Hosting

Kurumsal Hosting Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kurumsal hosting genel olarak işletmelerin tercih ettiği, yüksek kaynaklara sahip olan web alanı demektir. İşletmelerin genel olarak, yüksek trafiklere, birden fazla alan adını barındırabilmeye, birden çok mail adedi kullanmaya ve yüksek mail kotası gibi donanımlı hosting paketlerine ihtiyaçları vardır. İşletmelerin önem verdiği diğer konulardan biri de güvenilir, ataklara, spam’lere karşı korunan bir hizmet almaktır. Bu sebeple genel olarak kurumlar kurumsal hosting paketlerini tercih ederler.

Hosting Nedir?

Hosting diğer adıyla web alanı bir web sitesinin ziyaretçiler tarafından görünebilir olmasını sağlar. Bir web sitesi oluşturabilmek için ana 2 ihtiyaçtan biri domain diğeri ise hostingdir. Aşağıda da detaylı bir şekilde bahsedeceğimiz üzere birçok hosting paketi bulunur. Hosting paketleri içinde OpenCart, Joomla, WordPress, PrestaShop gibi hazır yazılımlar da bulunur. Bu hazır yazılımlar sayesinde içinde şablonları kullanarak web sitenizi yayına alabilirsiniz. Dilerseniz de istediğiniz site tasarımını yaptırarak bu hosting paketleri sayesinde yayına alabilirsiniz, bu durum daha çok uzmanlık gerektirecektir.

Hosting Özellikleri Nelerdir?

Hosting özellikleri hosting planlarına göre değişiklik gösterir. Genel olarak plan yapılandırmaları da bireysel kullanımlar, kurumsal kullanımlar ve bayi kullanımları olarak planlanır. Bu planlarda değişen şeyler; barındırılabilecek alan adı sayısı, mail adetler, mail kotaları, CPU, RAM gibi özelliklerdir. Uygun olan hosting paketinin şeçilebilmesi için ise  kişinin ya da kurumun ihtiyaçlarını belirlemesi gerekir.

Her web sitenin farklı ihtiyaçları bulunur. Bir blog sitesi ile ürünlerinizi satabileceğiniz bir e-ticaret sitesinin ihtiyaçları aynı olmaz. Yoğun görsel yüklemeleri için, yüksek trafik ihtiyaçları için düşük bir hosting planı kullanmak sitenizin performansını oldukça düşürür. Yavaş yüklenmeler, sitede oluşabilecek kesintiler ziyaretçileriniz tarafından olumsuz karşılanır ve sonuç olarak trafikleriniz düşer. Trafiğinizin düşmesi demek de dönüşümlerinizin de düşeceğini gösterir. Bu sebeple hosting alırken ihtiyaçlarınızı belirlemek en önemli konulardan bir tanesidir.

Kurumsal Hosting Özellikleri Nelerdir?

Genel anlamda kurumsal hosting özelliklerini anlatmak gerekir ise;

 • Gelişmiş güvenlik korumalarına sahip
 • Birden fazla web sitesini bir hostingte kullanabilme hakkı
 • Yönetilebilir kota imkanı
 • Plesk, cPanel, DirectAdmin ve özel panel desteği
 • Hazır yazılımları da entegre edebilme
 • Birden fazla mail açabilme hakkı

Kurumsal Hosting Fiyatları Ne Kadar?

Hosting fiyatları firmadan firmaya değişiklikler göstermektedir. Ayrıca hosting sağlayıcılar arasında da fiyatlar farklılık gösterebilir. Çünkü her firmanın bu hizmeti sunmak için harcadığı maliyetler ya da pazarlama stratejileri aynı olmayacaktır. En iyi kurumsal mail hosting demek en pahalısı ya da en uygunu demek değildir. Kurumsal hosting paketlerinin içeriklerine göre, sunulan kaynaklara göre özellikler değişiklik göstermektedir.

Kurumsal Hosting’in İşletmeler İçin Avantajları Nelerdir?

 • Kurumsal hosting paketleri kullanarak elde edeceğiniz avantajlar;
 • İstenilen performansa ulaşılmasını sağlar.
 • Kesintisiz bir şekilde ziyaretçilerinizin her zaman sitenize erişebilmesini sağlar.
 • Birden çok alan adı barındırılabileceği için şirketinizin farklı projelerinin web sitelerini de tek bir kurumsal web hosting paketi sayesinde yapılabilmesini sağlar.
 • Yönetimli mail kotası özelliği sayesinde mail yoğunluklarına göre mail kotalarının dağıtılabilmesine olanak sağlar.

