Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Patent Başvurusu

  • Patent Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır ? 

Patent BaşvurusuPatent başvurusu yapmadan önce mutlaka buluşunuzu inceleyen patent ön araştırmasının yapılması gerekmektedir.

Eğer ön araştırma sonucuna göre buluşunuz tescil için gerekli kriterleri taşıyorsa patent başvurusu öncesinde tescil başvuru dosyasının doğru ve eksiksiz bir şekilde, yönetmeliğe uygun hazırlanması önem kazanmaktadır.

Patent başvurusu için gerekli evrakların hazırlanmasını TURKTICARET.Net'in deneyimli ve uzman vekillerinin de yönlendirmesi doğrultusunda gerçekleştirebileceksiniz.

Patent Başvurusu  için teknik dosya hazırlanırken gerekli olan aşamaları kısaca belirtmek gerekirse ana başlıklar şu şekilde olacaktır;

  • Buluşun Özeti

Buluşunuzun konusunu ve yaptığınız geliştirmelerin özet olarak açıklanacağı metindir.

  • Tarifname

Buluşun en detaylı haliyle açıklanmasıdır. Patent başvurusundaki bir önemli konu da buluşunuzun benzerleri varsa bunlarla arasındaki farklarının, diğer buluşlara göre avantajlarının ve yine varsa dezavantajlarının anlatılması, buluşunuzun hangi teknik problemi çözdüğünün, teknolojik açıdan getireceği yeniliklerinin açık bir şekilde yazılı olarak belirtilmesidir. Bu tarifnamenin teknik olarak konunun uzmanı tarafından hazırlanması gerekir.

  • Teknik Resim

Buluşunuza ait siyah-beyaz taslak resimler, detay parçalar ,varsa buluşunuzu oluşturan parçaların isimleri ve teknik resim üzerinde numaralandırılmasıdır.

  • İşlemler

Buluşunuzda korunması istediğiniz kısımların tek tek açıklanması, hangi kısımların kopyalanmasını istemiyorsunuz gibi detaylar bu kısım için önemlidir. Taklitlerin önlenebilmesi açısından bu tür bilgilerin patent başvurusu için oluşturulacak dosyanızda yer alması gereklidir.

  • Evraklar

Patent basvurusu için resmi kurumların  talep ettiği diğer evrakların tamamlanmasıdır. Bu evrakları da başvuru yapan firma ya da şahsın bilgileri, buluş sahibine ait bilgiler, vekaletname olarak belirtebiliriz.

Buluşa konu olan içeriğe ait tescil dosyanız hazırlandıktan sonra patent başvurusunu resmi kurumlara iletme aşamasına gelmiş olacaksınız.

Patent Başvurusu Nereye Yapılır?

Buluşun tescili için Türkiye de Türk Patent Enstitüsü (TPE) tek yetkili kurumdur. Türkiye  dışında farklı ülkelerde de  buluşun korunabilmesi için Uluslararası başvuru yapılması gerekir.

Uluslararası koruma için yapılacak başvurularda Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı ( WİPO ) aracılığı ile işlemler yürütülmektedir.

Patent Başvurusu için gerekli tüm belgeler tamamlandıktan sonra resmi kurum olan Türk Patent Enstitüsüne başvurunuz gerçekleştirilir Bu aşamadan sonra tescil süreciniz başlamış olacaktır.

TURKTICARET.Net konusunda deneyimli ve uzman vekilleri tüm buluş tescil başvuru süreçlerinizde size destek olacaktır.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama

İncele

Yurtdışı Marka Tescili

İncele

Patent Tescil

İncele

Logo Tescil

İncele

Slogan Tescil

İncele

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele

Tasarım Tescili

İncele

Marka Devir

İncele
Destek
Sizin için buradayız.
Siz değerli müşterilerimiz için marka, yurtdışı, patent ve tasarım tescili konularında uzmanlaşmış ekibimiz ile işinizin korunması ve büyümesi için gereken hukuki süreçleri en iyi şekilde yönetmek amacıyla buradayız.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?