Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Marka Başvuru Formu

Hızlı başvuru için formu doldurabilirsiniz.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

Marka Tescili Nedir

Fikri ve Sınai haklar konusunda verdiğimiz vekillik hizmetinde en çok sorulan soruların başında marka tescili nedir sorusu gelmektedir.

Marka Tescili NedirMarka, işletmenizin mal ve hizmetlerini diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayıran işaretlerdir. Marka tescili nedir sorusunun cevabı ise kullandığınız ve kullanacağınız markanızın devlet eliyle koruma altına alınarak adınıza Türk Patent Enstitüsü´nde tescil edilmesidir. Yani marka tescili nedir sorusuna verilecek en kısa cevap "resmi sahipliktir" olacaktır.

Türk Patent Enstitüsünde başvuru şahıs üzerine(gerçek kişi) olacağı gibi tüzel kişilik üzerine de olabilir. Ve yine marka tescili bir kişiliğin olabileceği gibi birden çok kişiliğin üzerine olabilir. Marka tescili için en önemli husus ise tescile uygun marka belirlemektir.

Belirlemede belli bir özgürlüğünüz  olsa da özgürlüğünüz başka işletmelerin özgürlüğünü engellememelidir. Ki bu durum 556 sayılı  KHK´da belirlenmiştir. Ticari alanda herkes tarafından kullanılan bir mal veya hizmetin niteliğini, cinsini belirleyen betimleyen kelimeler, dini semboller, tarihi kişilikler belirli meslek ve iş adları, devlet kurum isimleri ve kısaltmaları, ülke bayrakları, toplum ahlakını zedeleyecek terimler marka olamayacağı gibi tescile izin verilmemektedir. Mesela emlak, ticaret, nakliyat ve makine gibi hizmetin ve malın türünü adlandıran kelimeleri size özel kullanamayacağınız gibi marka tescili mümkün olmamakla birlikte başkalarının da kullanmasını engelleyemezsiniz. Ancak bunun gibi kelimeleri  açıklayıcı kelime olarak kullanabilirsiniz. Bir de belirlediğiniz ibarenin tescilinin mümkün olabilmesi için seçtiğiniz sınıflarda aynı veya benzer bir başvurunun sizin başvuru tarihinden önce başvurulmamış veya tescil edilmemiş olması ön şarttır.

Marka Tescil Süreci Nasıl Başlar ?

Tescil için Türk Patent Enstitüsüne başvuruyla süreç başlar. Süreç ; başvuru, Enstitünün başvuruyu şeklen incelemesi, benzerlik araştırması, onay, üçüncü şahısların itiraz ve görüşlerine karşı markanın üç ay yayına çıkartılması, yayın sürecinde herhangi bir itiraz ve karşı görüş gelmemesi  halinde tescile karar verilmesi süreçlerini kapsar. Bu sürecin sonunda markanın kabul harcı olan tescil  ücretinin zamanında ödenmesiyle süreç son bulur . Markanızın tescil edilmesiyle  resmi sahip olursunuz.  556 sayılı KHK´da geçen  korunmaya yönelik hükümler lehinize işler. Tescille markanızın aynısının veya benzerinin bir başkasının kullanmasını engelleyebilir, kiraya verebilir, satabilir ve bölebilirsiniz. Bu fillere olanak marka tescili ile sağlanır.

Tescilsiz bir marka, tapusuz arsa ve ruhsatsız bir araba gibidir, her an bir başkası benim diyebilir. Bu nedenle, bir an önce size ait olan isimlerin tescilini yaptırıp isminizi koruma altına almalısınız.

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40