Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Marka İtiraz

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

Marka İtirazMarka itiraz işlemleri kendi içerisinde yayın kararına itiraz ve enstitü kararlarına itiraz olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Tescil ettirmiş olduğunuz isim, tescil olduktan sonra dahi tam anlamıyla korunamamaktadır. Markanıza figüratif, işitsel ve benzeri gibi bir çok alternatifle farklı şahıs ve kurumlardan yeni başvurular yapılabilir. Bu başvurular türk patent enstitüsü tarafından değerlendirilmeye alınsa da zaman zaman enstitü onayından geçip yayın kararı olarak adlandırdığımız farklı hak sahiplerinin marka itirazı yapabileceği üç aylık bültene çıkabiliyor. Belirtilen üç aylık süre içerisinde isminize benzer olan başvuruya marka itirazı yapmaz iseniz başvuru direkt tescillenmektedir.

Marka İtiraz Süresi

Marka itiraz işlemi en az tescil için başvuru işlemi kadar önem arz eden ve dikkatli takip edilmesi gereken bir süreçtir. Markanıza benzer bir başvuruya yapacağınız itiraz dosyası hukuksal ve emsaller ele alınarak hazırlanmaz ise yaptığınız marka itiraz kabul edilmeyecektir. Örnek verecek olursak `´abc´´ olarak bir başvurunuz mevcut. Farklı bir kurum yada şahıs tarafından `´ abcde´´olarak bir başvuru yapılıyor. Bu noktada bakanlık onayından geçip yayın kararına çıkan bu başvuruya yapılacak olan marka itiraz dosyasında kök benzerliği, işitsel benzerlik ve şimdiye kadar buna benzer dosyalardaki itirazlar emsaller ele alınarak itiraz edilmelidir. Marka itirazlarında yapmış olduğunuz itiraz kabul edilmez ise, son itiraz hakkınız olan enstitü kararına itiraz hakkınız bulunmaktadır. Bu noktada daha fazla titizlik gösterilerek daha fazla emsal ve detaylı bir marka itiraz dosyası hazırlanarak enstitü kararına itiraz işlemi gerçekleştirilir. Yayın kararında olan benzer başvuruya marka itiraz süreci üç ay iken çıkacak enstitü kararlarına itiraz süresi toplamda iki ay olarak belirlenmiştir. İki aylık süreç içerisinde gerçekleştirilmeyen itirazlarda otomatik olarak karar hükmü kabul edilmiş sayılmaktadır.

Belirtmiş olduğumuz tüm detay kalemlerinde uzun vadeli ve titizlik gerektiren bu süreçleri siz mevcut iş ve yatırımlarınız ile meşgul olurken bir uzmanın takip etmesi ve ilgili işlemleri yürütmesi söz konusu süreçlerin daha sağlıklı sonuçlandıracaktır. Marka itiraz dosyalarınız, risk analizleriniz ve daha bir çok hizmet ile TURKTICARET.Net fikri ve sınai haklar tecrübeleriyle daima destek vermektedir.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama

İncele

Yurtdışı Marka Tescili

İncele

Patent Tescil

İncele

Logo Tescil

İncele

Slogan Tescil

İncele

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele

Tasarım Tescili

İncele

Marka Devir

İncele
Sizin için buradayız

Satış öncesi tüm sorularınızı bizlere canlı destekten iletebilirsiniz.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40