Hosting Girişimcilik

Hosting Nedir? Neden Hosting Satın Almalıyım?

Hosting nedir? Bir web sitesi istiyorsanız hosting’e ihtiyacınız var demektir. Hostinge ihtiyaç duymadan internette canlı bir web sitesine sahip olmanız mümkün değildir.

Aşağıda, bu hizmetinin gerçekte ne olduğunu, neden ihtiyacınız olduğunu ve mevcut olan çeşitli türlerinden bahsedeceğiz.

Hosting Nedir?

Hosting’i her şeyi saklayabildiğiniz bir ev olarak düşünebilirsiniz. Web sitenizin çalışması için gerekli tüm dosyaları depolayabiliyorsunuz. Bu dosyalar genellikle HTML ve CSS dosyalarınızı, belgeleriniz, medya dosyalarınız ve daha fazlasıdır.

Sunucuları yönetir ve sitenizi barındırmanızı kolaylaştırır bununla birlikte dünyanın her yerinden ziyaretçiler web sitenizin dosyalarına erişebilir.

Ancak, web sitenizin gerçekten çevrimiçi olabilmesi için alan adına da ihtiyacınız olacaktır. Alan adınızı evinizin adresi gibi düşünebilirsiniz. İnsanların hatırlayabileceği bir adresiniz olmadığında evinizi bulmak zor olacaktır.

neden hosting satın almalıyım

Hosting Ne İşe Yarar?

Genellikle insanlar alan adını satın almanın web sitesini tüm dünyada yaymak için yeterli olduğunu düşünüyorlar, ancak daha çok kullanıcıya ulaşabilmek ve aynı zamanda dosyalarını depolayabilmeniz adına bir barındırma hizmetine ihtiyacımız var. Web sitemizin herkes tarafından aynı anda erişilebilmesini mümkün kılar. Çünkü web sitesi dosyalarını yüksek frekanslı bağlantı ile depolamak için kendi güçlü web sunucuları vardır.

Hosting Türleri

Hosting sağlayıcıları, kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik, hizmet verebilmek adına farklı türlerde hosting özelliği sunmaktadır. İster kişisel bir blog sahibi olun, ister büyük bir online işletmeye yada şirket web sitesine sahip olun. Bir hosting sahibi olmanız gerekmektedir.

Size önerimiz, küçük planlardan başlamak en iyisidir. Siteniz daha yüksek trafik sayılarına ulaştığında iş planınıza uygun daha gelişmiş bir plan türüne yükseltebilirsiniz.

Paylaşımlı Hosting

Paylaşımlı hosting en temel web barındırma türlerinden biridir. Hosting sağlayıcıları genellikle her barındırma türü için birden fazla plan sunmaktadır. Paylaşımlı hosting, çoğu küçük işletme ve kişisel bloglar için uygun maliyetli ve en iyi seçimdir.

Adından da anlaşıldığı gibi, paylaşımlı hosting ile, sunucuyu diğer istemciler ile paylaşıyorsunuz. Aynı sunucuda barındırılan web siteleri; bellek, bilgi işlem gücü, disk alanı gibi kaynaklarını paylaşır. Bu durum için örnek vermek gerekir ise,  ev arkadaşlarınız ile bir daire kiraladığınızı düşünün. Kendi yatak odanız var. Ancak siz ve oda arkadaşlarınız evin her yerinde su, elektrik ve ortak alanlar gibi kaynakları paylaşacaksınız.

  • Düşük maliyetlidir.
  • Kurulumu kolaydır ve özel bir teknik bilgi gerektirmez.
  • Önceden yapılandırılmış sunucu seçenekleri.
  • Kullanıcı dostu bir kontrol paneli.
  • Bakım ve sunucu yönetimi.

