Sepetten devam et
Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL
kapat

.Eu Kullanım Koşulları

 • 1.1. Avrupa Birliği için belirlenmiş üst seviye alan adı uzantısıdır.
 • 1.2. Avrupa Birliğine bağlı ülkeler ile İzlanda, Liechtenstein ve Norveç'te faaliyet gösteren kurum ve kuruluslar ve ilgili ülkelerde yasayan kişilerce kayıt edilebilir, kullanılabilir.
 • 1.3. Alan adına ait yetkili kişi bilgileri Registry firma (eurid) kuralları geregince Avrupa Birliği Ülkeleri ile İzlanda,Liechtenstein ve Norveç te faaliyet gösteren firmanın ya da yetkili kişinin güncel adres bilgisi ile kayıtlı olması gerekmektedir Domain yetkili bilgilerinin belirtilen şartlara uygun şekilde kaydedilmemesi durumunda Eurid tarafından domainler suspend durumu getirilmektedir ( askıya alınma )
 • 1.4 AB Ülkelerinden herhangi birinde kayıtlı adres kaydınız olmalıdır eğer yoksa trustee bedeli ile tescili tamamlamak için müşteri hizmetlerimiz ile irtibata geçebilirsiniz”
Sorgulama işlemi yapılıyor...

Türkçe İsim Tescil

Türkçe İsim Tescil

Türkçe Domain Sorgulama

İndirim Kampanyalı uzantılarda indirim uygulanmaktadır.

Alan adları ilk ortaya çıktığında sadece İngilizce alfabede yer alan karakterlerle isim tescil yapılabiliyordu. Örneğin Türkçe "halıcı" kelimesiyle .com uzantılı bir isim tescil etmek isterseniz halici.com şeklinde alınabiliyordu.

Daha sonraki yıllarda uluslararası karakter desteği (IDN) çıktı. Çeşitli alfabelerdeki karakterleri de site isimlerinde kullanabilmek imkanlı bir hale geldi. Bu doğrultuda Türkçe karakter domain desteklenmeye başladı ve Türkçe isim tescil etmek de mümkün hale geldi. Yani artık ç,ğ,ı,ş,ö,ü karakterlerine, İngilizceleştirmeden site isminizde yer verebilirsiniz.

TÜRKÇE KARAKTERLİ DOMAİN ve IDN Nedir ?

IDN Nedir?IDN ne demek sorusunun yanıtını kısaca `uluslararasılaştırılmış domainler´ şeklinde verebiliriz.

IDN (Internationalized Domain Names), unicode karakterler içeren alan adlarını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bu alan adları ASCII olmayan karakterleri de içerebilir. Yani çeşitli alfabelerdeki karakterleri barındırabilir; Türkçe karakterler dediğimiz ç,i,ş,ğ,ü,ö bu gruba girer.

DNS yönlendirmeleri yaparken alan adlarının ascii karakter karşılığını kullanmak gerekir. Bu karşılığı da IDN çevirici aracılığıyla alabilirsiniz. IDN sistemi algoritmalarla işler.

Bu sayede unicode karakterler standart ASCII karakter karşılıklarına çevrilir. Algoritmalar web tarayıcısı üzerinde çalıştığından kullandığınız tarayıcının bu özelliği desteklemesi gerekmektedir.

 

IDN Çevirici

Türkçe Karakterli DomainTürkçe isim tescil ettiğinizde, DNS yönlendirmeleri yaparken aldığınız alan adının ascii karakter karşılığını kullanmalısınız. Bu karşılığı IDN çevirici ile öğrenebilirsiniz.

Örneğin; türkticaret.net alan adının ascii karakter karşılığı xn--trkticaret-9db.net şeklindedir.

Domain Sorgulama sayfasından bir IDN alan adı sorgulaması yaparak kayıt edebilirsiniz.

 

 

Türkçe İsim Tescil Etmenin Avantajları Nelerdir ?

 • Alan adınızda İngilizce karakter zorunluluğu olmaksızın istediğiniz kelimeye yer verebilirsiniz.
 • Hedef kitleniz Türkiye odaklıysa, Türkçe karakterli domain tescil ederek, sitenizin daha lokal olduğuna dair bir algı yaratarak kullanıcıları olumlu şekilde etkileyebilirsiniz.
 • Aldığınız domainin IDN şeklinin alınarak site trafiğinizden yararlanılmasını engelleyebilirsiniz.

Diyelim ki pastaci.com şeklinde bir alan adına sahipsiniz. Başka biri pastacı.com´u sizin isim bilinirliğinizden faydalanmak için tescil edebilir. Buna engel olmak için Türkçe karakterlisini de tescil edebilirsiniz.

 • Marka veya firma isminizi doğrudan doğruya site isminiz olarak kullanmış olursunuz.
 • Adınız ve soyadınızı içeren bir site ismi alırken Türk alfabesine özgü karakterleri değiştirmek zorunda kalmazsınız.
 • Kaydedilmemiş birçok jenerik alan adını tescil altına alabilirsiniz.
 • Site isminde Türkçe karakterlerin yer alması çok alışılmış bir durum olmadığı için kullanıcılar açısından daha dikkat çekici olabilir.

 

ÜCRETSİZ HİZMETLERİMİZ

Hazır Web Sitesi (Sitebuilder)
Hazır Web Sitesi (Sitebuilder)

Alan Adı Özel paketimizle beraber ücretsiz tüm temalara erişim.

Domain Yönlendirme
Domain Yönlendirme

Domain / Alan Adınızı bir web hosting hizmeti olmaksızın yayında olan herhangi bir adrese veya IP'ye yönlendirebilirsiniz. Bu işlemi Hesap Yönetim Panelinden ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Dns Kontrolü
Dns Kontrolü

Türkçe DNS kontrol panelleri ile DNS ayarları ve değişikliklerinizi kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Gizli Whois
Gizli Whois

Alan adınızla beraber ücretsiz kullanabileceğiniz gizli whois hizmeti ile kişisel bilgilerinizi 3. Şahıslara karşı koruma altına alın.

Online Domain Yönetimi
Online Domain Yönetimi

Web sitenizi hazırlarken alan adınız boşta durmasın, ücretsiz yapım aşamasında sayfalarımızdan birini kullanabilirsiniz.

Yapım Aşamasında Sayfası
Yapım Aşamasında Sayfası

Web sitenizi hazırlarken alan adınız boşta durmasın, ücretsiz yapım aşamasında sayfalarımızdan birini kullanabilirsiniz.

Hesaplar arası domain taşıma
Hesaplar arası domain taşıma

TURKTICARET.Net hesapları arasında domainlerinizi bir kullanıcıdan diğerine ücretsiz taşıyabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood