Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

  • Marka Tescil Başvurusu

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

En Doğru Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka Tescili Nasıl YapılırBir ticari ünvanın marka olarak tescillenmesi için gereken işaretler, logolar, isimler bir sürü kontrolden geçtikten sonra ticari bir unvan olmaya hak kazanmakta ve bu ismin sahiplerine birçok konuda koruma sağlayabilmektedir. Tescil işlemi yapılırken izlenmesi gereken bir dizi prosedür vardır. Marka tescili nasıl yapılır sorusunun cevabını en açık şekliyle sizler için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz.

Marka tescili için Türk Patent Enstitüsüne bireysel ya da sizin tarafınızdan atanacak vekiller tarafından başvuru yapılabilir. Yabancı uyruklu vatandaşlar için ise başvurular sadece vekiller aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bir markayı tescil ettirirken öncelikli olarak istenilen belgelerin hazırlanması gerekir ki belgelerle ilgili detaylı bilgiyi Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır yazımızda bulabilirsiniz. Başvuru belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlanıp TPE´ye teslim edilir ve o tarihten itibaren başvurunuz kesinlik kazanır ve ticari ünvanınız korunmaya başlar. Eğer evraklarda bir eksiklik söz konusu olursa eksikliklerin tamamlanması için TPE 2 aylık ek bir süre tanır bu sürede tamamlanmayan başvurular iptal edilir.

Marka tescil başvurusu istenilen bir şekilde gerçekleştirilmişse TPE esasa uygun incelemeye başlar.  Başvuru mutlak ret sebepleri içerisinde görülürse başvuru reddedilir. Eğer başvuru usule uygun gerçekleştirilmişse Resmi Marka Bülteninde yayınlanır ve sonrasında 3. Kişilerin görüşleri ve ilgililerin itirazları neticesinde yeniden incelenir ve karar tekrardan gözden geçirilir. İtiraza uğramamış ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmiş başvuruların tescil işlemi tamamlanıp sicil kaydı sağlanır. En son olarak bu kayıt ile beraber Marka Tescil Belgesi başvuru sahibine teslim edilir.

Ticari ünvanınızın korunma süresi 10 yıldır ve bu süre dolduktan sonra markanızın düşmemesi için süre dolmasına 6 ay kala yenileme işlemenin yapılması gerekir.

Görüldüğü üzere bu işlemler sırasıyla gerçekleştirilecek ve marka tescil süreci sona erecektir. Marka tescil başvuruları süresince, marka niteliğindeki işaretlerin, logoların, isimlerin oluşturulması kadar bu süreçte nasıl yönlendirileceğiniz de çok önemlidir. İster kendiniz, isterseniz de konularında deneyimli marka danışmanlarımız sizin için bu süreci yönetip hangi durumlarda neden reddedildiğini bu durumu ortadan kaldırmanız ve ticari ünvanınızı korumaya almanız için sizlere yardımcı olacaklardır.

Marka tescili nasıl yapılır sorusuna daha detaylı cevap almak için ya da süreçle ilgili tüm sorularınız için  bizimle iletişime geçiniz.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama

İncele

Yurtdışı Marka Tescili

İncele

Patent Tescil

İncele

Logo Tescil

İncele

Slogan Tescil

İncele

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele

Tasarım Tescili

İncele

Marka Devir

İncele
Sizin için buradayız

Satış öncesi tüm sorularınızı bizlere canlı destekten iletebilirsiniz.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40