Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

TPE Patent Sorgulama

TPE Patent Sorgulama

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

 

Patent AraştırmaPatent araştırma, buluşlarınız için resmi kurumlara tescil başvurusu gerçekleştirmeden önce yapılması gereken ilk ve en önemli aşamadır.

Patent araştırmasının konunun uzmanı vekil aracılığı ile doğru kaynaklar kullanılarak yapılması buluşunuzu tescil döneminde size fayda sağlayacaktır.

 

Patent Araştırma Neden Gereklidir ?

Yeni bir buluş ortaya çıkarmak ne kadar zorsa, buluşun tescil süreci de bir o kadar uzun ve zorlu bir dönem olacaktır.

Buluşunuz için tescil belgesi almak, piyasaya sunmak, buluşun ticari değer kazanması gibi süreçler buluş sahibi için önemlidir ve bu süreci en doğru bir şekilde yani zaman kaybı ve maddi kayıplar olmadan geçirebilmek için tescil başvurusunu gerçekleştirmeden önce kapsamlı bir patent araştırma gerekli olmaktadır.

Patent araştırma ile buluş konusunun yeni olup olmadığı görülebilmekte, tescilli buluşlar ile buluş konusu arasında benzerlik varsa bilgi edinilebilmektedir.

Bununla birlikte  buluş sahibi olan firma ya da şahısa çalıştıkları alandaki  veri tabanlarına kayıtlı tescil edilmiş ya da sadece başvurusu yapılmış  buluşların teknik bilgilerine ulaşma imkanı sağlayarak, dünyadaki teknolojik gelişmeleri ve rakipleri inceleme fırsatı sunmaktadır. Bu nedenle sadece patent araştırma bile bilgi edinme açısından son derece önemlidir.

Başvuru öncesinde Patent araştırma yaptırılmaması ilerleyen aşamalarda olumsuz durumlarla karşılaşmanıza sebep olabilir.

Örneğin ; Buluşunuzun, tescil  için başvuru yaptığınız resmi kurum tarafından ( Türk Patent Enstitüsü vb. gibi..)  buluş kriterlerine uygun olmadığı gerekçesiyle kabul edilmeyerek red olması, benzerliği olabilecek buluşların sahiplerinin başlatabileceği hukuki süreçler  gibi...

Deneyimli vekillerimizin, başvurunuz öncesinde yapacakları patent araştırma ile tescil işlemlerinize en doğru ve güvenilir bir şekilde adım atmış, ilerleyen süreçlerde karşılasacabileceğiniz riskleri de en aza indirmiş olacaksınız.

Patent Araştırma Nasıl Yapılır  ?

Patent araştırması yapılırken Türk Patent Enstitüsü ( TPE ),Avrupa Patent Ofisi  EPO ),Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı ( WİPO ), ABD Patent Ofisi ( USPTO )  gibi ulusal ve uluslararası kurumların veri tabanlarına kayıtlı olan buluş  tescil başvurularının dokümanlarına ulaşılarak incelenmektedir.

Bu aşamada işlemlerinizi takip edecek olan vekillerin  yorumları önem kazanmaktadır.

Dolayısıyla patent araştırmasının  konusunda uzman vekiller aracılığı ile yapılması gerekmektedir.

TURKTICARET.Net in deneyimli vekilleri ile  tescil işlemlerinizdeki tüm süreçlerde destek alarak, buluşunuzu tescil etme yolunda emin adımlarla ilerlemiş olacaksınız.

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40