Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim

Tasarım Tescili

  • Tasarımlarınızı Tescilleyin,
    Koruma Altına Alın
TASARIMIZINI KORUYUN İLETİŞİME GEÇ

Ücretsiz Tasarım Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

Tasarım Tescil

Tasarım, sunulan ürünün tümü ya da bir kısmını, şekil, renk, biçim, çizgi ya da kullanılan malzemenin yapısal durumu gibi bakıldığında dış görünüşü ile diğer ürünlerden ayrıştıran görsel bir araçtır ve üç boyutlu olabileceği gibi 2 boyutlu da olabilir.

Günümüz ticari hayatında, orijinal ve yeni tasarımlar geliştirilerek tüketicilerin beğenisine sunulması ticari olarak bir başarı elde etmede tek başına yeterli olmamaktadır. Tasarımınızı beğenip sizi destekleyenler olduğu gibi, ticari kazanç elde etmek için taklit edenler de olacaktır, taklit ürünlerden markanızı ve tasarımınızı koruyup ayrıştırabilmek için tasarım tescili yaptırmanız şarttır.

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır ? 

Tasarımınızın tescil edilebilmesi için yenilik ve ayırt edici niteliğe sahip olması gerekmektedir. Eğer tasarımınızın aynısı 1 yılı geçkin süredir piyasada değilse ve başvuru tarihinizden önce dünyanın herhangi bir noktasında piyasaya sunulmamış ise yenilik özelliğini sağlamaktadır. Ayırt edici nitelik ise bir ürüne, eşyaya özgü nitelikleri, özellikleri belirtmek için kullanılır. İki tasarım yan yana konulduğu zaman kullanıcılar üzerinde bıraktığı izlenim farklılık oluşturuyorsa ayırt edici niteliğe sahiptir.

Tasarım tescili ile korunmaya değer nitelikte olan her nesnenin örneğin; mobilyalar, tekstil ürünleri, ayakkabı veya ambalaj tasarımları, kutular, desenler gibi ürünlerin görsel özellikleri ticari amaçlı kullanıma yönelik tescil başvurusu ile korunabilir. Başvuru süreci 8 ay sürmektedir ve başvurunun yapılması ile birlikte, korumaya yönelik öncelik sağlanmış olur ve bu sürecin sonunda tasarım sahiplerine tescil belgesi verilir.

Tescil başvurusu yapılan veya belgesi alınan tasarımlarınızın benzerlerinin diğer kişiler tarafından taklit edilmesini önlemek için aylık Resmi Endüstriyel Tasarım Bülten´inde altı aylık süre ile yayında kalır. Bu süreç içerisinde başvurularınıza itiraz gerçekleşebilmektedir.

Tasarım tescili;  sanayi, endüstri, sanat, grafik, logo gibi çok geniş bir çerçevede yapılabilir. 5 yıllık aralıklarla yenileme işlemi ile 25 yıl boyunca korumanızı başvuru yapmış olduğunuz ülke için devam ettirebilirsiniz. 25 yılın sonunda da tasarımınız topluma mal olur.

Tasarım tescil işlemlerinin tamamlanması ile tescil sahibi, kullanım konusunda tekelci haklara sahip olmaktadır. Bu koruma ile birlikte üçüncü şahıslar tarafından tasarım sahibinin izni olmadan üretim yapılamaz, piyasaya sunulamaz, satılamaz, ,ithal ve ihraç edilemez, ticari amaçlı kullanılamaz. TÜRKTİCARET.Net olarak sektörde kazandığımız deneyim, bilgi ve birikimimiz ile tasarımlarınızı ulusal ve uluslararası alanda korumanıza yardımcı olabiliriz.

Tasarım Tescili için Gerekli Evraklar

Tasarım tescili için başvurularınızda işlemlerin başlaması için aşağıdaki belgelerin tarafımıza ulaştırılması gerekir. Belgeleri ve tasarımların görsel anlatımlarını içeren fotoğrafları taratarak e-mail yoluyla markabelge@turkticaret.net mail adresimize ya da (224)-2249520 numaralı faksa iletebilirsiniz. 

Belgelerinizi tamamladıktan sonra linke tıklayıp üye girişi yaparak online olarak da başvuru belgelerini iletebilirsiniz. 


