Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Türk Patent Enstitüsü

Türk Patent Enstitüsü Marka Sorgulama

Not: Bu marka araştırma raporu sadece benzerlik açısından yapılmış olup markanın tescil edileceği anlamına gelmez. Detaylı bilgi için lütfen marka uzmanlarımızla görüşün.

Sınıf

TPE Marka Başvurusu

Hızlı başvuru için formu doldurabilirsiniz.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

KOSGEB'den marka patent tescillerinde %50'ye varan destek. Detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Marka Tescili

Markanızı tescil ettirin, isminizi koruma altına alın.

Patent Tescili

Bir buluşunuz mu var? Bir başkası tarafından kullanılmadan önce tescilleyin.

Faydalı Model

Yenilikçi firmalar için faydalı model belgesi. Siz de bulduğunuz yenilikleri koruyun.

Tasarım Tescili

Ürün tasarımlarınızı sizden başkası kullanmasın. Endüstriyel tasarım tescili ile önlem alın.

Türk Patent EnstitüsüTürk Patent Enstitüsü ülkemizin sanayi gelişimine yarar sağlamak,  serbest rekabeti oluşturmak, ar-ge çalışmalarının ilerlemesine olanak sağlamak üzere, KHK´larla düzenlenmiş olan marka ve patentlerle beraber diğer kanun ve KHK´larla düzenlenen sınaî mülkiyet haklarının tescili, bu konularda haklarla koruma  sağlanmasına olanak sunan ve yurt içi ve yurt dışında sınaî mülkiyet haklarına ait var olan bilgi ve dokümantasyonun kamunun yararlanması için sunmak amacıyla kurulan tüzel kişiliğe sahip bir kamu kuruluşudur.

Türk Patent Enstitüsü kanun ve KHK´larda belirtilmeyen durumlar olması halinde özel hukuk hükümleri uygulanabilmektedir. Bağlı olduğu bakanlık Sanayi ve Ticaret Bakanlığıdır.  Türk Patent Enstitüsü özel bütçelidir. Türk Patent Enstitüsü´nün kısa adı "TPE"dir.

Türk Patent Enstitüsü markalar, patentler, Endüstriyel Tasarımlar, Coğrafi işaretler ile Entegre Devre Topoğrafyalarının KHK´da belirtilen hükümler uyarınca tescilini ve korumasını sağlamaktadır. Ayrıca sınai mülkiyet haklarıyla ilgili yapılan lisans anlaşmalarında arabuluculuk, devir ve lisans sözleşmelerinin Türk Patent Enstitüsü bünyesinde tescil işlemlerinin onay ve kabul merciidir. Patent Enstitüsü buluş ve icatların gelişimini, kullanılmasını takip ederek, yeni teknolojilerin incelenmesi de görev ve sorumlulukları gereği takip etmekte, bu konularda arşiv çalışmasını da yapmaktadır.

Marka tescili, Patent tescili, Faydalı model tescili, Endüstriyel tasarım tescili Coğrafi işaret tescili ve Entegre Devre Topoğrafyalarının tescilleri Patent Enstitüsü nezdinde yürütülmektedir. Tüm bu tescil işlemlerini kabul ve onay mercii Türk Patent Enstitüsüdür.

Türk Patent Enstitüsünün Ana Birimleri

  • Patent Dairesi Başkanlığı
  • Markalar Dairesi Başkanlığı
  • Endüstriyel Tasarımlar Dairesi Başkanlığı
  • Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanlığı

Patent Enstitüsünde yapılacak işlemleri gerçek veya tüzel kişiler bizzat kendi başlarına yapabilecekleri gibi bir vekille de bu işlemleri yapabilirler. Vekiller kurum içinde gerçek ve tüzel kişilikleri temsil yetkisine sahiptir. Vekillik marka vekilliği ve patent vekilliği olmak üzere iki türdür. Marka vekilleri marka ve Endüstriyel tasarım tescil işlemlerini vekaleten gerçekleştirebilmektedir. Patent Vekilleri ise Patent , faydalı model ve Endüstriyel tescil işlemlerini vekaleten gerçekleştirebilmektedirler.

Tescil işlemleri uzun ve uzmanlık gerektiren süreçlerdir,  konusunda uzman vekillerimizden ücretsiz danışmanlık alarak marka ve patent işlemlerinizi hızlıca yaptırabilirsiniz. Detaylı bilgi için bize ulaşın.

Marka İzleme

Markanız için risk oluşturacak yeni talepleri takip edin.

Marka Yenileme

Markanızı yenileyerek korumaya devam edin.

Cezalı Marka Yenileme

Marka yenileme süreniz geçse de yenileme şansınız var.

Adres Değişikliği

Markanıza kayıtlı adres değişikliği işlemleri

Ünvan Değişikliği

Markanıza ait ünvan değişikliği işlemleri

Nevi Değişikliği

Şirket türü değişikliklerinde yapılan işlemler

Devir İşlemleri

Marka – Patent’in başka kişi/kuruma devri işlemleri

Veraset ve İntikal

Miras durumunda yapılması gereken müracaatlar

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40