Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Marka Başvuru Formu

Hızlı başvuru için formu doldurabilirsiniz.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

Bir ticari firmanın olmazsa olmazlarından bir tanesi markasıdır. Yapılan işi, ürün ya da servisi en iyi anlatacak yani kısaca firmayı yansıtacak bir isim bulmak önemli bir konudur.  Doğru ve uygun ismi bulmak sürecin ilk ve en önemli adımıdır. Marka tescil işlemi hem uzun hem de maliyetli bir süreç olduğu için uygun olmayan bir isim tercihi yüzünden tescil işleminin reddedilmesini kimse istemez. Aşağıda vereceğimiz marka örnekleri üzerinden, seçim yaparken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğiniz açıklamaya çalıştık. 

Marka İsmi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Aşağıda marka örnekleri ile isim bulma konusunda en sık yapılan hataları listelemeye çalışacağız.

  • Genel isimler seçilmemelidir. 

Örneğin bir gömlek üreticisiyseniz tescil etmek için seçtiğiniz isim sadece : " gömlek " olmamalı. Genel geçer isimler TPE tarafından marka olarak kabul edilmemektedir. Bir gömlek firması için doğru marka örnekleri" Yılmaz Gömlek " gibi firmanızın ismini de yansıtan isimler olarak verilebilir.

  • Seçtiğiniz isim bir başka tescil edilmiş markayı çağrıştırmamalı.

Marka ÖrnekleriBu noktada uzman bir vekilden destek almanız en doğrusu olacaktır. Popüler markaları göz önünde bulundurup onlara benzemeyen bir seçim yapabilirsiniz belki ancak tescil edilmiş olduğunu bilmediğiniz marka isimlerinden de kaçınabilmeniz için uzman bir vekilin ön araştırması size oldukça yardımcı olacaktır.

Bir başka markayı çağrıştırmak markanın söylenişi, logosu ya da yazılış konusunda benzerliklerden bir yada birkaçını kapsar.

Bu konuya verilebilecek marka örnekleri arasında" Adidas " ismini çağrıştıracak " Adibas " ya da               " dadidas " gibi isim tercihlerini sıralayabiliriz.

Doğru Marka İsmi Bulma

Marka örnekleri konusundaki doğru sayılabilecek bir başka kriter ise kısa ve akılda kalıcı isimlerin tercih edilmesi. Yaptığınız iş ya da sunduğunuz servisle ilişkili, firmanızı yansıtan kısa ve hedef kitlenizin kolayca hatırlayabileceği isimlerin seçilmesi önemlidir. Ayrıca söylenmesi kolay bir isim tercih etmeniz akılda kalıcılığı olumlu yönde etkileyecektir.

Doğru ismi bulup tescil sürecinde herhangi bir olumsuzluk yaşamadan kısa zamanda tescil işlemlerinizi tamamlamak için siz de güvenilir ve konusunda uzman marka vekillerimizle çalışabilirsiniz. Ücretsiz danışmanlık ve araştırma hizmetlerimizden faydalanın sizin için en uygun ismi  birlikte bulalım.

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood