Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Whois Sorgulama

Alan Adı Bilgisi Öğrenme

Whois Domain SorgulamaWhois domain sorgulama daha önceden tescil edilmiş bir alan adının kime veya hangi firmaya ait olduğunu görmek için yapılır. Almak istediğiniz domain bir başkası tarafından tescil edilmiş olarak görünüyorsa kime ait olduğunu öğrenmek için bu sayfadan who is sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Whois domain sorgulama yaparak bir alan adının hangi kişi veya kuruma ait olduğunu öğrenmek ile beraber alan adı sahibine ait telefon ve iletişim bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Ayrıca aynı sayfada sorgulama yaptığınız alan adının ilk kayıt tarihini, son güncellenme tarihini ve tescil bitiş tarihini de görebilirsiniz. Alan adının bağlı olduğu sunucuya ait NS bilgilerini yine whois bilgisi sorgulama sayfası aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Ulusal servis sağlayıcısı olan ICANN kurallarına göre bu bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak girilmesi zorunludur. Aksi takdirde sahip olduğunuz alan adını kaybetme riskiniz dahi olabilir.

Whois Sorgulama Nedir?

Whois DomainDomain kaydı sırasında alan adının hak sahibine ilişkin oluşturulan bilgi kaydıdır. Kayıt yazmanı vasıtasıyla registrar firmaya iletilen kişi/firma adı, adres, e-mail, telefon numarası gibi bilgiler yer alır. Fakat bazen kimi kullanıcılar aldıkları domainlerin kendilerine ait olduğu bilgisini gizler. Yani gizli whois kullanmış olur. Bu durumda kayıt gizliliğini üstenmiş olan firmaya bildirimde bulunulmalıdır. Siz de alan adı kaydınızı oluştururken iletişim bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak doldurmalısınız. Bir web sitesi sahibine veya sitenin yetkilisine ulaşmanın en hızlı yöntemlerinden bir tanesi whois sorgulama aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bazen sitenizde yer alan bir içerik ile ilgili, bazen sitenize yapılacak bir öneri hakkında veya farklı konularda sizinle iletişime geçmek isteyen kullanıcıların size hızlı bir şekilde ulaşmasına imkan sunmalısınız. Böylece kullanıcılar ile olan iletişimizi de güçlendirebilir olumlu yorumlar alabilirsiniz.

Detaylı whois sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için yukarıdaki alanı kullanabilirsiniz.

Whois Bilgisi Sorgulama

Bir web sitesi açabilmek için ilk şart domain almaktır. Fakat aklınızdaki domaini birisi sizden önce düşünmüş ve kayıt altına almış olabilir. Bu durumda o kişinin kim olduğunu öğrenmek istiyorsanız who is sorgusu yapmanız gerekir. Yaptığınız sorgu sonucunda eğer gizli whois kullanılmamış ise alan adı sahibine ait telefon ve e-mail gibi iletişim bilgilerine ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler aracılığı ile alan adı sahibine ulaşarak görüşmelerinizi sürdürebilirsiniz.

Toplu Whois Sorgulama

Bir alan adının kime ait olduğunu öğrenmenin en hızlı yöntemlerinden bir tanesi whois sorgulamadır. Eğer birden fazla alan adının kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız toplu whois sorgulaması yapmalısınız. Böylelikle çok daha kısa sürede istediğiniz bilgilerinin tamamına ulaşabilirsiniz. Yüzlerce alan adını tek seferde toplu whois sorgulama aracı ile sorgulayabilirsiniz. Bu servisi yalnızca domain sahiplerine ulaşmak için değil, sorgulama yapmış olduğunuz alan adlarının daha önce tescil edilip edilmediğini öğrenmek amacıyla da kullanabilirsiniz. Toplu whois hizmetleri, gelişmiş bir alt yapı ve yüksek kaynak gerektiren çözümler olduğu için ücretli olarak verilen hizmetlerdir.

Whois Bilgilerinin Doğruluğu

Ulusal servis sağlayıcı ICANN yeni bir alan adı tescil edilirken kullanıcıların iletişim bilgileri doğru olarak girildiğini varsaymaktadır. Bilgilerinizi gizlemek için veya farklı sebeplerden dolayı iletişim bilgileriniz hatalı girilmiş olması ICANN sözleşmesini ihlal ettiğiniz anlamına gelmektedir.  Bu hata sizin alan adınızı kaybetmenize neden olabilir.

Bazı kullanıcılar farklı nedenlerden dolayı whois bilgilerinin gözükmesini istememektedirler. Toplu whois sorgulama işlemi sırasında bilgilerinin gözükmesini istemezler. Böyle bir durumda TURKTICARET.Net `in size sunduğu whois gizleme servisini tercih etmelisiniz. Kimliğinizi gizlemek adına yaptığınız hatalı ve eksik bilgi girişi size çok daha büyük sorunlar açabilir. Bu nedenle gizli whois servisini tercih ederek kurallara uygun bir şekilde bilgilerinizi saklayabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood