Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

TPE Marka Araştırma

Marka AraştırmaMarka araştırma süreci en az marka isminizi yaratmak kadar önemli ve titizlikle takip edilmesi gereken bir süreçtir. Yaratılan marka ismi harf sayısına göre minimum ilk 3 harf kriteri ile başlatılıp, figüratif benzerliğe kadar sorgulanmalıdır. Marka araştırma noktasında en çok yanılgıya düşülen noktalardan biri markanın anlam, ses bakımından farklı başvurulara benzeme olasılığının göz ardı edilmesidir. Bu nedenle marka araştırma anında uzman kişilerin bu kriterlere dikkat edip etmediği en önemli hususlardan biridir.

Türk Patent Enstitüsü verilerine göre tpe marka araştırması yapılmamış başvurular en çok figüratif ve ses benzerliğinden dolayı olumsuz sonuçlanmaktadır. Uzman kişilerin yapmadığı araştırmalar veya kendinizin Türk patent enstitüsü sitesinden yapmış olduğunuz araştırmalar sizi yanıltabilir. Veri tabanında ki süresi devam eden , mahkeme kararı olan , süresi bitmiş , yenilemesi yapılmış ya da yapılmamış , devredilmiş ve bunun gibi yüzlerce detayın olduğu başvurular sizi marka araştırma noktasında yanıltacak unsurlardan sadece bir kaçıdır. Bunun yanı sıra oluşturacağınız logonun da bir araştırması göz önünde bulundurulması gereken noktalardan bir tanesidir. Başvurulacak ismin yanı sıra logonun şekli farklı bir markayı temsil edecek nitelikteyse bu da markanıza itiraz gelmesine ya da enstitü tarafından olumsuz sonuçlanmasına neden olabilecektir. Marka araştırması yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda emsal kararlardır. Yapılacak olan başvuruya benzer bir yakınlıktaki farklı bir başvurunun daha öncelerde enstitü tarafından ne gibi bir karar verildiği gibi detaylarda yapacağınız başvurunun çok daha sağlıklı bir şekilde tescil edilmesine zemin hazırlayacaktır. Holding ve büyük ölçekli firmaların seri aynı zamanda alt marka statülerine de mutlak suretle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle firmaların ve uzmanların  tpe marka araştırma sistemini iyi tanıyıp ve detaylı bir analiz ile tamamlayamadıkları başvurular maddi olarak kayıplara sebebiyet verebilmektedir. Türkiye genelinde standart bir tescil başvurusunun ortalama 8-12 ay sürdüğünü düşünecek olursak, bu süreçte iyi bir süzgeçten geçirilmeyen başvurularınız sizi maddi kayıpların yanı sıra manevi olarak da zarara uğratacaktır. Bunun sebebi ise tescil sürecinin uzun olması ve firmaları işlemlerin bitmeden markayı kullanmaya mecbur etmesidir. Bu durumda iyi bir marka araştırması yapılmamış olan başvurulara hukuki yaptırımlar doğabilmektedir.

Marka araştırması uzmanlık isteyen bir iştir, süreç uzun olduğu için herhangi bir kayba uğramamak adına sürecin en başında bir uzmanın danışmanlığında hareket etmek  zaman ve para kaybını engeller. Uzman vekillerimizle çalışma sağlayarak tüm danışmanlık hizmetlerden tpe marka araştırma ve süreçte yaşanabilecek detaylar gibi bir çok bilgiden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Destek
Sizin için buradayız.
Siz değerli müşterilerimiz için marka, yurtdışı, patent ve tasarım tescili konularında uzmanlaşmış ekibimiz ile işinizin korunması ve büyümesi için gereken hukuki süreçleri en iyi şekilde yönetmek amacıyla buradayız.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama Icon

Marka Sorgulama

İncele
Yurtdışı Marka Tescili Icon

Yurtdışı Marka Tescili

İncele
Patent Tescil Icon

Patent Tescil

İncele
Logo Tescil Icon

Logo Tescil

İncele
Slogan Tescil Icon

Slogan Tescil

İncele
Endüstriyel Tasarım Tescili Icon

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele
Tasarım Tescili Icon

Tasarım Tescili

İncele
Marka Devir Icon

Marka Devir

İncele

Özellikler

Markanız İçin TURKTICARET.Net Güvencesinde Ek Hizmetler Satın Alın.

Marka İzleme

Marka İzleme

Markanız için risk oluşturacak yeni talepleri takip edin.

Marka Yenileme

Marka Yenileme

Markanızı yenileyerek korumaya devam edin.

Cezalı Marka Yenileme

Cezalı Marka Yenileme

Marka yenileme süreniz geçse de yenileme şansınız var.

Adres Değişikliği

Adres Değişikliği

Markanıza kayıtlı adres değişikliği işlemlerinizi kolayca gerçekleştirin.

Ünvan Değişikliği

Ünvan Değişikliği

Markanıza ait ünvan değişikliği işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirin.

Nevi Değişikliği

Nevi Değişikliği

Şirket türü değişikliklerinde yapılan işlemlerinizi gerçekleştirin.

Marka Devir

Marka Devir

Marka – Patent’in başka kişi/kuruma devri işlemlerinizi yapın.

Veraset ve İntikal

Veraset ve İntikal

Miras durumunda yapılması gereken müracaatlarınızı gerçekleştirin.

Rehin İşlemleri

Rehin İşlemleri

Rehin işlemlerinizi gerçekleştirin.

Lisans İşlemleri

Lisans İşlemleri

Lisans işlemlerinizi gerçekleştirin.

Enstitü Kararına İtiraz

Enstitü Kararına İtiraz

Enstitü Kararına İtiraz edin.

Marka Yayın Kararına İtiraz

Marka Yayın Kararına İtiraz

Marka Yayın Kararına İtiraz edin.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?