 

Kurumsal Hosting Nedir Avantajları Nelerdir

Kurumsal Hosting’den Hangi Siteler Yararlanmalıdır?

Kurumsal hosting’ten yararlanmak için bir şirket ya da kurum olma zorunluluğu yoktur. Paket içerikleri sebebiyle daha çok kurumlar tarafından tercih edilir. Çünkü kurumlar için mail adetler, mail kotaları, yedeklemeler, anti spam gibi özellikler oldukça önemlidir. Bazen bireysel kişiler de kurumsal web hosting paketlerini tercih edebilir. Burada esas olan kullanılacak kaynaklardır.

Kurumsal Hosting ve Paylaşımlı Web Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öncelikle paylaşımlı hosting nediri anlatarak başlayalım. Paylaşımlı hostingi somutlaştırmak için pasta dilimi örneğini verebiliriz. Sunucuyu tam bir pastaya benzetecek olursak dilimler paylaşımlı hostingdir. Paylaşımlı hosting tek bir sunucuya göre daha kısıtlı bir yapıdır. Bir sunucuda yüzlerce paylaşımlı hosting barındırılabilir. Bir işletme ilk etapta daha düşük yapıya sahip paylaşımlı hostinglerle başlayabilir.

İlerleyen süreçlerde performansının da artacağı için ihtiyaç duyulacak sistem kaynakları da artacaktır. Örneğin başta düşük kotalı mailler yeterli olurken ilerleyen süreçlerdeki artan mailler ile daha yüksek kotalara hatta daha fazla mail adedine ihtiyaç duyulacaktır.

Hosting Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hosting Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting alınırken özellikle sağlayıcı firmaya dikkat etmelisiniz. Firmayı seçerken de uzun süredir bu hizmeti veriyor olması oldukça önemlidir. Sonrasında desteğe ihtiyaç duyduğunuz her anda 7/24 ulaşılabilir mi, sunucularını nerelerde barındırır, sunucu performansı nasıldır gibi detaylara da önem vermelisiniz. Firmadan sonra da teknik özellikler konusunda dikkatli olmalısınız. Yukarıda da belirttiğimiz üzere her sitenin kaynak ihtiyaçları farklı olabilir, bu sebeple öncelikle kaynak ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Mesela bir şirketlerin genel olarak kurumsal hosting paketleri tercih etme sebepleri bu paketlerin daha kapsayıcı olmasıdır. Sadece birden fazla web site kurulabileceği için değil aynı zamanda bunu bir kurumsal mail hosting olarak değerlendirip mail ihtiyaçları için de kullanılabilir.

Sitenin Hızlı Olması Neden Önemlidir?

Google sıralamalarını da etkileyen önemli metriklerden biri kullanıcı deneyimidir. Günümüzde kullanıcıların yavaş web sitelerinden vazgeçmeleri oldukça hızlı oluyor. Bir siteden diğerine geçmek artık saniyelik bir durum. Bu sebeple bir web sitesi için mutlaka size hızlı hizmet garantisi veren bir sağlayıcıdan hizmet almalısınız. Hızı etkileyen tek sebep bu değildir ama oldukça büyük bir etkene sahiptir. Ziyaretçilerinizin yavaşlıktan dolayı sitenizi terk etmesi önce trafiklerinizi sonra da dolayısıyla dönüşümlerinizi olumsuz etkileyecektir. Bunları yaşanmaması için hızlı hosting hizmeti alabileceğiniz firmalarını tercih etmelisiniz. Sonrasında da sitenizi ona göre optimize etmelisiniz. Site hızıyla ilgili diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

Sonuç

Yukarıda da bahsedildiği üzere kurumsal hosting ya da farklı bir hosting alma işlemi oldukça detay ve önemsenen bir işlemdir. Çünkü bir iş, bir girişim için çok emek verdikten sonra yayına aldığınız sitenin yavaş yüklenmesini, anlık kesilmeler yaşamasını istemezsiniz. Hem size yüksek performans garantisi veren, hem istediğiniz anda 7/24 destek alabileceğiniz, sunucularını Türkiye’de barındıran bir firma olan TURKTICARET.NET hem hostingin teknik özellikleri konusunda ihtiyaçlarınızı karşılayacak olup hem de uzman satış ekibi sayesinde ihtiyacınız olan hosting konusunda size profesyonel bir danışmalık sağlar.

Hem hosting alımı esnasında hem de hosting alımı sonrasında her zaman ulaşabileceğiniz yüksek performanslı hostinglere kavuşun.