeşit künye olarak değerlendirilebilir.

Her alan adı için tutulması zorunlu olan bilgilerdir. Her site whois bilgisine sahiptir. Siz de alan adınızı tescil ederken sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Çünkü whois sorgulaması yapılarak web sitesi sahiplerine çok daha hızlı ulaşılmaktadır.

Bir domain tescil etmek istediğinizde önce alan adı sorgulama yapmanız gerekir. Almak istediğiniz isim boştaysa tescil edebilirsiniz. Yalnızca .tr uzantılı alan adları için belge istenmektedir. Sorgulamasını yaptığınız isim almaya müsait değilse sizden önce bir kişi veya firma tarafından tescil edilmiştir. Bu kişinin veya firmanın bilgilerini görmek için ise who is sorgusu yapmanız gerekir.

Burada yer alan bilgiler, ICANN whois politikaları ile belirlenmekte; doğruluğu ve güncelliği yine ICANN tarafından kontrol edilmektedir. En büyük domain sağlayıcılarından .com ve .net'in sağlayıcısı Verisign da whois politikalarına uyulması konusunda hassas davranmakta ve düzenli kontrollerde bulunmaktadır.

Whois Nasıl Sorgulanır ?

Whois Sorgu

Whois sorgulaması Verisign domain akreditör işletmesi icann veritabanı üzerinden sorgulanır. Sadece whois sorgusu yapmak için kurulmuş siteler olduğu gibi, her domain satıcısı firmanın domain sorgulama ekranı whois sorgusu yapabilmektedir.

Siz de bizim veritabanımızdan whois sorgusu yapabilir. Domain bilgilerine kolayca erişebilirsiniz.

Whois nedir, neyi anlatır diye soracak olursak. Bir sahiplik bilgileri dökümü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Whois sorgusu altında Alan adı sahibinin adı, soyadı, adresi, işletmenin bilgileri, telefon numarası, eposta adresi. Domainin barındırıldığı veya yönlendirildiği web sunucusunun ip adresi, domaini tescil eden kuruluş bilgilerine whois sorgusundan erişilebilir.

Whois bilgilerinden erişilen bilgilerin gerçek olması gereklidir. Gerçerli bilgiler verilmemişse kaydedici domaini kilitleyebilir veya sahipliği tamamen iptal edebilir. Domain sahibi yenileme ücretini ödediği sürece domaine sahip olarak kalır. Whois bilgilerini değiştirmek, devretmek veya iptal etmek sahip olan kişinin tasarrufudur. Domain whois sorgusu yapılıp, bu kişiye domaini satması için baskı yapılamaz. Domain sahibi siz ne kadar para ödeyecek olursanız olun, domaini satmayabilir. Kaldı ki günümüzde fiyatı milyon dolarlarla ifade edilen domainler de bulunmaktadır.

Whois nedir sorusuna bir paragrafta topluca cevap verecek olursak, whois, alan adı sahibi, yöneticisi ve teknik yöneticisine, alan adı kaydedici firmaya ve alan adının bağlı bulunduğu web sunucuna ait bilgilerin listelendiği bir sorgu ekranıdır diyebiliriz.

Gizli Whois Nedir ; bazı domain sahiplerini iletişim bilgilerinin paylaşılmasını istememektedirler. Ya da bazı özel projelerde kimliklerinin belli olmasını istemedikleri için gizli whois servisini tercih etmektedirler.

Domain Sahibi Sorgulama

Domain whois protection olarak ifade edilen durumda whois bilgileri gizlidir. Bazı özel projelerde web site sahipleri kimliklerinin gözükmesini istememektedirler. Böyle durumlarda detaylı whois sorgulası yapsanız dahi domain sahibine ulaşmanız mümkün değildir. Sizde whois kaydınızı gizlemek isterseniz kullanıcı panelinizde yer alan, alan adı yönetim bölümüne giderek bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. Bilgilerinizin gözükmesini istemediğiniz alan adınızı seçerek  sizin için ücretsiz sağladığımız kişisel bilgileri koruma servisinden yararlanabilirsiniz. Alan adı alımlarınızda otomatik olarak eklenen bu hizmeti dilerseniz pasif hale de getirebilirsiniz. Gizli whois kimliğinizi korumanızı sağlar ve böylece büyük projelerinizde daha az rahatsız edilerek tüm dikkatinizi işinize verebilirsiniz.

Whois Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Whois sorgulama nasıl kullanılır?

Whois sorgulaması icann veritabanı üzerinden sorgulanır. Sadece whois sorgusu yapmak için kurulmuş siteler olduğu gibi, her domain satıcısı firmanın domain sorgulama ekranı whois sorgusu yapabilmektedir. Siz de bizim veritabanımızdan whois sorgusu yapabilir. Domain bilgilerine kolayca erişebilirsiniz.

Whois bilgileri ne kadar doğru ?

Whois domainin tescil edilme tarihini, son güncelleme tarihi gibi bir çok bilgiyi doğru verir. Gizli whois varsa domainin kime ait olduğu bilgisine ulaşamaz, yalnızca kayıtlı olduğu registrar firmanın bilgisine ulaşabilirsiniz.

Neden Whois veritabanını kullanmalıyım?

Domainin kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız en doğru kaynak whois veritabanıdır.

Whois bilgilerini nasıl güncellerim?

Turkticaret.Net paneline girerek Domain Yönetimi > Aktif Domaini Yönet > Alan Adı Yetkili Bilgileri düzenle seçeneği ile whois bilgilerinizi düzenleyebilirsiniz.

Whois ücretsiz mi ?

Evet ücretsizdir. Turkticaret.Net müşterilerine özel gizli whois'de ücretsizdir.
Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40