Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Tasarım Tescili

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır ?

Hizmet Bedeli Sadece199 TL

Tasarım Tescil Başvurusu

Hızlı başvuru için formu doldurabilirsiniz.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın
Tescil Öncesi Belgeler
Tescil Öncesi BelgelerTesciliniz yaptırmadan önce gerekli tüm belgeler

Tasarım Tescil

Tasarım TesciliTasarım, sunulan ürünün tümü ya da bir kısmını, şekil, renk, biçim, çizgi ya da kullanılan malzemenin yapısal durumu gibi bakıldığında dış görünüşü ile diğer ürünlerden ayrıştıran görsel bir araçtır ve üç boyutlu olabileceği gibi 2 boyutlu da olabilir.

Günümüz ticari hayatında, orijinal ve yeni tasarımlar geliştirilerek tüketicilerin beğenisine sunulması ticari olarak bir başarı elde etmede tek başına yeterli olmamaktadır. Tasarımınızı beğenip sizi destekleyenler olduğu gibi, ticari kazanç elde etmek için taklit edenler de olacaktır, taklit ürünlerden markanızı ve tasarımınızı koruyup ayrıştırabilmek için tasarım tescili yaptırmanız şarttır.

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır ? 

Tasarımınızın tescil edilebilmesi için yenilik ve ayırt edici niteliğe sahip olması gerekmektedir. Eğer tasarımınızın aynısı 1 yılı geçkin süredir piyasada değilse ve başvuru tarihinizden önce dünyanın herhangi bir noktasında piyasaya sunulmamış ise yenilik özelliğini sağlamaktadır. Ayırt edici nitelik ise bir ürüne, eşyaya özgü nitelikleri, özellikleri belirtmek için kullanılır. İki tasarım yan yana konulduğu zaman kullanıcılar üzerinde bıraktığı izlenim farklılık oluşturuyorsa ayırt edici niteliğe sahiptir.

Tasarım tescili ile korunmaya değer nitelikte olan her nesnenin örneğin; mobilyalar, tekstil ürünleri, ayakkabı veya ambalaj tasarımları, kutular, desenler gibi ürünlerin görsel özellikleri ticari amaçlı kullanıma yönelik tescil başvurusu ile korunabilir. Başvuru süreci 8 ay sürmektedir ve başvurunun yapılması ile birlikte, korumaya yönelik öncelik sağlanmış olur ve bu sürecin sonunda tasarım sahiplerine tescil belgesi verilir.

Tescil başvurusu yapılan veya belgesi alınan tasarımlarınızın benzerlerinin diğer kişiler tarafından taklit edilmesini önlemek için aylık Resmi Endüstriyel Tasarım Bülten´inde altı aylık süre ile yayında kalır. Bu süreç içerisinde başvurularınıza itiraz gerçekleşebilmektedir.

Tasarım tescili;  sanayi, endüstri, sanat, grafik, logo gibi çok geniş bir çerçevede yapılabilir. 5 yıllık aralıklarla yenileme işlemi ile 25 yıl boyunca korumanızı başvuru yapmış olduğunuz ülke için devam ettirebilirsiniz. 25 yılın sonunda da tasarımınız topluma mal olur.

Tasarım tescil işlemlerinin tamamlanması ile tescil sahibi, kullanım konusunda tekelci haklara sahip olmaktadır. Bu koruma ile birlikte üçüncü şahıslar tarafından tasarım sahibinin izni olmadan üretim yapılamaz, piyasaya sunulamaz, satılamaz, ,ithal ve ihraç edilemez, ticari amaçlı kullanılamaz. TÜRKTİCARET.Net olarak sektörde kazandığımız deneyim, bilgi ve birikimimiz ile tasarımlarınızı ulusal ve uluslararası alanda korumanıza yardımcı olabiliriz.

Marka İzleme

Markanız için risk oluşturacak yeni talepleri takip edin.

Marka Yenileme

Markanızı yenileyerek korumaya devam edin.

Cezalı Marka Yenileme

Marka yenileme süreniz geçse de yenileme şansınız var.

Adres Değişikliği

Markanıza kayıtlı adres değişikliği işlemleri

Ünvan Değişikliği

Markanıza ait ünvan değişikliği işlemleri

Nevi Değişikliği

Şirket türü değişikliklerinde yapılan işlemler

Devir İşlemleri

Marka – Patent’in başka kişi/kuruma devri işlemleri

Veraset ve İntikal

Miras durumunda yapılması gereken müracaatlar

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40