Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Marka Çeşitleri

  • Kullanım Amaçlarına Göre Marka Çeşitleri

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

Marka çeşitli yönlerden aşağıdaki gruplara ayrılır:

Marka ÇeşitleriSahip olduğunuz işletmenin mal ve hizmetlerini başka bir işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmek amacıyla sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, kişi adları dahil olmak üzere her türlü malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görülebilen veya baskı yolu ile yayınlanabilen ve çoğaltılabilen işaretlerin tümü marka olarak adlandırılabilir. Tescilinizi yapmadan önce marka çeşitleri neler inceleyip, hangi gruba dahil olduğunuzu bilmek sizin için faydalı olacaktır.

556 Sayılı Markaların Koruması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre belgelenecek ticari isimler çeşitli yönlerden aşağıdaki gruplara ayrılırlar.

  • Ticaret Markaları: Malların üzerlerinde veya ambalajlarında kullanılan ticari isimler ticaret marka çeşidine örnek oluşturabilir. Ticaret markaları bir firmanın imalatını veya ticaretini yaptığı malların, başka firmaların mallarından ayırt etmeye yardımcı olan işaretlerdir.
  • Hizmet Markaları: Hizmet veren firmaların, hizmet üreten işletmelerin markaları bu kapsamda korunmaktadır. Bir firmanın hizmetlerini diğer firmaların hizmetlerinden ayırmaya yardımcı işaretlerdir. 35 ila 45 arası sınıflarda yer alan markalar bu kapsamda değerlendirilebilir örneğin bankaların, hastanelerin, reklamcılık, radyo-televizyon yayıncılarının, otellerin, restoranların ve eğlence hizmeti veren firmaların tescil ettikleri isimler, hizmet marka çeşitleri kapsamında koruma altına alınmaktadır.
  • Garanti Markaları: Garanti marka çeşidi, farklı firmaların ürettikleri malların ve hizmetlerin ortak özelliklerini, üretim yöntemlerini, coğrafi kaynaklarını ve kalitesini garanti altına almaya yarayan ayırt edici işaretlerin tümüdür.  Bu türün en temel özelliklerinden bir tanesi belirlenmiş standartları sağlayan bütün işletmeler tarafından kullanılabilir olmasıdır. Bir diğeri ise, sadece sahibince izin verilen işletmeler tarafından kullanılabilmesidir. Garanti marka çeşidine; Uluslararası Yün Birliği´ne ait `WOOLMARK´, TSE tarafından standartlara uygunluk belgesiyle kullanılan TSE ve ISO 9000 örnek olarak gösterilebilir.
  • Ortak Markalar: Hizmet, üretim veya ticaret firmalarından oluşan, bir grubun mal veya hizmetlerini diğer firmaların mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işaretler bütünüdür. Ortak markalar bir gruba dahil birden fazla firma tarafından teknik yönetmeliğe uygun olarak kullanılabilir ve kullanacak kişiler bu yönetmelikte belirtilir. Bu ticari isimlerin ayırt etme, mal veya hizmetin kaynağını gösterme, garanti etme, reklam, mutlak hak, koruma gibi ekonomik ve hukuki işlevleri bulunmamaktadır. Bu çeşide örnek olarak da Serbest Mali Müşavirler Odasına ait logo gösterilebilir.

Daha Farklı Çözümlere Mi İhtiyacınız Var?

Marka Sorgulama

İncele

Yurtdışı Marka Tescili

İncele

Patent Tescil

İncele

Logo Tescil

İncele

Slogan Tescil

İncele

Endüstriyel Tasarım Tescili

İncele

Tasarım Tescili

İncele

Marka Devir

İncele
Sizin için buradayız

Satış öncesi tüm sorularınızı bizlere canlı destekten iletebilirsiniz.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40