Hosting Teknoloji

SSD Hosting Nedir? Sunucu ve Hostingde SSD Teknolojileri

SSD Hosting verileri manyetik tabanlı bir sistem yerine flash bellekte depolamaktadır. Esas olarak birden çok flash bellek parçacığından oluşur. Bu nedenle, sunucu SSD’sinin içinde, onu yüksek hızlı harekete daha az duyarlı hale getiren ve ayrıca şok, titreşim veya düşme durumunda veri kaybını en aza indirebilen mekanik parçalar yoktur.

Sunucu SSD’leri verileri aktarmak için hareketli parçalar veya dönen diskler kullanmaz. Bu, sunucu SSD’lerinin daha yüksek okuma ve yazma performansı sunmasını sağlar.

Genel olarak, ana sunucu SSD arabirimleri arasında Seri Gelişmiş Teknoloji Eklentisi (SATA), Seri Bağlı SCSI (SAS) ve Geçici Olmayan Bellek Ekspresi (NVMe) bulunur.

SSD reseller hosting ise bayiler için kullanım alanı açmaktadır. Burada da tüm hostingler için SSD web hosting altyapısı sağlanmaktadır.

SSD Hosting Nedir Sunucu ve Hostingde SSD Teknolojileri 1

HDD Nedir?

Sunucu HDD’si, tüm veriler ve uygulamalar dahil olmak üzere sunucu üzerinde bulunan sabit diskleri ifade eder. Geçici olmayan bir veri depolama aygıtı olarak, sunucu HDD’si aygıt kapanmalarına karşı hassas değildir ve kapatıldığında yine de veri depolayabilir.

Normalde, sunucu HDD’leri veri iletimini, verileri okuyup yazabildiği ve sunucuya gönderebildiği dönen diskler aracılığıyla gerçekleştirir. Ancak, sunucu HDD’lerinde daha fazla dikkat gerektiren bir diğer şey ise bunların çok karmaşık olmaları ve hasara eğilimli olmalarıdır. HDD çarpma veya düşmede, kol etkin bir şekilde çalışmaz.

HDD ve SSD Hosting Arasındaki Farklar Nedir?

Performans: Sunucu HDD’si ile SSD arasındaki en belirgin farklardan biri, sunucu SSD’sinin daha yüksek okuma/yazma hızına ve daha düşük gecikme süresine sahip olmasıdır. HDD mekanik parçalardan oluştuğu ve veriler içinde parçalanmış olduğu için, , SSD’ye kıyasla daha yavaş bir yükseltme süresine sahip olacaktır.

Depolama kapasitesi: Barındırma şirketleri, özellikle büyüyen şirketler için kapasite, dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Daha iyi performansa ek olarak, sunucu SSD daha büyük bir depolama kapasitesine sahiptir. Tipik olarak, piyasadaki sunucu HDD’lerinin ortalama kapasitesi 1-8 TB olup, maksimum 20 TB veya daha fazladır. Buna karşılık, sunucu SSD’si 50-100 TB kapasiteye ulaşabilir.

Güç tüketimi: Sunucu HDD’si ile karşılaştırıldığında, sunucu SSD’leri hareketli parçalara bağlı olmaları gerekmediğinden daha az güce ihtiyaç duyar. Genel olarak, bir sunucu HDD’si 10 W’a kadar güç kullanırken, bir sunucu SSD’si yalnızca yaklaşık 5 W kullanır. Daha az güç tüketimi olan sunucu SSD’si ayrıca soğutma sistemi ihtiyacını da azaltarak onu daha verimli hale getirir.

SSD Hosting Nedir Sunucu ve Hostingde SSD Teknolojileri 2

Dayanıklılık: Sunucu SSD’sinin kullanım ömrü genellikle sunucu HDD’sinden daha uzundur. Genel olarak, ilki yaklaşık 10 yıllık bir ömre sahipken, ikincisi yaklaşık 3 ila 5 yıllık bir ömre sahiptir. Birincisi, SSD’de hareketli parçalar olmadığı için darbe ve düşme gibi dış hasarlara karşı daha az hassastır. Aynı zamanda SSD veri bütünlüğünü artırabilir.

Fiyat: Sunucu SSD’sinin en büyük dezavantajı, sunucu HDD’sinden daha yüksek fiyata sahip olmasıdır. Yeni bir depolama teknolojisi olarak, sunucu SDD’si piyasada daha pahalı olabiliyor.  SSD’nin maliyeti GB başına HDD maliyetinin iki katı civarındadır. <Sunucu SSD’si ile sunucu HDD’si arasındaki fiyat farkı artık kapanıyor olsa da. Ancak sunucu SSD’si, sunucu HDD’sinden daha az maliyet tasarrufu sağlar.

SSD Hosting Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Farklarda da değindiğimiz gibi SSD kullanımları hız, kullanım ömrü gibi özelliklerde avantaj sunmaktadır. Aynı zaman depolama kapasitesi olarak da HDD kullanımına göre daha büyüktür.

SSD Hosting SEO Etkisi web site kurgunuz ile de ilgili olmakla beraber hız konusunda etkili olacaktır. SEO kavramında web site optimizasyonunuz da büyük ölçüde önem arz eder. Dolayısıyla sadece sunucu yapısıyla SEO sağlığını optimum seviyeye çıkaramazsınız. SSD WordPress Hosting kullanımlarınızda hazır çözümler ile SEO optimizasyonlarınızı yapabilirsiniz. Turkticaret.Net’in tüm hazır yazılımlara uygun hosting hizmetlerine göz atarak, web sitenize uygun paketi seçebilirsiniz.