Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Marka Başvuru Formu

Hızlı başvuru için formu doldurabilirsiniz.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

 

Marka Tescil SüreciBir markaya sahip olmak için izlenmesi gereken belirli adımlar vardır. Marka sahibi olmak yaklaşık 10- 12 aylık bir süreç gerektirir. Bu süre, herhangi bir itirazla karşılaşılmadığı takdirde tescil belgesinin elde edilmesi için gereken süredir ancak başvuruda bulunulduğu andan itibaren itiraz ya da red bilgisi gelene kadar ilgili isim, koruma altına alınır ve bir başka kişi aynı isim için başvuruda bulunamaz.  

Aşağıda ; Marka tescil süreci içerisinde geçilmesi gereken adımları sizin için kısaca özetlemeye çalıştık.

Marka Yaratma Süreci

Tescil sürecine başlamadan önce uzman bir danışman yardımıyla marka yaratma süreci tamamlanmalı başka bir deyişle ön araştırma yapılıp başvuruda bulunulacak ismin benzerlik araştırması uzman vekil tarafından yapılmalıdır.

Marka tescil süreci uzun bir dönemi kapsamaktadır ayrıca her başvuru için TPE´nin talep ettiği harç bedelleri vardır. Son aşamada isim benzerliği sebebiyle ya da farklı sebeplerle markanın reddedilmesi olasılığını önlemek amacıyla marka yaratma sürecinde uzman bir kişinin danışmanlığı ile ilerlemek oldukça faydalıdır.

Böylece,  reddedilme olasılığı yüksek isimler seçilmez kabul edilme olasılığı yüksek olan isimlerle başvuruda bulunur ve hem zamandan tasarruf edilir hem de tekrar tekrar başvuru yapılırken ödenecek başvuru harçlarından korunmuş olunur.

TURKTICARET.Net´in konusunda deneyimli ve  uzman vekilleri, ücretsiz olarak ön araştırmanızı yapıp size başvuru öncesinde ve sürecinde danışmanlık hizmeti vermektedir.

Marka Tescil Süreci Adımları

Marka yaratma süreci tamamlandıktan sonra tescil işlemleri başlatılabilir. Öncelikle yine uzman vekilin danışmanlığı ile tecil başvurusu için gereken belgeler toparlanıp düzenlenir ve TPE´ye başvuruda bulunulur.

Başvuruda bulunulduktan sonra TPE´nin araştırmaları başlar. TPE, şekli ve hukuki açıdan incelemelerde bulunur ve bu incelemeler yaklaşık 6 ay sürmektedir. İncelemelerden sonra TPE, marka´nın tescilinde bir sakınca görmezse Resmi Marka bülteninde ilan edilir.

İlan süresi 3 aydır ve bu süre içerisinde 3. Şahıslar tarafından itiraz edilebilir. 3 aylık ilan süresince herhangi bir itiraz gelmediği takdirde tescil belgesi düzenlenir ve marka koruma altına alınır.

Bir markanın koruma süresi 10 yıldır, sürenin bitmesine 6 ay kala yenileme işlemine açılır ve istenirse yenileme işlemi ile koruma süresi uzatılabilir.

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood