Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim

Tescil İşlemleri

  • Marka Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

 

Tescil İşlemleriTescil İşlemleri, işlemin türüne göre farklı zamanlarda sonuçlanan uzun soluklu süreçlerdir. Başvuru yapılan marka tescil işlemleri için sonuçlanması adına net bir süre vermek , kesin bir bilgi iletmek mümkün değildir. Yapılan  başvuru  sonrası uzman vekiller tarafından evraklar incelenir ve bir eksiklik görülmediği takdirde başvuru alındı yazısı düzenlenir. Bu işlem sonrası sırasıyla ; eşya listesi hazırlanarak düzenlenir, uzmana gönderilir, yetkili uzman kararının olumlu sonucu çıkması ile 3. şahısların itirazı hakkı sebebiyle itiraza açık olarak ilana çıkan marka 3 ay boyunca TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ  marka bültenlerinde yayınlanmaktadır. Yayınlanan bu dönem içersinde bir itiraz durumu gerçekleşmez ise  markanın tescil kararı alınır. Başvuru yapılan markaların sınıf ve türüne göre marka tescil işlemleri ortalama süreç toplamda 8-10 ay aralığında tamamlanmış olur.

Marka tescil işlemleri süreçlerinde en çok vakit alan safalar; uzman incelemesi ve yapılan başvuruya itiraz (uzman kararına itiraz, yayına itiraz) işlemleridir. Marka tescil işlemleri için yapılan başvuru sonrası  bu süreçlerin uzamaması adına ,başvuru öncesi gerçekleştirilen ve uzman kişiler tarafından dikkatle incelenmesi önemli olan marka ön araştırma işlemlerinin dikkatle yapılması gerekmektedir.

Marka Tescil İşlemleri Adımları

  • Marka Seçimi

Türkiye ve ihracat yaptığımız veya yapacağınız tüm ülkelerde kullanımı kolay, tescil edilebilmelidir. Etkin olarak kullanılacak tüm mecralara uygun bir ismi ile tasarıma uyumlu olacak ve şirketinizi tam anlamıyla yansıtıcak şekilde seçilmelidir.

  • Benzerlik Araştırması

Benzerlik araştırması tescil işlemi için en önemli aşamadır.Her ay 6000´den fazla marka üzerinden yapılan bu tarama ile önceden önlem alarak itiraz edilebilecek durumlar başvuru adına ortadan kaldırılmaktadır.

  • Tescil İşlemi Başvuru Dosyasının Hazırlanması

Dosya sürecini uzmanlar tarafından hazırlanması büyük önem taşımaktadır. Marka sahibi bilgileri, marka ve eşya listesi , vekil bilgisi, logonun hazırlanması gibi süreçlerde uzmanlardan alacağınız destek sizlerin zaman kaybına engel olarak başvurunuzun  geri çevrilme olasılığını ortadan kaldıracaktır.

Bu süreçler sonrası dosyanız TPE´ye incelenmek üzere gönderilir. Süreç içersinde tescil edilemiyeceğine karar çıkarsa sebepleri ile birlikte dönüş sağlanır. Uzman vekiliniz  bu durumda TPE kararına itiraz süreci başlatır. Bu süreç sonrası olumsuz durumda TPE YİDK sürecini başlatır ve firmanız adına son itaraz hakkını gerçekleştirir. YİDK, kararını olumlu yönde verirse, resmi TPE bülteninde ilana çıkarır. Üç ay ilanda kalır. Bu süre içinde itirazlar beklenir.  Itiraz olmaması durumunda tescil işlemi gerçekleşir.

Markanızın haklarını daim ettirebilmek için her 10 yılda bir defa yenileme harcı yatırarak süresinin bir 10 yıl daha uzatılması gerçekleştirilmelidir. Aksi halde hakkınız kaybolur.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama Icon

Marka Sorgulama

İncele
Yurtdışı Marka Tescili Icon

Yurtdışı Marka Tescili

İncele
Patent Tescil Icon

Patent Tescil

İncele
Logo Tescil Icon

Logo Tescil

İncele
Slogan Tescil Icon

Slogan Tescil

İncele
Endüstriyel Tasarım Tescili Icon

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele
Tasarım Tescili Icon

Tasarım Tescili

İncele
Marka Devir Icon

Marka Devir

İncele
Destek
Sizin için buradayız.
Siz değerli müşterilerimiz için marka, yurtdışı, patent ve tasarım tescili konularında uzmanlaşmış ekibimiz ile işinizin korunması ve büyümesi için gereken hukuki süreçleri en iyi şekilde yönetmek amacıyla buradayız.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?