WordPress

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress  nedir sorusunun cevabı çok basittir aslında, kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur ve bugün WordPress Kurulumu yapılan web sitelerinin üçte birinin arkasındaki güçtür. Programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan web sitenizin önemli yönlerini – içerik gibi – yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

WordPress Kurulumu Nasıl Gerçekleştirilir?

İşte adım adım kendi başınıza WordPress Kurulumu nasıl yapılır için  adım adım anlatımı:

Domain Tescil

Öncelikle alan adı sorgulama, yaparak size uygun olan  alan adı satın alma işlemine gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu, insanların sizi bulmak için kullanacağı web adresidir. Örneğin: www.turkticaret.net Bir alan adı satın almak çok basit. Hemen Turkticaret.net güvencesi ile bir alan adı sahibi olabilirsiniz.

İyi bir alan adı mümkün olduğunca markanızı ve firmanızı adını yansıtmalı. Hatırlanması, tahmin edilmesi ve mümkün  olmalı. Kısa domain isimleri tercih edebilirsiniz. En iyi alan adı uzantısı açısından, .com en  popüler olanıdır.

Bir Hosting Sağlayıcısına Kaydolun!

Web sitenizi barındıracak bir hosting alanı olmadan sitenizi çevrimiçi hale getiremezsiniz.

WordPress Hosting sağlayıcınızın aşağıdaki kriterleri karşıladığından emin olmanız gerekir:

 1. PHP sürüm 7.2 veya üstü
 2. MySQL sürüm 5.6 veya üstü, VEYA MariaDB versiyon 10.0 veya üstü
 3. HTTPS desteği

WordPress’i Yükleyin!

Kurulumu yapmanın en kolay yolu, kurulumu doğrudan yapan bir hosting seçmektir. Bu, doğrudan CPanel üzerinden yapabileceğiniz bir şeydir. Sağlayıcıya bağlı olarak, WordPress Kurulumu tek tıklamayla yapılır. Kurulumu tamamladığınızda WordPress giriş linkiniz ve şifreniz ekranda gözükecektir.

Manuel kurulumu o kadar basit bir süreç değildir. Temel olarak, önce WordPress’i bilgisayarınıza indirmeyi ve ardından onu hosting sağlayıcınıza yeniden yüklemeyi içerir. Sorunsuz bir kurulum için tek tıklamayla yüklemeler sunan bir hosting sağlayıcısı seçmenizi öneririz.

Bir Tema Seçin

WordPress kendi temalarıyla birlikte gelir. Sitenizin amacına en uygun olanı bulmak için her birini “demo” olarak görüntüleyebilirsiniz. Ücretsiz wordpress tema işlemleri için adımları izleyin:

 • WordPress admin panel kısmına giriş yapın.
 • Görünüm’ün üzerine gelin, ardından Temalar’ı tıklayın.
 • Yeni Ekle’yi düğmesini tıklayın, ardından ‘Öne Çıkanlar’, ‘Popüler’ vb. altındaki temalara göz atın.
 • Beğendiğiniz indirmek için temanın altındaki ‘Yükle’yi tıklayın.
 • Birkaç dakika sonra, temanın altında ‘Etkinleştir’ yazan bir düğme görünecektir. Bunu tıklayın ve ücretsiz wordpress teması tamamen sizindir!

Sitenize premium temalarında da ekleme yapabilirsiniz. Premium temaların fiyatları değişmektedir ve ödeme tek seferliktir.

İçerik Ekleyin!

WordPress’e yeni başlayanlar genellikle yazılar ve sayfalar arasında kafaları karışır. Varsayılan olarak, WordPress iki içerik türüne sahiptir: Yazılar ve Sayfalar.

Yazılar, ters kronolojik sırayla listelenen blog içeriğidir (en yeni içerik en üsttedir). Blog sayfanızda listelenen yazıları göreceksiniz. WordPress yazılarınızı kontrol panelinizdeki ‘Yazılar’ menüsünden ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Yazılarınızı kategorilere ve etiketlere göre düzenleme seçeneğiniz vardır .

Sayfalar, hakkınızda, gizlilik politikanız ve  iletişim sayfanız vb. Gibi statik içeriklerdir. Kontrol panelinizdeki ‘Sayfalar’ menüsünden WordPress’teki sayfaları ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Sitenizi Özelleştirin!

Birkaç sayfa ve gönderi ekledikten sonra, siteniz sizin istediğiniz gibi görünmeye başlayacaktır. WordPress site kurma, işlemini gerçekleştirdiğinizde,

 • Site Başlığını ve Etiketi Değiştirin.
 • Menüleriniz ekleyin.
 • Bir anasayfanızı oluşturun.
 • Yorum Ayarlarınızı Düzenleyin.
 • Eklentilerinizi Oluşturun!

WordPress Kurulumu

Eklenti yüklemek, WordPress’in henüz içermediği özellikleri yüklemenin bir yoludur. Eklentilerin bazıları için ödeme yaparsınız bazıları ise ücretsizdir. Kullanıcılar  için 56.000’den fazla wordpress eklentileri mevcuttur. Çok fazla eklentiye sahip olmak sitenizi yavaşlatır ve Google sıralamalarındaki performansınıza zarar verir.

Sitenizi Güncellemeyi Unutmayın!

Güncellemeleri kontrol etmek için:

 • WordPress kontrol panelinize giriş yapın.
 • ‘Güncelleme Seçenekleri’ne gidin.
 • Çeşitli sekmeler (eklentiler, temalar vb.) altındaki güncellemeleri kontrol edin.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın