Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim

Patent Çeşitleri

  • Patent Çeşitleri ve Koruma Süreleri

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

 

Patent ÇeşitleriYeni olan ya da mevcutta bulunan bir teknik probleme çözüm getiren bir buluşun kullanım haklarına patent denmektedir.

Patente konu olan buluşun türü ya da tescil sürecinde izlenen yöntemlere göre patent çeşitleri farklılıklar göstermektedir.

Bir ürünü meydana getiren ya da ona şekil veren işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan yönteme verilen patente Usul Patenti denirken ürünün direkt kendisine verilene Ürün Patenti denmektedir.

Buluşların korunma sistemine ya da başka bir değişle başvuru şekline göre ise patent çeşitleri incelemeli ve incelemesiz olmak üzere 2´ye ayrılırlar.  

İncelemeli Patent

Başvuru süreci içerisinde araştırma raporunun yayınlanmasının ardından buluş sahibinin inceleme talebi ile başlatılan bir süreçtir. Bu talep için belirlenen süre 3 aydır; yani araştırma raporu geldikten sonra 3 ay içerisinde buluş sahibinin başvuruda bulunması gerekir.

İnceleme talebine istinaden buluşun yenilik, kullanılabilirlik kriterleri ve mevcut tekniği aşıp aşmadığı incelenir. Bu kriterlere uyduğu görülen buluşlar için 20 yıl süreyle koruma sağlanır ancak bu süre bitiminde koruma süresi uzatılamaz.

İnceleme talebine olumsuz bir geri dönüş olması halinde ise buluş sahibi 2 kez (toplamda 3 kez) başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

İncelemesiz Patent

Buluş sahiplerine araştırma raporu geldikten sonra herhangi bir inceleme başvurusunda bulunmadan 7 yıl süreyle koruma hakkı verilen sistemdir.

İnceleme raporu bir ücrete tabii olduğundan incelemesiz modelde buluş sahipleri daha düşük maliyetle ve daha kısa sürede buluşlarının koruma hakkına sahip olurlar; yine de 7 yıl içerisinde inceleme talebinde bulunarak bu 7 yıllık süre içerisinde koruma sistemlerini incelemeliye çevirebilirler.

Hangi yöntemi seçecek olursanız olun, hazırlanması gereken belgeler uzmanlık gerektirmektedir. İzlenecek olan süreç uzun ve maliyetli olduğu için zaman ve para kaybına uğramamak adına bir uzman danışmanlığında buluşunuzu koruma altına almak sizin için en ideali olacaktır.

Uzman vekil kadromuzun ücretsiz danışmanlığında buluşunuzu koruma altına alabilir sizin için en optimum çözümü birlikte seçebilirsiniz.

Patent çeşitleri ve izlenecek başvuru süreci ile ilgili sorularınız için uzman ekibimizle iletişime geçebilir ve buluşunuzu konusunda yetkin kişilerin yardımı ile koruma altına alabilirsiniz.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama Icon

Marka Sorgulama

İncele
Yurtdışı Marka Tescili Icon

Yurtdışı Marka Tescili

İncele
Patent Tescil Icon

Patent Tescil

İncele
Logo Tescil Icon

Logo Tescil

İncele
Slogan Tescil Icon

Slogan Tescil

İncele
Endüstriyel Tasarım Tescili Icon

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele
Tasarım Tescili Icon

Tasarım Tescili

İncele
Marka Devir Icon

Marka Devir

İncele
Destek
Sizin için buradayız.
Siz değerli müşterilerimiz için marka, yurtdışı, patent ve tasarım tescili konularında uzmanlaşmış ekibimiz ile işinizin korunması ve büyümesi için gereken hukuki süreçleri en iyi şekilde yönetmek amacıyla buradayız.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?