Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Tüm Domain Uzantıları

İhtiyacınız olan tüm alan adı uzantılarına ulaşabilirsiniz
* Tescil ettirmiş olduğunuz alan adı için DNS değişikliği, yönlendirme, gizli whois ve mx kaydı gibi işlemler alan adının tescil edildiği ülkeye göre farklılık göstermekte olup bu işlemler için ek ücret talep edilebilmektedir.

Neden Alan Adımı
Tüm Dünyada Korumalıyım ?

Geleneksel yöntemlerle yapılan ticaret hacmi ile kısa zaman içinde internet vasıtasıyla yapılan ticarette yakalanan hacim kıyaslandığında, alan adlarının en az marka, ticaret unvanı ve işletme adı kadar değerli olduğu görülecektir. Bu nedenle, alan adlarının da diğer tanıtma işaretleri gibi münhasır bir korumayı hak ettiği rahatlıkla söylenebilir. Bu itibarla, bu çalışmada alan adı hakkının nasıl korunması gerektiği ve alan adı ihtilafların alternatif çözüm yolları ile ne şekilde çözülebileceği sorularına cevaplar aranmıştır.


Aradığınız tüm domain uzantıları bir tık uzağınızda! Bir isim düşünün ve istediğiniz alan adı uzantıları ile tescil etmek için sorgulama yapın.

Bir isim tescil edin ve kendi web sitenizi oluşturun. Tek yapmanız gereken bir isme karar vererek uzantı seçmek.

Domain Uzantılarının Anlamları

Domain Uzantıları.com ve .net gibi alışmış olduğunuz uzantıların dışında birçok değişik uzantıyla karşılaşmışsınızdır. Dijitale olan talep arttıkça yeni uzantılar da piyasaya sunulmaktadır.

Web sitesi açmaya karar vermeden önce muhtemelen bir isim düşünmüşsünüzdür. Ve klasik olduğu için sonunu .com´la tamamlayarak sorgulama yapmaya karar vermişsinizdir. Fakat domain sorgulama sayfasında karşılaştığınız diğer uzantıların da anlamını ve ne için alınabileceğini hiç merak ettiniz mi?

Bu kadar uzantı çeşidinin olması hepsinin farklı bir amaca yönelik olarak çıktığını göstermez mi?

Tüm domain uzantıları bir anlama sahiptir. İlk bakıştan anlamsız gibi görünen, birkaç harften oluşmuş olan domainler aslında bir kelimenin kısaltmasıdır. Global alan adlarına baktığımızda, örneğin;

.Com uzantısı İngilizce commercial "ticari" kelimesinin kısaltılmış halidir. Ticarete yönelik olarak çıkmış bir uzantıdır. Fakat günümüzde her alan için tescil edilebilecek kadar yaygın hale gelmiştir.

.Net uzantısı İngilizce network "ağ uzantısı" sözcüğünün kısaltılmışıdır. İnternet üzerinden faaliyet yürüten kuruluşlar tarafından kullanılır.

.Org uzantısı İngilizce organization "topluluk" kelimesinin kısaltılmışıdır.

.Biz uzantısı  "iş" anlamına gelen business kelimesinden gelir.

.İnfo uzantısı information kelimesinin kısaltılmışıdır. "Bilgi" anlamına gelir.

.Edu uzantısı eğitim anlamına gelen education kelimesinin kısaltılmışıdır.

.Gov devlet kurum ve kuruluşlarının kullandığı uzantıdır. Goverment kelimesinden gelir.

.Pro İngilizcedeki Professional kelimesinin kısaltılmışıdır. "Profesyonel" anlamına gelir.

.name isim anlamına gelen uzantıdır.

Ülke Domain Uzantıları

Her ülkenin kendine özgü bir alt alan adı uzantısı vardır. Bu alan adları ccTLD (Country Top Level Domain) olarak adlandırılır. Örneğin; Türkiye "Turkish Republic´in kısaltması olan .tr alt alan adı uzantısı sahiptir. .tr uzantılı domainlerin dağıtımı ODTU tarafından yapılmaktadır. Satışı da gerekli belgelerin ibrazıyla, yetkili firmalar tarafından yapılmaktadır.

Sadece ülkeler için değil kıtaya yönelik ( .asia, .eu) gibi uzantılar da mevcuttur.

Tescil edebileceğiniz tüm domain uzantılarını yukarıdaki listede bulabilir veya sorgu alanına alan adınızı yazarak sorgulama yapabilirsiniz. 

 

 

Merak ettiğiniz bir şey mi var?

+90 224 224 86 40

+90 212 281 74 78

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood