Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Whois Sorgulama

Whois Sorgulaması Yaparak Alan Adı Sahibine Ait Bilgileri Öğrenin

WhoisWhois, tescil edilmiş bir domainin hangi kişi veya firmaya ait olduğunu, bu kişi ya da firmanın iletişim bilgilerini ve alan adının kayıt edildiği tarihi ile bitiş süresini gösteren bilgidir. Bu açıdan bir çeşit künye olarak değerlendirilebilir.

Her alan adı için tutulması zorunlu olan bilgilerdir. Her site whois bilgisine sahiptir. Siz de alan adınızı tescil ederken sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Çünkü whois sorgulaması yapılarak web sitesi sahiplerine çok daha hızlı ulaşılmaktadır.

Bir domain tescil etmek istediğinizde önce alan adı sorgulama yapmanız gerekir. Almak istediğiniz isim boştaysa tescil edebilirsiniz. Yalnızca .tr uzantılı alan adları için belge istenmektedir. Sorgulamasını yaptığınız isim almaya müsait değilse sizden önce bir kişi veya firma tarafından tescil edilmiştir. Bu kişinin veya firmanın bilgilerini görmek için ise who is sorgusu yapmanız gerekir.

Burada yer alan bilgiler, ICANN whois politikaları ile belirlenmekte; doğruluğu ve güncelliği yine ICANN tarafından kontrol edilmektedir. En büyük domain sağlayıcılarından .com ve .net'in sağlayıcısı Verisign da whois politikalarına uyulması konusunda hassas davranmakta ve düzenli kontrollerde bulunmaktadır.

Whois Sorgula

Whois SorguAlmak istediğiniz alan adı boşta değilse ve kimin tescil ettiğini öğrenmek istiyorsanız domain sahibi sorgulama yapabilirsiniz. Böylece o ismi kimin tescil ettiğini, ne zaman kayıt altına alındığını ve kayıt süresinin ne zaman sona ereceğini yani detaylı who is bilgilerini öğrenebilirsiniz. Whois kaydı herkese açık olarak, sorgu ile bulunabilir haldedir.

Whois ücretsiz bir servistir. Bilgilerini öğrenmek istediğiniz alan adını sizi karşılayan sorgulama ekranına yazarak öğrenebilirsiniz. Eğer satın almayı istediğiniz bir alan adı daha önce başka bir kişi veya kurum tarafında kayıt edilmişse bu ekrandan domainin son durumunu izleyebilirsiniz. Tescil bitim tarihi takip ederek alan adının mevcut sahibi tarafından bir yenileme gerçekleşmezse domainin boşa çıkmasını bekleyerek tescil edebilirsiniz. Tescil süresi biten ve yenilenmesi yapılmayan bir domain yaklaşık olarak 66 gün sonra boşa düşmektedir.

Domain Sahibi Sorgulama

Domain whois protection olarak ifade edilen durumda whois bilgileri gizlidir. Bazı özel projelerde web site sahipleri kimliklerinin gözükmesini istememektedirler. Böyle durumlarda detaylı whois sorgulası yapsanız dahi domain sahibine ulaşmanız mümkün değildir. Sizde whois kaydınızı gizlemek isterseniz kullanıcı panelinizde yer alan, alan adı yönetim bölümüne giderek bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. Bilgilerinizin gözükmesini istemediğiniz alan adınızı seçerek  sizin için ücretsiz sağladığımız kişisel bilgileri koruma servisinden yararlanabilirsiniz. Alan adı alımlarınızda otomatik olarak eklenen bu hizmeti dilerseniz pasif hale de getirebilirsiniz. Gizli whois kimliğinizi korumanızı sağlar ve böylece büyük projelerinizde daha az rahatsız edilerek tüm dikkatinizi işinize verebilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood