Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Tescil İşlemleri

  • Marka Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

 

Tescil İşlemleriTescil İşlemleri, işlemin türüne göre farklı zamanlarda sonuçlanan uzun soluklu süreçlerdir. Başvuru yapılan marka tescil işlemleri için sonuçlanması adına net bir süre vermek , kesin bir bilgi iletmek mümkün değildir. Yapılan  başvuru  sonrası uzman vekiller tarafından evraklar incelenir ve bir eksiklik görülmediği takdirde başvuru alındı yazısı düzenlenir. Bu işlem sonrası sırasıyla ; eşya listesi hazırlanarak düzenlenir, uzmana gönderilir, yetkili uzman kararının olumlu sonucu çıkması ile 3. şahısların itirazı hakkı sebebiyle itiraza açık olarak ilana çıkan marka 3 ay boyunca TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ  marka bültenlerinde yayınlanmaktadır. Yayınlanan bu dönem içersinde bir itiraz durumu gerçekleşmez ise  markanın tescil kararı alınır. Başvuru yapılan markaların sınıf ve türüne göre marka tescil işlemleri ortalama süreç toplamda 8-10 ay aralığında tamamlanmış olur.

Marka tescil işlemleri süreçlerinde en çok vakit alan safalar; uzman incelemesi ve yapılan başvuruya itiraz (uzman kararına itiraz, yayına itiraz) işlemleridir. Marka tescil işlemleri için yapılan başvuru sonrası  bu süreçlerin uzamaması adına ,başvuru öncesi gerçekleştirilen ve uzman kişiler tarafından dikkatle incelenmesi önemli olan marka ön araştırma işlemlerinin dikkatle yapılması gerekmektedir.

Marka Tescil İşlemleri Adımları

  • Marka Seçimi

Türkiye ve ihracat yaptığımız veya yapacağınız tüm ülkelerde kullanımı kolay, tescil edilebilmelidir. Etkin olarak kullanılacak tüm mecralara uygun bir ismi ile tasarıma uyumlu olacak ve şirketinizi tam anlamıyla yansıtıcak şekilde seçilmelidir.

  • Benzerlik Araştırması

Benzerlik araştırması tescil işlemi için en önemli aşamadır.Her ay 6000´den fazla marka üzerinden yapılan bu tarama ile önceden önlem alarak itiraz edilebilecek durumlar başvuru adına ortadan kaldırılmaktadır.

  • Tescil İşlemi Başvuru Dosyasının Hazırlanması

Dosya sürecini uzmanlar tarafından hazırlanması büyük önem taşımaktadır. Marka sahibi bilgileri, marka ve eşya listesi , vekil bilgisi, logonun hazırlanması gibi süreçlerde uzmanlardan alacağınız destek sizlerin zaman kaybına engel olarak başvurunuzun  geri çevrilme olasılığını ortadan kaldıracaktır.

Bu süreçler sonrası dosyanız TPE´ye incelenmek üzere gönderilir. Süreç içersinde tescil edilemiyeceğine karar çıkarsa sebepleri ile birlikte dönüş sağlanır. Uzman vekiliniz  bu durumda TPE kararına itiraz süreci başlatır. Bu süreç sonrası olumsuz durumda TPE YİDK sürecini başlatır ve firmanız adına son itaraz hakkını gerçekleştirir. YİDK, kararını olumlu yönde verirse, resmi TPE bülteninde ilana çıkarır. Üç ay ilanda kalır. Bu süre içinde itirazlar beklenir.  Itiraz olmaması durumunda tescil işlemi gerçekleşir.

Markanızın haklarını daim ettirebilmek için her 10 yılda bir defa yenileme harcı yatırarak süresinin bir 10 yıl daha uzatılması gerçekleştirilmelidir. Aksi halde hakkınız kaybolur.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama

İncele

Yurtdışı Marka Tescili

İncele

Patent Tescil

İncele

Logo Tescil

İncele

Slogan Tescil

İncele

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele

Tasarım Tescili

İncele

Marka Devir

İncele
Sizin için buradayız

Satış öncesi tüm sorularınızı bizlere canlı destekten iletebilirsiniz.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40