Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Patent Sorgulama

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

Bir fikriniz mi var? Bir buluşunuz mu var? Bu buluşun uygulama alanında tescil haklarının alınmaması bütün emeğinizi bütün sürecinizi boşa çıkaracaktır.  Fikrinizi geliştirdikten sonra ilk yapmanız gereken patent sorgulamadır. Sizin bulduğunuz yenilik daha önce başkasının aklına gelmiş, tasarlanmış ve tescil edilmiş olabilir. Bu nedenle öncelikle böyle bir çalışmanın daha önce yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz,  günümüzde patent sorgulama online olarak rahatlıkla yapılmaktadır. Patent sorgulama yapılmadan düşünülen buluş faaliyete geçirilirse hüsranla sonuçlanabilme olasılığı çok yüksektir. Çünkü her zaman patent sorgulama, marka sorgulama ile karıştırılmaktadır. Patent sizin dünya üzerinde olmayan bir buluşunuzu koruma altına alırken marka ise bu buluşunuza vermiş olduğunuz ismi, kimliği koruma altına almaktadır.

Patent Arama

Patent AramaPatent arama kriterleri araştırmayı yapan uzman tarafından detaylı olarak süzülmeli ve raporlanmalıdır. Detaylı bir şekilde patent sorgulama yapılmaz ise hukuki anlamda birçok süreçle karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Patent şahsi bir mülktür. Patent sorgulamanın yanında en önemli olan konu buluşunuzun gerekli kriterleri taşıyıp taşımadığıdır.  

Başvuruda bulunan kişinin en çok karşılaştığı sorun da bu kriterlere çok hakim olmamasından kaynaklanır. Patent sorgulama yapılırken uzman kişi, dosyası inceleyerek patentin alınabilirliğini  kontrol etmelidir.

Bilimsel teoriler, cerrahi usuller, zihni plan ve benzeri detaylar patent alınamayacak durumlardır. Türk patent sorgulama ekranları size bu detay bilgiyi ne yazık ki vermemektedir. Yukarıda belirtildiği gibi buluşunuzdan hemen bir sonraki aşama uygulamaya geçmeden patent tescil sorgulama ve arama olmalıdır.

Patent Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Buluşunuz tescil alınabilecek hususları kapsıyor bitti mi? Hayır bitmedi. Bu aşamadan sonra başvuru dilekçesi ve uzman kişi tarafından sizin vereceğiniz bilgiler doğrultusunda hazırlanacak buluşu açıklayacak tarifname yazılacaktır. Buluşunuzu korumanın yanında size fayda alanları ve koruma içeriklerini bilmek gerekmektedir. Günümüzde çok büyük ölçekli global firmaların bile karşılaştığı patent haklarına tecavüz durumunda, beş yüz milyon liradan bir milyar liraya kadar ağır para cezaları uygulanmaktadır. Hatta hapis cezasına kadar ilerlemektedir.

Süreçlerin bu kadar hassas ve detaylı olduğu bu noktada mutlaka uzman bir kuruluş ile çalışmakta fayda vardır. Konusunda uzman bir vekilin denetiminde tescil sürecini takip etmek zaman ve para kaybınızı önlerken,  buluşunuzu da en kısa sürede koruma altına almanızı sağlar.

 Tüm sorularınız ve istekleriniz için TURKTICARET.Net´in uzman kadrosuyla iletişime geçebilir ve tescil süreçlerinizi güvenilir bir ekiple takip edebilirsiniz.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama

İncele

Yurtdışı Marka Tescili

İncele

Patent Tescil

İncele

Logo Tescil

İncele

Slogan Tescil

İncele

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele

Tasarım Tescili

İncele

Marka Devir

İncele
Sizin için buradayız

Satış öncesi tüm sorularınızı bizlere canlı destekten iletebilirsiniz.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?