Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

Faydalı ModelFaydalı Model, tüm dünyada ve Türkiye´de yeni olarak sayılan ve sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine verilen, patent derecesinde koruma sağlayan bir sistemdir.SadeceTürkiye´de geçerlidir.

Bir buluşun bu kapsamda korunabilmesi için gözle görülür fiziklsel bir ürün olması gereklidir. Kimyasal maddeler ve yöntemler için faydalı model alınamaz. Patent müracaatları faydalı modele dönüştürülebileceği gibi tam tersi de mümkündür. Faydalı model müracaatları da patent müracaatları gibi, benzer konu farklı şahıs ya da tüzel kişilik tarafından faydalı model olarak tescil ettirilmemesi için detaylıca araştırılır ve ikinci bir müracaat kabul edilmez.

Faydalı model belge sahibi kişi buluşunun kullanımı konusunda lisans veya devir için izinler verebilir ya da bunlar için ticari anlaşmalar imzalayabilir. Fakat belgenin geçerli olduğu süre dahilince tescilli buluşun üçüncü kişiler tarafından kullanılması, satılması, satış için teklifte bulunulması, alışı için talep yapılması ya da üretilmesi suç unsuru olarak görülmektedir. Kısacası faydalı model belgesi ile korunan icadın izinsiz olarak kullanılması suçtur.

Faydalı Model Belgesi

10 yıllık bir koruma hakkı sağlar ve bu hak yıllık olarak yatırılan harçlar ile devam ettirilebilir. Başvuru yapılan tarihten itibaren her yıl dönümünden önce yıllık sicil kayıt ücreti olarak adlandırılan bir ücret yatırılır ve bu ücretler yatırıldığı sürece de koruma devam eder. 10 yılın sonunda hakkı sona erer.

Faydalı Model Başvurusu

Başvuru  yapılırken gerekli olan belgeler; başvuru dilekçesi, buluşu anlatan tarifname, buluşa ait korunması istenen teknik özellikler, buluşa ait teknik çizimler ve buluşunun özetinin anlatıldığı belgelerin hazır bulundurulması gerekmektedir.

Başvurular şahıslar veya tüzel kişiler tarafından yapılabildiği gibi, şahıslar ya da tüzel kişiler tarafından ortak başvuru şeklinde de yapılabilir. Fakat başvurularda mutlaka buluş sahiplerinin belirtilmesi gerekmektedir. Başvurular yaklaşık olarak 1 yıllık bir periyodu kapsayan bir süreçten geçtikten sonra sonuca ulaşır.

Başvuruların yenilik incelemelerinin yapılmasının ardından, başvuruların gerçekleşmesi ve sonrasında yürütülecek takiplerin doğru bir şekilde yapılabilmesi için ciddi bir bilgi birikimi, deneyim ve altyapı gerektirmektedir. Bunun için ciddi hak kayıplarına uğranılmaması için profesyoneller tarafından yapılması gerekmektedir.

Patent - Faydalı Model Farkı

  • Faydalı model belgesi için, tekniğin bilinen durumunun aşılması kriterleri aranmazken patent belgesi için tekniğin bilinen durumunun aşılması olmazsa olmaz şartlardandır.
  • Faydalı modelin koruma süresi 10 yıl, patentin koruma süresi 20 yıldır.
  • Faydalı model belgesinde yenilik incelemesi yapılmadan ve yapılan itirazlar dikkate alınmadan belge verilir. Patent için  ise Türk Patent Enstitüsünce belirlenen uluslararası patent veritabanına sahip araştırma kurumlarında araştırma ve inceleme raporları düzenlenerek buluşun YENİ olup olmadığı TPE tarafından araştırılır.
  • Faydalı modelin tescil prosedürü daha kısadır (15-18 ay arası); patent belgesinin tescil prosedürü ise yaklaşık 3 yıldır. Bu nedenle tescil maliyeti, patent belgesine oranla daha azdır.
  • Faydalı Model belgesine, ek patentler olduğu gibi "ek faydalı model" belgesi verilmez.

Sizin de başvuruda bulunmak istediğiniz bir buluş ya da ürününüz varsa bizimle iletişime geçin, uzman vekillerimizin ücretsiz danışmanlığında belgenizi en kısa sürede temin edin

Destek
Sizin için buradayız.
Siz değerli müşterilerimiz için marka, yurtdışı, patent ve tasarım tescili konularında uzmanlaşmış ekibimiz ile işinizin korunması ve büyümesi için gereken hukuki süreçleri en iyi şekilde yönetmek amacıyla buradayız.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama Icon

Marka Sorgulama

İncele
Yurtdışı Marka Tescili Icon

Yurtdışı Marka Tescili

İncele
Patent Tescil Icon

Patent Tescil

İncele
Logo Tescil Icon

Logo Tescil

İncele
Slogan Tescil Icon

Slogan Tescil

İncele
Endüstriyel Tasarım Tescili Icon

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele
Tasarım Tescili Icon

Tasarım Tescili

İncele
Marka Devir Icon

Marka Devir

İncele

Özellikler

Markanız İçin TURKTICARET.Net Güvencesinde Ek Hizmetler Satın Alın.

Marka İzleme

Marka İzleme

Markanız için risk oluşturacak yeni talepleri takip edin.

Marka Yenileme

Marka Yenileme

Markanızı yenileyerek korumaya devam edin.

Cezalı Marka Yenileme

Cezalı Marka Yenileme

Marka yenileme süreniz geçse de yenileme şansınız var.

Adres Değişikliği

Adres Değişikliği

Markanıza kayıtlı adres değişikliği işlemlerinizi kolayca gerçekleştirin.

Ünvan Değişikliği

Ünvan Değişikliği

Markanıza ait ünvan değişikliği işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirin.

Nevi Değişikliği

Nevi Değişikliği

Şirket türü değişikliklerinde yapılan işlemlerinizi gerçekleştirin.

Marka Devir

Marka Devir

Marka – Patent’in başka kişi/kuruma devri işlemlerinizi yapın.

Veraset ve İntikal

Veraset ve İntikal

Miras durumunda yapılması gereken müracaatlarınızı gerçekleştirin.

Rehin İşlemleri

Rehin İşlemleri

Rehin işlemlerinizi gerçekleştirin.

Lisans İşlemleri

Lisans İşlemleri

Lisans işlemlerinizi gerçekleştirin.

Enstitü Kararına İtiraz

Enstitü Kararına İtiraz

Enstitü Kararına İtiraz edin.

Marka Yayın Kararına İtiraz

Marka Yayın Kararına İtiraz

Marka Yayın Kararına İtiraz edin.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?