Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Telif Hakkı Nasıl Alınır?

Fikir ve Eserlerinizi Güvence Altına Alın.

Not: Bu marka araştırma raporu sadece benzerlik açısından yapılmış olup markanın tescil edileceği anlamına gelmez. Detaylı bilgi için lütfen marka uzmanlarımızla görüşün.

Sınıf

İsim Hakkı Alma

Marka (İsim ) Tescili ve Telif Hakkı konusundaki tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

KOSGEB'den marka patent tescillerinde %50'ye varan destek. Detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Marka Tescili

Markanızı tescil ettirin, isminizi koruma altına alın.

Patent Tescili

Bir buluşunuz mu var? Bir başkası tarafından kullanılmadan önce tescilleyin.

Faydalı Model

Yenilikçi firmalar için faydalı model belgesi. Siz de bulduğunuz yenilikleri koruyun.

Tasarım Tescili

Ürün tasarımlarınızı sizden başkası kullanmasın. Endüstriyel tasarım tescili ile önlem alın.

Telif Hakkı Nasıl AlınırDaha çok sanat eserleri ile gündeme gelen Telif Hakkı alımı konusu, bir sanat eserini ya da bir fikri bulan kişinin, bu eserler üzerindeki tüm hakları olarak ifade edilebilir. Telif Hakkı alımının patent alımından en önemli farkı eserin eser sahibinin izni ile kullanılabilir olması ve farklı şekillerde çoğaltılabilmesidir.

Ülkeler arası telif hakkı alımı hususunda uygulanan prosedürler farklılık gösterebiliyor olup özellikle ABD gibi ülkeler bu konuda çok daha hassas yaklaşabilmektedir. Kitaplar, makaleler, müzik eserleri veya fotoğraflar bile telif kapsamına girebilmektedir.

Telif hakkının çiğnenmesi veya bir eserin sahibin izni olmadan kullanılması durumunda ülkede uygulanan yasalar gereği eserin kullanış biçimine bağlı olarak ağırlaştırılabilmektedir. Yeni bulunan bir eserin tescil işlemlerinden sonra başlayan ve telif belirli sürenin dolması durumunda yenilenmez ise serbest bir mal haline gelebilmektedir.

Telif Hakkı Nasıl Alınır ?

Telif hakları genellikle Fikir ve Sanat Eserleri Kanun´u çerçevesinde korunur ve herhangi bir tescil ve kayıt işlemine gerek görülmez. Eserin alenen ortaya çıktığı tarih itibari ile kendiliğinden korunmaya başlar. Ayrıca telif hakkına konu olacak eserin sahipliğinin kolay olması açısından başka işlemler de mevcuttur.

telif hakkı nasıl alınır sorusuna iki türlü cevap verilebilir; ilk olarak İsteğe Bağlı Tescil ve Noter Tarafından Düzenlenen ya da Onaylanan Hak Sahipliği Belgeleri.

İsteğe bağlı tescil de Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkında Yönetmelik´in 5. maddesi çerçevesinde zorunlu kayıt, tescile bağlı sinema veya müzik eserleri ile bilgisayar oyunlarının dışında kalan eser gruplarında, esere sahip olan kişi isteğe bağlı olarak tescil işlemi yaptırabilirler. Eserler ile bağlantılı gerçekleştirilen tescil işlemi kim tarafından çıkarıldığının ispatlanması açısından büyük kolaylık sağlar. Tescil yaptırılmaması herhangi bir hak kaybına neden olmaksızın isteğe bağlı bir işlemdir. Ayrıca yapılan bu işlemler sadece fikirler üzerinden gerçekleştirilemez ve fikirler korunamaz. İsteğe bağlı tescil işleminin tek kanuni dayanağı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunudur. Başvuru istenilen evraklar ile birlikte eseri meydana getiren kişiler, mirasçıları veya vekilleri aracılığı ile ya da posta yoluyla Telif Hakları Genel Müdürlüğü´ne yapılabilir.

Telif hakkı nasıl alınır sorusuna verebileceğimiz ikinci cevap ise noter tarafından düzenlenen ya da onaylanan hak sahipliği belgeleridir. Eser sahibinin, eser üzerindeki tüm haklarının kendisine ait olduğunun beyanında bulunması ile hakkın noter tarafından düzenlenip onaylanması sonucu yapılan işlemdir.

Telif hakkı ile en çok karıştırılan bir diğer konu ise isim hakkı alma işlemidir.  İsim hakkı alma, hukuki karşılığı ile marka tescil işlemi yaptırmak demektir ve marka tescil başvuru süreçlerine tabiidir.

İsim Hakkı Nasıl Alınır ?

Telif hakkı nasıl alınır sorusu ile beraber aklımıza gelebilecek bir diğer soru da isim hakkı nasıl alınır? Sorusudur.  İsim hakkı nasıl alınır sorusunun detayları  için marka tescili nasıl yapılır hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

 Özetle isim hakkı alımı için telif hakkından farklı olarak marka tescil başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Detaylı açıklama için uzman vekillerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Markakolik
1149.99 TL
800 + KDV
  • 1 sınıflı Marka Tescili
  • 1 adet Marka İzleme
  • 1 yıllık Alan Adı Tescil ya da Yenileme.com.tr, biz.tr, .info.tr, .com, .net, .org
Marka İzleme

Markanız için risk oluşturacak yeni talepleri takip edin.

Marka Yenileme

Markanızı yenileyerek korumaya devam edin.

Cezalı Marka Yenileme

Marka yenileme süreniz geçse de yenileme şansınız var.

Adres Değişikliği

Markanıza kayıtlı adres değişikliği işlemleri

Ünvan Değişikliği

Markanıza ait ünvan değişikliği işlemleri

Nevi Değişikliği

Şirket türü değişikliklerinde yapılan işlemler

Devir İşlemleri

Marka – Patent’in başka kişi/kuruma devri işlemleri

Veraset ve İntikal

Miras durumunda yapılması gereken müracaatlar

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood