Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Patent Başvurusu

Patent işlemleriniz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurun.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

Patent Nedir ?

Patent var olan bir icadın ya da bir buluşun geliştirilmiş versiyonunun fikir sahibi tarafından onaylı olarak işletim amaçlı kullanılabilmesine olanak sağlayan tasdikleme işlemidir. Kişi patent alma işlemini tamamladıktan sonra istediği gibi ticari amaçlı olarak buluşunu kullanabilir ve onun haricinde izinsiz olarak kimse buluş üzerinde yasal anlamda hak iddia edemez.

Patent Nereden ve Nasıl Alınır?

Patent nereden alınır sorusuna cevap olarak ise Türkiye sınırları için Türk Patent Enstitüsü cevabını verebiliriz.  TPE Kurumu Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığınca denetlenen ve desteklenen bir kurum olarak hizmet vermektedir.

Patent Nereden AlınırPatentlerin süreleri belli bir zamandır ve bu zaman süresince patent nereden alınır durumunu araştırmak ve gereken tüm belgeleri toplayarak başvuru yapılması gerekmektedir. Çünkü belli bir zamandan sonra sizin üretmiş olduğunuz ürün ve bilgi aynı zamanda tüm insanlığındır. Yani yaratılmış olan ürün artık bir teknolojik gelişmedir. Patentler alındığı ülke sınırları içerinde geçerlilik göstermektedir ve herhangi başka bir ülkede sizin ürününüzün patentini alıp üretime başlamışsa patent sahibi hiçbir hak iddia edemez. Çünkü o ülkenin patentine sahip değildir.

Herhangi bir patenti alınmış ürünü açık ve net bir şekilde patent sisteminde görüntüleyebilir ve içermiş olduğu bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu bilgilere ulaşarak üretmiş olduğunuz ürünün daha öncede patentinin olup olmadığını kontrol edebilir ve onun hakkında bilgi edinebildiğiniz gibi ürünü daha önce başka bir kişinin üretip üretmediğini de öğrenebilirsiniz.

Türkiye için patent nereden alınır sorusu için verilebilecek tek cevap Türk Patent Enstitüsü´dür. TPE dışında hiçbir kurum patent verme ve tasdik işlemlerini yapma yetkisine sahip değildir. Bundan dolayı ilgili  kuruma gerekli belgeler ile gidilmesi ve başvurunun yapılması gerekmektedir. Bu konu hakkında konusunda uzman vekillerden ya da vekil firmalardan yardım alarak işlemlerin yürütülmesi ile daha verimli adımlar atabilirsiniz.

Bizler de TÜRKTİCARET.Net ailesi ve Türk Patent Enstitüsü siciline kayıtlı resmi bir firma olarak eğer ki bir patente konu bir ürününüz ya da bir ticari isminizin tescillenmesi söz konusu ise deneyimli ekibimizle sizlere yardımcı olmak isteriz.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood