Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim

NS Sorgulama

Name Server Öğrenme

NS sorgulama, Nameserver, yani domainin barındırıldığı sunucunun alan adı bilgilerinin sorgulanması işlemidir. Ns Sorgulama bize sunucu bilgilerini verecektir. Sitenin hangi web sunucusunda, kimin tarafından barındırıldığı bilgilerine ulaşmamızı sağlar.

Ns Sorgulama Ne için yapılır?

NS SorgulamaNameServer sorgulama son kullanıcılar tarafından başvurulan bir yöntem değildir. Genelde kullanıcılar ve site sahipleri böyle bir uygulamadan bile haberdar değildir.

DNS bilgileri ile ilgili teknik bir konudur ve web yöneticileri dışında pek kimseyi ilgilendirmez. Name Server sorgulama bize site sahipleri hakkında da bilgi vermez. Zira aynı Nameserver altında yüzlerce, hatta binlerce site barındırılıyor olabilir.

Bu sorgu bize, en genel anlatımla sunucu kimliğini ve hangi firma tarafından host edildiğini söyleyecektir. Sunucunun Ip adresi gibi bilgilere de buradan ulaşabilmek bu işte yetkin kişiler tarafından mümkün olabilmektedir.

NS Sorgulama Nereden Yapılır?

NS Sorgulama için ayrı bir ekran olmasına gerek yoktur. Whois sorgulama ekranlarında NS Sorgulama bilgileri de görüntülenmektedir. Elbette NS Sorgulama için spesifik ekranlar da bulunmakta, bu ekranlar üzerinden, sadece Nameserver değil, sunucu ve barındırma hizmeti ile ilgili tüm bilgilere erişmek mümkün olabilmektedir.

Name Server Sorgulama, bir domaini veya web sitesini satın almak için kullanılabilir. Örneğin bir web sitesini satın almak istiyorsunuz, ancak site sahibi gizli whois bilgileri kullanıyor. Eğer çok cazip bir teklifiniz var ve bu siteyi gerçekten istiyorsanız. Site sahibine hosting şirketi üzerinden ulaşmayı deneyebilirsiniz. Elbette hosting şirketi size bu bilgileri sunmayacaktır. Daha çok kullanılan yöntem, illegal içerik sağlayan bir sitenin ns sorgulama sonrasında web sunucusuna ulaşmak ve hosting şirketini illegal içerik barındırdığı konusunda uyarmak şeklindedir. Adli süreçlerde de bu yönteme sıkça başvurulur.

Dilerseniz Name Server sorgulama işlemini sitemizde yer alan whois sorgulama ekranından yapabilirsiniz. Efektif ve hızlı sorgu ekranımız sayesinde hızlıca verilere erişebilir, doğru ve güvenilir bir sonuç almış olursunuz.

Name Server sorgulama herhangi bir ücrete tabi değildir. Gizlenemez bir veridir. Her domain barındırıldığı sunucunun nameserver bilgilerini açıkça paylaşmak zorundadır. Aksi taktirde sitenin erişim parametreleri ve dns ayarları verimli çalışmayacaktır.

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?