Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Faydalı Model

Faydalı Model Belgesi

Not: Bu marka araştırma raporu sadece benzerlik açısından yapılmış olup markanın tescil edileceği anlamına gelmez. Detaylı bilgi için lütfen marka uzmanlarımızla görüşün.

Sınıf

Faydalı Model Nedir ?

Hızlı başvuru için formu doldurabilirsiniz.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

KOSGEB'den marka patent tescillerinde %50'ye varan destek. Detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Marka Tescili

Markanızı tescil ettirin, isminizi koruma altına alın.

Patent Tescili

Bir buluşunuz mu var? Bir başkası tarafından kullanılmadan önce tescilleyin.

Faydalı Model

Yenilikçi firmalar için faydalı model belgesi. Siz de bulduğunuz yenilikleri koruyun.

Tasarım Tescili

Ürün tasarımlarınızı sizden başkası kullanmasın. Endüstriyel tasarım tescili ile önlem alın.

Faydalı ModelFaydalı Model, tüm dünyada ve Türkiye´de yeni olarak sayılan ve sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine verilen, patent derecesinde koruma sağlayan bir sistemdir.SadeceTürkiye´de geçerlidir.

Bir buluşun bu kapsamda korunabilmesi için gözle görülür fiziklsel bir ürün olması gereklidir. Kimyasal maddeler ve yöntemler için faydalı model alınamaz. Patent müracaatları faydalı modele dönüştürülebileceği gibi tam tersi de mümkündür. Faydalı model müracaatları da patent müracaatları gibi, benzer konu farklı şahıs ya da tüzel kişilik tarafından faydalı model olarak tescil ettirilmemesi için detaylıca araştırılır ve ikinci bir müracaat kabul edilmez.

Faydalı model belge sahibi kişi buluşunun kullanımı konusunda lisans veya devir için izinler verebilir ya da bunlar için ticari anlaşmalar imzalayabilir. Fakat belgenin geçerli olduğu süre dahilince tescilli buluşun üçüncü kişiler tarafından kullanılması, satılması, satış için teklifte bulunulması, alışı için talep yapılması ya da üretilmesi suç unsuru olarak görülmektedir. Kısacası faydalı model belgesi ile korunan icadın izinsiz olarak kullanılması suçtur.

Faydalı Model Belgesi

10 yıllık bir koruma hakkı sağlar ve bu hak yıllık olarak yatırılan harçlar ile devam ettirilebilir. Başvuru yapılan tarihten itibaren her yıl dönümünden önce yıllık sicil kayıt ücreti olarak adlandırılan bir ücret yatırılır ve bu ücretler yatırıldığı sürece de koruma devam eder. 10 yılın sonunda hakkı sona erer.

Faydalı Model Başvurusu

Başvuru  yapılırken gerekli olan belgeler; başvuru dilekçesi, buluşu anlatan tarifname, buluşa ait korunması istenen teknik özellikler, buluşa ait teknik çizimler ve buluşunun özetinin anlatıldığı belgelerin hazır bulundurulması gerekmektedir.

Başvurular şahıslar veya tüzel kişiler tarafından yapılabildiği gibi, şahıslar ya da tüzel kişiler tarafından ortak başvuru şeklinde de yapılabilir. Fakat başvurularda mutlaka buluş sahiplerinin belirtilmesi gerekmektedir. Başvurular yaklaşık olarak 1 yıllık bir periyodu kapsayan bir süreçten geçtikten sonra sonuca ulaşır.

Başvuruların yenilik incelemelerinin yapılmasının ardından, başvuruların gerçekleşmesi ve sonrasında yürütülecek takiplerin doğru bir şekilde yapılabilmesi için ciddi bir bilgi birikimi, deneyim ve altyapı gerektirmektedir. Bunun için ciddi hak kayıplarına uğranılmaması için profesyoneller tarafından yapılması gerekmektedir.

Patent - Faydalı Model Farkı

  • Faydalı model belgesi için, tekniğin bilinen durumunun aşılması kriterleri aranmazken patent belgesi için tekniğin bilinen durumunun aşılması olmazsa olmaz şartlardandır.
  • Faydalı modelin koruma süresi 10 yıl, patentin koruma süresi 20 yıldır.
  • Faydalı model belgesinde yenilik incelemesi yapılmadan ve yapılan itirazlar dikkate alınmadan belge verilir. Patent için  ise Türk Patent Enstitüsünce belirlenen uluslararası patent veritabanına sahip araştırma kurumlarında araştırma ve inceleme raporları düzenlenerek buluşun YENİ olup olmadığı TPE tarafından araştırılır.
  • Faydalı modelin tescil prosedürü daha kısadır (15-18 ay arası); patent belgesinin tescil prosedürü ise yaklaşık 3 yıldır. Bu nedenle tescil maliyeti, patent belgesine oranla daha azdır.
  • Faydalı Model belgesine, ek patentler olduğu gibi "ek faydalı model" belgesi verilmez.

Sizin de başvuruda bulunmak istediğiniz bir buluş ya da ürününüz varsa bizimle iletişime geçin, uzman vekillerimizin ücretsiz danışmanlığında belgenizi en kısa sürede temin edin

Marka İzleme

Markanız için risk oluşturacak yeni talepleri takip edin.

Marka Yenileme

Markanızı yenileyerek korumaya devam edin.

Cezalı Marka Yenileme

Marka yenileme süreniz geçse de yenileme şansınız var.

Adres Değişikliği

Markanıza kayıtlı adres değişikliği işlemleri

Ünvan Değişikliği

Markanıza ait ünvan değişikliği işlemleri

Nevi Değişikliği

Şirket türü değişikliklerinde yapılan işlemler

Devir İşlemleri

Marka – Patent’in başka kişi/kuruma devri işlemleri

Veraset ve İntikal

Miras durumunda yapılması gereken müracaatlar

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40