Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL
kapat

.Eu Kullanım Koşulları

  • 1.1. Avrupa Birliği için belirlenmiş üst seviye alan adı uzantısıdır.
  • 1.2. Avrupa Birliğine bağlı ülkeler ile İzlanda, Liechtenstein ve Norveç'te faaliyet gösteren kurum ve kuruluslar ve ilgili ülkelerde yasayan kişilerce kayıt edilebilir, kullanılabilir.
  • 1.3. Alan adına ait yetkili kişi bilgileri Registry firma (eurid) kuralları geregince Avrupa Birliği Ülkeleri ile İzlanda,Liechtenstein ve Norveç te faaliyet gösteren firmanın ya da yetkili kişinin güncel adres bilgisi ile kayıtlı olması gerekmektedir Domain yetkili bilgilerinin belirtilen şartlara uygun şekilde kaydedilmemesi durumunda Eurid tarafından domainler suspend durumu getirilmektedir ( askıya alınma )
  • 1.4 AB Ülkelerinden herhangi birinde kayıtlı adres kaydınız olmalıdır eğer yoksa trustee bedeli ile tescili tamamlamak için müşteri hizmetlerimiz ile irtibata geçebilirsiniz”
Sorgulama işlemi yapılıyor...

jenerik domain

Jenerik Domain

Jenerik Alan Adı Nedir? Nasıl Tescil Edilir

İndirim Kampanyalı uzantılarda indirim uygulanmaktadır.

Jenerik Domain Nedir ?

Yaygın ve popüler olan sözlüksel kelimelerle oluşturulmuş alan adlarına jenerik domain (İng. Generic domain, Fr. générique domaine denir. Bu domainler akılda kalıcı olduğu için değerlidir ve bu açıdan da talep yüksektir. Fakat jenerik domain bulma konusunda yazılan birçok yazı kullanıcıları yanlış yönlendirmektedir. Bu sebeple aslında hiç de jenerik sayılmayan bir alan adına ederinden fazla ücret verebilirsiniz.

Örneğin;

medya.com jeneriktir,

medyalar.com değildir.

yemektarifleri.com jeneriktir,

yemek-tarifleri.com ve

yemektariflerim.com değildir.

butik.net jeneriktir,

butigim.net değildir.

bilgisayar.biz jeneriktir,

bilgisayarim.biz değildir.

gaziantep.org jeneriktir,

gazi-antep.org değildir.

Jenerik Domain NedirBu örnekler yaygın kelimelerle ve farklı uzantılarla kombine edilerek çoğaltılabilir. Burada sözünü ettiğimiz jeneriklik sözlüksel kelimelerle alakalıdır. Birçok kişi jenerik tabirinin, uzantılarla alakası olmadığını söyler veya düşünür.

Uzantı belki doğrudan etki etmese de mutlaka seçilen uzantının da önemi vardır. Globalde en çok tercih edilen uzantılar .com, .net, .org. ve .biz´dir.

.com uzantısını seçmek her zaman avantajlıdır. Çünkü dünyada ilk çıkan uzantı budur. Başta ticari amaçlı sitelere yönelik çıkarılmış olsa da gittikçe kullanımı geniş bir alana yayılmış ve şirket isminden kişisel web sitesine kadar her şey için kullanılır olmuştur.

En çok bilinen ve yaygın olan uzantıdır. Sokakta kime ".com nedir?" diye sorsanız internet ve web siteleriyle ilgili bir açıklama getirecektir. Bu uzantıdaki jenerik isimler neredeyse tükenmiştir denebilir. Bazıları aktif şekilde web sitesi olarak kullanılırken, bazıları da alan adı avcıları tarafından yatırım amaçlı olarak alınmıştır.

Bu kişiler jenerik site isimlerini tescil ederek ilgili kişilere yüksek fiyatlarla satmaktadırlar. Bazen de açık arttırma yoluyla en yüksek ücreti teklif edene satılır.

Bu site isimlerinin öneminin farkında olan birçok kişi de düşecek domainlerin takibini yapmaktadır. Kayıt yenilemesi yapılmayan ve boşa çıkan site isimlerini alarak ya kendilerine web sitesi kurmak ya da yeniden satarak para kazanmak için kullanırlar. Çoğu kişi bir isim tescil edeceği zaman önce com uzantısının boş olup olmadığını kontrol eder.

Eğer boşta değilse diğer uzantılara yönelir. İkinci sırada aranan ise .net´tir. ancak amaca yönelik olarak siteyi özelleştirmek için de uzantı tercihi yapılabilir. Örneğin; cafeniz için bir site açacaksanız .cafe, bir kulüp için açacaksanız .club vb. şeklinde uzantı tercih edebilirsiniz.

Jenerik Domain Bulma

Jenerik Domain BulmaTescil edilmiş olan ve düşmesini beklediğiniz bir jenerik isim varsa whois bilgilerinden kayıt süresinin bitiş tarihini görebilirsiniz. Fakat isimlerin düşmesi için belirli bir süreç vardır. Bu süreci düşecek domainler sayfasından öğrenebilirsiniz.

  • Free boştaki domainlerdir.
  • Expiring düşme aşamasına geçmiş olan site isimlerini ifade eder.
  • Available Yeniden kayıt edilmeyi bekleyen düşmüş domainlerdir.

Jenerik, trafikli, süresi dolan vb. özellikteki alan adları önerisi için alan adı avcısını takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ HİZMETLERİMİZ

Hazır Web Sitesi (Sitebuilder)
Hazır Web Sitesi (Sitebuilder)

Alan Adı Özel paketimizle beraber ücretsiz tüm temalara erişim.

Domain Yönlendirme
Domain Yönlendirme

Domain / Alan Adınızı bir web hosting hizmeti olmaksızın yayında olan herhangi bir adrese veya IP'ye yönlendirebilirsiniz. Bu işlemi Hesap Yönetim Panelinden ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Dns Kontrolü
Dns Kontrolü

Türkçe DNS kontrol panelleri ile DNS ayarları ve değişikliklerinizi kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Gizli Whois
Gizli Whois

Alan adınızla beraber ücretsiz kullanabileceğiniz gizli whois hizmeti ile kişisel bilgilerinizi 3. Şahıslara karşı koruma altına alın.

Online Domain Yönetimi
Online Domain Yönetimi

Web sitenizi hazırlarken alan adınız boşta durmasın, ücretsiz yapım aşamasında sayfalarımızdan birini kullanabilirsiniz.

Yapım Aşamasında Sayfası
Yapım Aşamasında Sayfası

Web sitenizi hazırlarken alan adınız boşta durmasın, ücretsiz yapım aşamasında sayfalarımızdan birini kullanabilirsiniz.

Hesaplar arası domain taşıma
Hesaplar arası domain taşıma

TURKTICARET.Net hesapları arasında domainlerinizi bir kullanıcıdan diğerine ücretsiz taşıyabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood