Domain

En Popüler Domain Uzantıları Hangileridir? En Popüler 10 Domain Uzantısı

Domain uzantıları seçiminde veya bir domain seçerken belirlemeniz gereken iki durum söz konusudur. Bunlardan ilki , noktanın solundaki alandır ve kişinin belirlediği eşsiz kısımdır. Diğeri, noktanın sağındaki üst düzey alan adı verilen yani uzantınızın olduğu kısımdır.

Birçok insan, üst düzey etki alanı, uzantı veya TLD olarak .COM uzantısını seçmektedirTabi ki .COM alan adı en geçerli ve en popüler olan uzantıdır; kayıtlı 150 milyon .COM uzantısı mevcuttur.

Ancak yüzlerce farklı alan adı uzantısı da vardır. Herkesin kabul edeceği üzere herhangi bir uzantısı .COM uzantısıyla kıyaslanamaz. Ancak farklı alan adı uzantılarının da geniş bir kayıt potansiyeli vardır.

Hangi Domain Uzantısını Alacağınıza Karar Vermek İçin Verilere Bakmak Bir Seçenek Mi?

Her domain uzantısında kaç etki alanının kayıtlı olduğunu bulmak için birçok veri incelenebilir. .COM ve .NET uzantılarının kayıt defteri Verisign’dır. Buraya bakarak doğru verileri .com ve .net uzantısı için bulabiliriz ancak ülke kodu alan adlarının kayıt defterleri tamamen uzantıya göre değiştiği için ICANN verileri yanıltıcı olabilir ve kesinlik belirtmez. Bazı veri kaynakları doğru veriler için çalışmalar yapmaktadır ancak doğru bilgiye ulaşmak yerine sadece yaklaşılabilmektedir. Aşağıda en sık kullanılan 10 Domain Uzantısı listesi yer almaktadır;

Top 10 Domain Uzantıları

 1. .COM –
 2. .TK –
 3. .CN –
 4. .DE –
 5. .NET –
 6. .UK –
 7. .ORG –
 8. .NL –
 9. .ICU –
 10. .RU –

Bu sıralamada .COM uzantısının tabi ki ilk sırada yer alması kimsenin itiraz edeceği bir durum değil ancak ülke uzantılarını yanıltıcı olduğunu ikinci sırada yer alan .TK uzantısı ispatlar nitelikte. .TK uzantısı yaklaşık 1.500 kişinin yaşadığı küçük bir Yeni Zelanda bölgesi olan Tokelau’nun ülke kodudur. 1.500 kişi nüfusludur. Ancak kayıt verilerine göre .com uzantısından hemen sonra gelmektedir. Bunun sebebi olarak bir şirket .TK alan adlarını ücretsiz olarak vermek için ada ile çalıştı. Bu, dünyanın her yerinden birçok kişinin çeşitli amaçlarla .TK alan adlarını kaydettirdiği anlamına gelir. Tabi ki ücretsiz olarak verilen bir uzantının verilerinin doğru olduğu tartışılır.

1,5 milyar nüfusu ile dünyanın en büyük ülkesi Çin olarak bilinmektedir. Büyüyen bir internet ekonomisi mevcuttur. Dolayısıyla .CN’nin en popüler alanlardan biri olması şaşırtıcı değildir.

En Popüler Domain Uzantıları Hangileridir

CCTLD Nedir ?

İnternet için ülke alan kodu yani global alanda ‘’ccTLD’’ olarak geçmektedir. country-code Top Level Domain anlamına gelir. Web sitesi adreslerinde ülkeyi belirten iki harflik en son uzantıdır . Örnegin www.***.com.tr alan adında “.tr” Türkiye Alan Kodunu gösterir. Bu kod İtalya için “.it”, Almanya için “.de”dir.  CCTLD için en sık tercih edilen domain uzantıları Türkiye için olan liste aşağıda yer almaktadır;

Türkiye İçin Top 10 Domain Uzantısı

 1. .com
 2. .net
 3. .xyz
 4. .online
 5. .org
 6. .site
 7. .click
 8. .tr
 9. .info
 10. .space

Ülke Alan Adı Uzantıları Nasıl Alınabilir ?

Yukarıda belirtilen şekilde en sık kullanılan ülke uzantısı Türkiye’de ”.tr” iken dünya da ”.tk – .cn – .de – .ru ” uzantıları yer almaktadır. Bu liste zaman zaman değişiklik sağlamakla birlikte kayıt koşullarının zorluğu da bu sıralamayı etkileyen durumlardandır. Ülke alan adları için kayıt prosedürlerini ilgili ülkenin kayıt defterleri belirler. Bu alan adları bazı ülkelerde belge gerektirmeden satın alınabilmekle birlikte, bazıları için belge, kimlik , marka , fatura , ticaret belgesi , faaliyet belgesi gibi bir çok bilgi talep etmektedirler. Konu hakkında araştırma yapmak ve global domain uzantılarına sahip olmak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilir veya satış temsilcilerimizden destek alabilirsiniz.