- Tasarım sahibi ve adresi
Tasarım sahibi;  tüzel kişilik ise, tam ticaret ünvanı ve açık adres bilgisi yeterlidir. Gerçek kişi ise, adı ve soyadı, doğum yeri, doğum tarihi ve açık adres bilgisi gereklidir.

- Faaliyet Belgesi
Başvuru sahibinin imalat, ticaret, hizmet uğraşısını gösterir belge. Bu belge, Ticaret Sicili, Ticaret Odası, Sanayi Odası, Vergi Dairesi yada Esnaf Sicili'nden alınabilir.
Tasarım sahibi, tüzel kişilik değil ise, (şahıs veya şahıs firması ise) başvuru yapacak kişi veya kişilerin nüfus cüzdanının fotokopisi.

- Görsel Anlatımlar ( Tasarımın Fotoğrafları)
Görsel anlatım dediğimiz korumak istediğiniz tasarımın  8x8 cm ebatında çekilmiş özel fotoğraflarıdır. Bu fotoğrafların tasarımın korunması açısından çok önemi büyüktür bu sebeple korunmak istenen tasarımın tüm özelliklerini net şekilde yansıtmalıdır. Eğer tasarım büyük ebatlarda ise bütünlüğü bozmadan birkaç açıdan fotoğrafı çekilebilir. Tasarımın fotoğrafını çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fotoğrafta tasarımın kendisinden başka bir maddenin yer almamasıdır. Örneğin, masanın fotoğrafı çekiliyorsa üzerinde tabak, masa örtüsü bulunmamalıdır.

Fotoğraf makinası ile çektiğiniz veya bilgisayar ortamında hazırladığınız bu ürünleri bilgisayar ortamından veya kargo ile bize iletebilirsiniz. 

Destek
Sizin için buradayız.
Siz değerli müşterilerimiz için marka, yurtdışı, patent ve tasarım tescili konularında uzmanlaşmış ekibimiz ile işinizin korunması ve büyümesi için gereken hukuki süreçleri en iyi şekilde yönetmek amacıyla buradayız.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama Icon

Marka Sorgulama

İncele
Yurtdışı Marka Tescili Icon

Yurtdışı Marka Tescili

İncele
Patent Tescil Icon

Patent Tescil

İncele
Logo Tescil Icon

Logo Tescil

İncele
Slogan Tescil Icon

Slogan Tescil

İncele
Marka Yenileme Icon

Marka Yenileme

İncele
Tasarım Tescili Icon

Tasarım Tescili

İncele
Marka Devir Icon

Marka Devir

İncele

Özellikler

Markanız İçin TURKTICARET.Net Güvencesinde Ek Hizmetler Satın Alın.

Marka İzleme

Marka İzleme

Markanız için risk oluşturacak yeni talepleri takip edin.

Marka Yenileme

Marka Yenileme

Markanızı yenileyerek korumaya devam edin.

Cezalı Marka Yenileme

Cezalı Marka Yenileme

Marka yenileme süreniz geçse de yenileme şansınız var.

Adres Değişikliği

Adres Değişikliği

Markanıza kayıtlı adres değişikliği işlemlerinizi kolayca gerçekleştirin.

Ünvan Değişikliği

Ünvan Değişikliği

Markanıza ait ünvan değişikliği işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirin.

Nevi Değişikliği

Nevi Değişikliği

Şirket türü değişikliklerinde yapılan işlemlerinizi gerçekleştirin.

Marka Devir

Marka Devir

Marka – Patent’in başka kişi/kuruma devri işlemlerinizi yapın.

Veraset ve İntikal

Veraset ve İntikal

Miras durumunda yapılması gereken müracaatlarınızı gerçekleştirin.

Rehin İşlemleri

Rehin İşlemleri

Rehin işlemlerinizi gerçekleştirin.

Lisans İşlemleri

Lisans İşlemleri

Lisans işlemlerinizi gerçekleştirin.

Enstitü Kararına İtiraz

Enstitü Kararına İtiraz

Enstitü Kararına İtiraz edin.

Marka Yayın Kararına İtiraz

Marka Yayın Kararına İtiraz

Marka Yayın Kararına İtiraz edin.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?