Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Patent Başvurusu

Patentinizi almak için başvuru formunu doldurun, uzman vekillerimiz sizinle iletişime geçsin.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

Patent Alma Aşamaları

Patent almak da tıpkı marka tescili yaptırmak gibi belirli adımları izlemeniz gereken bir süreçten oluşur.

Patent Alma SüreciHer  iki sürecin de;  konusunda uzman vekillerin danışmanlığı ve gözetiminde tamamlanması gerektiğini sık sık belirtsek de izlenecek patent alma süreci hakkında genel bir bilginizin olması sizin açınızdan oldukça yararlı olacaktır.

Patent alma sürecini detaylı incelemeden önce; neyin patenti alınabilir kısaca anlatmak gerekir. (Patent ve Faydalı Model arasındaki farkı anlamak için lütfen ilgili sayfaları inceleyin. )

Bir şeyin patentinin alınabilmesi için 3 kriteri karşılaması beklenir.

  1. Yenilik :  Başvuru tarihinden önce söz konusu buluşla ilgili dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir bilgiye ulaşılamıyor olması gerekir.
  2. Buluş:   Buluşun ilgili olduğu alandaki teknik uzman yetkili tarafından mevcut durumdan kolayca çıkartılabilen bir şey olmadığının teyidinin alınması.
  3. Uygulanabilirlik : Söz konusu buluşun üretilebilir ve uygulanabilir olması.

Bu 3 kriterin karşılanması durumunda tescil işlemlerine başlanabilir.

Patent Alma Süreci Adımları

Başvuru işlemlerine başlamadan önce buluş sahibi ile işlemleri takip edecek vekilin ortak bir şekilde patent tarifnamesini hazırlamaları gerekmektedir.

Tarifname; başvuru sırasında verilecek evrakların en önceliklisidir. Buna ek olarak ;

  • Buluşa ait çizimler
  • Özet  (buluşla ilgili genel bilgiyi içerir)
  • İstemler ( buluşun korunması talep edilen, yenilik arz eden kısımlarının belirtilmesi.)

Hazırlanmalı ve başvuru formu doldurulmalıdır.

Evraklar tamamlandıktan sonra; patent vekili tarafından patent alma süreci başlatılır ve TPE üzerinden online yada fiziki olarak teslim yoluyla(posta vs) başvuruda bulunulur.

Başvuru ; ilk olarak şekli incelemeye gider. Şekli incelemede eksiklikler çıkarsa tamamlanır ve şekli uygunluk yazısı alınır.

Başvurudan sonraki 15 ay içerisinde buluş sahibi araştırma talebinde bulunmalıdır.

Patent, incelemeli ve incelemesiz olarak iki ayrı şekilde alınabilir. Araştırma raporunun olumlu olması ve incelemesiz patent talebinde bulunulması halinde bu aşamada buluş sahibi incelemesiz patent belgesini alabilir.

Şayet incelemeli patent isteniyorsa araştırma raporundan sonra buluş sahibinin inceleme talebinde bulunması gerekmektedir. Buluş sahibinin aynı buluş için 3 kez inceleme talebinde bulunma hakkı vardır. TPE´den olumlu yanıt geldiğinde incelemeli patent belgesi alınabilir.

Patent alma süreci uzun ve maliyetli bir iştir; dolayısıyla konusunda uzman bir vekilin yönlendirmeleri ile süreci takip etmek hem maddi kayıpları hem de zaman kaybını önler.

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood