Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim
Sorgulama işlemi yapılıyor...

Ön Sipariş Dönemi Başladı!

.tr Alan Adını Öncelikli Tescil Etmek için Hemen Başvurun!

Medal Icon Sadece 5.49$
Medal Icon 100% İade
Garantisi
Medal Icon Öncelikli Kayıt Şansı

Kayıt Şansınızı Artırmak İçin Hemen Başvurun!

Transfer Icon

%100 iade garantisi

Siparişinizin başarısız olması durumunda ödenilen tutardan kesinti yapılmadan tarafınıza iade edilir.
Yeni Kayıt Icon

Belgesiz Tescil İmkânı

Almak istenilen alan adı için belge beyanı yapılmadan alan adı tescillenebilir.
Yenileme Icon

Herkesten Önce Tescil Edebilme Fırsatı

Hızlıca alan adı sorgulama yaparak almak istediğiniz alan adı için ön sipariş oluşturarak herkesten önce tescil edebilme şansını yakalayabilirsiniz.
İlk Sipariş Icon

Her Domain İçin Tek Bir Başvuru

Her alan adı bir sefer başvuru yapılabilir. Bu sayede de ilk başvuran öncelikli kayıt fırsatına sahip olur.

.tr Alan Adı Tescil Süreci

Trabis .tr alan adı tescil süreci 3 farklı kategoriye ayırmıştır. İlk kategori öncelik sırasıyla; "gov.tr", "edu.tr", "tsk.tr", "bel.tr", "pol.tr", "k12.tr" uzantılı alan adları olarak belirlenmiştir.

2. Kategori: 25.08.2023 tarihi itibariyle tahsisli "org.tr" uzantılı alan adlarına sahip kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşlarına, kamuya yararlı dernekler ve vakıflar ile işçi ve işveren meslek kuruluşları öncelikli olup belge toplanıp değerlendirilerek a.tr tescilleri yapılacaktır.

3. Kategori: "kep.tr", "av.tr", "dr.tr", "com.tr", "org.tr", "net.tr", "gen.tr", "web.tr", "name.tr", "info.tr", "tv.tr", "bbs.tr", "tel.tr" uzantılı alan adlarından 25.08.2023 tarihi itibariyle tahsisli bulunanlara öncelik verilecektir.

Tüm bu kategoriler tamamlandıktan sonra ilk gelen ilk alır prensibi ile çalışacaktır. Dolayısıyla Turkticaret.Net üzerinden toplanan a.tr ön siparişleri yukarıda açıkça belirtilen 3 kategorinin tescilleri tamamlandıktan sonra Trabis tarafından planlanan haziran ayında tescile başlanacaktır. Bu süreç içerisinde ön sipariş olarak satın alınan a.tr uzantılı alan adları bu 3 kategori içerisindeki hak sahiplerince önceliklendirilmiş ve tescil edilmiş ise ön sipariş oluşturan kullanıcılara ücretin tamamı iade edilecektir.

a.tr ön sipariş döneminde tescil garantisi bulunmamaktadır. İlk gelen ilk alır şeklinde tahsis işlemleri başlatıldığında tescil edilemeyen alan adlarının tamamı için ilgili kullanıcılıklara ücret iadesi yapılacaktır.

Trabis tarafından belirlenen ilk gelen ilk alır modeli haziran ayında açılacaktır. Tarihlerde herhangi bir değişiklik olması durumunda kullanıcılara bilgi verilecektir.

Domain Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

.tr Alan Adı Uzantısı Nedir?

Trabis'in yönettiği ve yakın zamanda tescile açılacak olan birinci seviye alan adı uzantısıdır.

.tr Alan Adı Ön Siparişini Kimler Oluşturabilir?

.tr alan adı uzantısı için ön sipariş herkes tarafından oluşturulabilir. İlk gelen ilk alır prensibi açıldığında alan adları sırayla tescillenip panelinize yansıtılacaktır. "gov.tr", "edu.tr", "tsk.tr", "bel.tr", "pol.tr", "k12.tr" "org.tr" "kep.tr", "av.tr", "dr.tr", "com.tr", "org.tr", "net.tr", "gen.tr", "web.tr", "name.tr", "info.tr", "tv.tr", "bbs.tr", "tel.tr" uzantılı alan adı sahipleri ilgili kurallar çerçevesinde öncelikli gruptadır. Bu gruplara dahil olan alan adı sahipleri yönetim paneli üzerinden öncelikli kayıt başvurusunda bulunabilirler.

.tr Alan Adı Tescilinde Öncelik Nasıl Belirleniyor?

"gov.tr", "edu.tr", "tsk.tr", "bel.tr", "pol.tr", "k12.tr" "org.tr" "kep.tr", "av.tr", "dr.tr", "com.tr", "org.tr", "net.tr", "gen.tr", "web.tr", "name.tr", "info.tr", "tv.tr", "bbs.tr", "tel.tr" uzantılı alan adı sahipleri öncelikli gruplardadır. Öncelikli kayıt başvurusu yapan ve gerekli evrakları sağlayan alan adı sahipleri için .tr alan adı uzantıları panellerine yansıtılacaktır. Ön sipariş oluşturan kullanıcılar bu koşulları kabul etmiş sayılır.

.tr Alan Adı Ön Siparişim Ne Zaman Tescil Edilir?

Trabis tarafından öncelikli grupların tescil aşamaları tamamlandıktan sonra ilk gelen ilk alır modeli açılacaktır. Öncelikli grupların tescilinin tamamlanması ile birlikte tahmini olarak 2024 yılı içerisinde ön sipariş alan adları tescillenip, kullanıma başlayacaktır.

Ön Sipariş Kesin Kayıt Sunar mı?

Hayır, ön sipariş oluşturulan alan adları için kesin kayıt garantisi sunulmamaktadır.

Tescil Edilmeyen Alan Adları için İade Gerçekleşecek mi?

Evet, ön sipariş oluşturulup tescil edilemeyen tüm alan adları için kesintisiz bir şekilde ücretiniz iade edilir.
Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40