Dedicated Hosting

Dedicated server genellikle web hosting için en iyi seçenek olarak kabul edilir. Bunun nedeni, size ait ve yalnızca size ait özel bir sunucunuz olmasıdır. Genellikle Dedicated hosting ile daha fazla çalışma süresi ve daha yüksek hız gibi avantajlar elde edersiniz. Web sitenizi nasıl yönetmek istediğiniz konusunda size inanılmaz bir esneklik verir. dedicated server ile barındırılan web siteleri, sunucu ayarları üzerinde tam teknik kontrole sahiptir. Yazılımı, konfigürasyonları ve ihtiyacınız olan her şeyi siz seçersiniz. Bu hosting hizmeti çok yoğun trafiğe sahip büyük çevrimiçi işletmelere önermekteyiz.

Dedicated server, bir ev sahibi olmak gibidir. Bahçeye ağaç dikmek, bir veranda inşa etmek veya mutfağı yenilemek istiyorsanız, her şey tamamen sizin elinizde.

 • Sunucu üzerinde tam kontrol.
 • Yüksek güvenlik.
 • Sunucunuza kök erişim.
 • Hızlı yükleme ve yüksek çalışma süreleri ve optimum performans.

neden hosting satın almalıyım

VPS – Virtual Private Server

VPS (virtual private server) kullanırken diğer kullanıcılarla bir sunucuyu paylaşıyorsunuz. Ancak web hosting, sunucuda tamamen sizin için ayrı bir bölüm ayırır. Ana sunucu diğer sitelerle paylaşılsa bile, web siteniz bir VPS ile ayrılmış kaynaklara sahip olacaktır . Bu sanal sunucular, ayrı web siteleri tarafından özelleştirilebilir. Kaynakları paylaşmadığınız için siteniz daha iyi performans gösterir. Daha hızlı yükleme sürelerinden ve yüksek çalışma süresi oranlarından yararlanacağınız anlamına gelir. Sitenizin çökmesine neden olan başka bir web sitesi için endişelenmenize gerek kalmaz.

VPS hosting, kendi başınıza bir daire kiralamak gibidir. Herhangi bir oda arkadaşınızla bir mutfak, banyo, oturma odası veya diğer ortak alanları paylaşmayacaksınız.  VPS hosting istediğinizi yapmanız için size çok daha fazla özgürlük ve esneklik sağlar.

 • Ayrılmış sunucu alanı
 • Kaynakları paylaşmadığınız için siteniz daha iyi performans gösterir ve diğer web sitelerinde bulunan trafik dalgalanmalarından site performansınız etkilenmez.
 • Sunucuya root erişim
 • Sunucunuza özel konfigürasyonlar yapabilme özelliği.
 • Daha yüksek çalışma süresi oranları ve daha yüksek yükleme hızları.
 • Dedicated serverdan daha uygun maliyetli.

Cloud Hosting

Cloud hosting şu anda piyasada bulunan en güvenilir çözümlerden biridir. Bulut sunucularla, web siteniz daha yüksek çalışma süresi oranlarına sahip olacak ve sunucu hataları nedeniyle beklenmedik kesintiler olmayacaktır. Siteniz akışkan kalacak ve yüksek düzeyde performans gösterecektir. Cloud hosting ile ilgili en iyi özellik ölçeklenebilirliktir, kaynaklarınızı isteğe bağlı olarak ölçeklendirmenize olanak tanır. Kullandığınız kadar ödersiniz ve bu kaynakları  yönetici kontrol panelinizde ayarlayabilirsiniz.

 • Yüksek güvenlik
 • Kesinti süresi çok azdır veya hiç yaşanmaz.
 • Kaynakları talep üzerine ölçeklendirin.

Reseller Hosting

Bayi hosting, müşterilerinize barındırma hizmetleri sunmaktır.  Reseller hosting temelde beyaz etiketli (white label) web barındırmadır. Bir sağlayıcıdan barındırma satın alırsınız ve ardından bu hizmetleri müşterilerinize satarsınız. Bayi olarak, müşterileriniz için fiyatlandırma seçeneklerini seçersiniz. Sağlayıcıya toptan fiyatlar ödeyeceğiniz için, önemli kar marjları elde etme fırsatına sahipsiniz.

 • Yinelenen ve sürdürülebilir gelir elde edin.
 • Mevcut hizmetlerinizi geliştirin.

Sizde TURKTICARET.Net güvencesinde, size uygun seçenekleri görebilmek adına hosting sorgulama yapabilirsiniz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın