Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Marka Başvuru Formu

Hızlı başvuru için formu doldurabilirsiniz.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

  İzinsiz Marka Kullanımı İhtarname 

Marka İhtarnameTescilli bir markanın sahibinin izni olmadan, 556 sayılı KHK anlamında kullanılması veya o markayı taşıyan mal ve hizmetlerin, ihlalinin bilinmesine rağmen o malların nereden sağlandığının bildirilmemiş olmasına ihlal denir ve marka sahibi gerekli adli makamlara başvurarak kanunda öngörülen şekilde hukuk veya ceza davalarından herhangi birini açabilir. Fakat hukuki yollara başvurulmadan önce noter vasıtasıyla çekilecek marka ihtarname ile de çözüme ulaştırılabilir.

Tescil belgesi ile koruma altında olan markanızda doğan hukuki haklarınızın kullanılmasındaki en önemli aşamalardan bir tanesi şüphesiz ki ihlal durumunun karşı tarafa bildirilmesidir. Bu aşamada dava yoluna gitmeden önce ihlalin giderilmesi sağlanabilir ve böylelikle firmaların veya kurumların dava yoluna gitmeden hem zamandan hem de gider masraflarından kurtulmasını sağlar.

Öncelikli olarak marka, patent, tasarım hukuku ve mevzuatı hakkında bilgisi olan ve tescil konularında deneyim sahibi olan marka tescil vekili hukukçular tarafından yapılması gerek tescil hakkını ihlal edenlere gerekse de çekilen ihtara gelecek cevap konusunda büyük fayda sağlar.

Marka tescilinden kaynaklı haklarının ihlal edildiğini düşünen patent sahibi tarafından ihlalin sonlandırılması ve buna benzer istemlerle marka ihtarnamesi çekilebilir. Hukuki açıdan her zaman gerekmese de bazı durumlarda ihtar çekmek dava açma şartı olarak aranılmaktadır.

Marka ihtarnamesi çekerken hukuki çerçevenin iyi çizilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Bu tip ihlaller konusunda MarKHK m.8 `Marka hakkı sahibinin markasını izinsiz kullanılması halinde bunu önleme yetkisi vardır.´ Maddesi yine aynı şekilde marka ihlali durumlarında cezai durumları düzenleyen MarKHK m.62, bu gibi durumlarda 1 yıl ila 4 yıl arasında hapis cezası öngörmektedir.

KHK´nın sağlamış olduğu korumalardan yararlanabilmenin en önemli şartı; markanın TPE tarafından tescil edilmiş olmasıdır. Tescil sahibi olmayan markalar KHK anlamında korumadan faydalanamayacakladır. Tescil edilmemiş markalara karşı yapılan ihlale karşı izlenilecek yol ise TTK´nin haksız rekabet hükümleri olacaktır.

Hem uzun mahkeme işleri hem de marka ihlaline sessiz kalarak müsaade etme durumunun ortadan kaldırılmasını önlemek amacıyla anlaşmazlığın çözümünü noter vasıtası ile çekilecek ihtarnameyle dava açılmadan sorunu çözmeye yönelik bir alternatif olarak geliştirilmesine yol açmıştır.

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood