Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim

Türk Patent Tescili

Bilgi almak için formu doldurun, sizi arayalım.

Türk Patent

PatentHer şeyden önce patent nedir sorusunu cevaplamamız doğru olacaktır. Patent fikir ve buluşların belli bir süre ile tüm kullanım haklarının akreditasyon sahibine ait olması durumudur. Çoğunlukla patent süresi 100 yıl olmakla birlikte bu süre daha farklı da uygulanabilmektedir.

Elbette her buluş için kullanılamaz. Örneğin tıp literatürüne girecek, sağlıkla ilgili teknik geliştirmeleri kapsam dışındadır. Ayrıca coğrafi keşifler vb. akredite edilemez.

Patent alınabilmesi için ürünün farklı faydaları olması gerekir. Örneğin tekerleğe benzer ürünü mekerlek ismini vererek patentleştiremezsiniz. Veya bir uçak üreticisi "uçak" için değil, örneğin akselerasyon sistemindeki fark yaratacak, önemli buluş için patent alabilir. Yani yeni, özgün, faydalı ve ticari hale gelebilecek bir ürünün patenti alınabilir. Matematik, fizik, gibi temel bilimlerdeki keşifler, tıp alanında insan hayatına etki edecek geliştirmeler, edebiyat eserleri gibi faaliyetler telif kapsamına girmektedir. Ancak tıp alanında bulunacak bir görüntüleme cihazının veya çok uzak gezegenleri görüntüleyen bir teleskobun patenti muhakkak alınabilir.

Patent Nasıl Alınır ?

Bu işlemler ülkemizde Türk Patent Enstitüsü tarafından yürütülür. Buluşunuzu dilerseniz Türk Patentöncelikle noterde onaylatabilirsiniz. Ancak bu uluslar arası geçerliliği olmayan bir yöntem olduğundan Türk patent Enstitüsü'ne onaylatmanız doğru olacaktır. Zira buluşlar lokal değil, global olarak kullanılabilir, sizin buluşunuzu bir başka ülkede bir başkası onaylatarak sizin bile kullanmanızı engelleyebilir. Buluşunuzu anlatan metin, görsel ve projenizle birlikte bize başvurarak işlemlerinizi başlatabilir ya da turkpatent internet sayfasından direkt başvurabilirsiniz. Enstitü işlemleri bilgi ve deneyim gerektirmekte olduğundan patent alma işlemleri uzun ve yorucu süreçlere dönüşebilir. Dilerseniz biz sizin için bu işlemleri yürütebilir, ticari olarak büyük kıymeti olabilecek buluşunuzun adınıza lisanslanmasını sağlayabiliriz.

Türk Patent Enstitüsü İşlemleri Nasıl Yürür ?

Buluşunuza ait proje veya detaylı açıklamanın yapıldığı çizimleri, buluşunuzun görsellerini, genel açıklamaların yapıldığı bir metin belgesini 3'er nüsha olarak hazırlayıp, başvuru dilekçesiyle birlikte Türk Patent enstitüsüne ulaştırmanıza müteakip, enstitü araştırma ve inceleme süreci başlar. Uzman incelemesinin ardından, buluşunuz onaylanır ve adınıza lisanslı hale gelir.

Neden Patent Almalıyım?

Hiç akla gelmeyecek bir buluş yaptınız, örneğin, yapay ışık altında su ısıtabilen bir demlik keşfettiniz. Ve bunun patentini almadınız. Dünya'nın öbür ucunda birisi bu buluştan haberdar oldu ve bir şekilde bu ürünü üretip, kendi ülkesindeki akreditasyon kuruluşu kurumuna onaylattı. İşte o andan itibaren o ürün hakkında hiç bir hakkınız kalmamış demektir. Ürettiğiniz ürünü seri üretime geçirecek fabrika sizin buluşunuzu onaylattığı için o adama patent payı ödeyecektir. Hatta o adam sizden davacı bile olabilir ve elinizden hiç bir şey gelmez.

Bu nedenle son derece basit bir süreç olan ancak bu konuda deneyimli olmayanların zorlandığı patent alma sürecini bize bırakın ve kim bilir kazanabileceğiniz milyonlarca liralık gelirinizi garanti altına alın.

Bizi Tercih Edenler

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?