Sepetten devam et
Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL
Sorgulama işlemi yapılıyor...

Domain Nedir

Domain (Alan Adı) Nedir ?

Alan Adı Ne Demek


Domain(Alan Adı), dijital dünyada var olabilmek için sahip olmanız gereken bir isimdir. Alan adları web sitenizin ismidir. Ziyaretçiler bu kimlik aracılığı ile web sitenize erişim sağlayabilirler.

Domain Ne DemekDomain ne demek sorusunun yanıtı en pratik tanımıyla `site ismi´dir. Bu terim bilinmese dahi tüm internet kullanıcılarının aslında sitelere giriş yapmak için kullandığı ve hiç de yabancı olmadığı bir şeydir. Web siteleri internette domainler aracılığıyla var olur.

Yani her sitenin bir adı vardır. Bir siteye ulaşılmak istendiğinde arama motorlarının adres çubuğuna söz konusu site ismi yazılarak giriş yapılır. Bir web sitesinin ip adresini biliyorsanız onunla da giriş yapabilirsiniz. Fakat ip adreslerini ezberde tutmak güçtür.

Bu nedenle sitelere bu ip adreslerine alternatif olarak isimler verilir. Aynı şekilde kendinize veya işletmenize ait bir web sitesi kurmak istediğinizde öncelikle domain name diğer tabiriyle alan adı satın almanız gerekir.

Sitenize verdiğiniz bu isim; kelime gruplarından, harf ve rakam kombinasyonlarından oluşabilir. Bunların haricinde "-" işaretini de kullanabilirsiniz. Fakat kelimelerin arasında boşluk bırakamazsınız. Site adınızda Türkçe karakterlere de yer verebilirsiniz.

Siteniz için isim seçerken web sitesini oluşturma amacınıza göre hareket etmelisiniz. Sitenizde yayınlayacağınız ürün, hizmet veya içerikleri kapsayacak anahtar kelimelere site isminizde yer vermelisiniz. Kullanıcılar bu şekilde aradığı ürüne dair anahtar kelime gördüğünde sitenize giriş yaparak göz atmak isteyecektir. 

Uzantı tercih ederken de bunu göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Örneğin; ticari bir kuruluş için site açacaksanız .com, internet üzerinde faaliyet yürüten bir kuruluşsanız .net, dernek veya organizasyon için site oluşturacaksanız .org, iş ile ilgili bir site kuracaksanız .biz uzantısını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Türkiye´de faaliyet yürüten bir firmaysanız site isminizi .tr uzantısı ile tescil edebilirsiniz. .r uzantılı bir siteniz olduğu taktirde arama motorlarında lokal aramalarda daha üst sırada çıkma ihtimaliniz artar. Bunun için bir takım belgeler ibraz etmeniz istenir. Bu belgelerin neler olduğunu görmek için tıklayın.

Alan Adı Nedir ?

Domain kelimesinin Türkçe karşılığıdır. Yani her ikisi de aynı şeydir. Site ismini ifade etmek için her ikisi de kullanılabilir. Alan adı olarak söylerseniz daha çok Türkçe bilen insanlara hitap etmiş olursunuz. Fakat domain uluslararası bir terimdir. Bu şekilde kullandığınızda yabancı dil konuşan insanlara da hitap etmiş olursunuz. Neyden bahsettiğinizi anlayabilirler.

Alt Domain Nedir ?(Subdomain) 

Alan Adı NedirBir domaine bağlı olarak oluşturulan alt alan adlarına denir. Site adınızın önüne . (nokta) konularak bu noktanın önüne ekstradan alfanumerik karakterlerin eklenmesiyle oluşturulur.

Diyelim ki şirket adınızla oluşturmuş olduğunuz bir siteniz var. Ve her departman için ayrı ayrı sayfalar oluşturdunuz. Bu sayfalara direk bağlantı için subdomainler oluşturabilirsiniz.

 

Örneğin, site ismini sirketadinizburada.com olarak var sayarsak, ona bağı olarak;
satis.sirketadinizburada.com

insankaynaklari.sirketadinizburada.com

reklam.sirketadinizburada.com

musterihizmetleri.sirketadinizburada.com

teknik.sirketadinizburada.com vb. alt domainler oluşturabilirsiniz.

 

ÜCRETSİZ HİZMETLERİMİZ

Hazır Web Sitesi (Sitebuilder)
Hazır Web Sitesi (Sitebuilder)

Alan Adı Özel paketimizle beraber ücretsiz tüm temalara erişim.

Domain Yönlendirme
Domain Yönlendirme

Domain / Alan Adınızı bir web hosting hizmeti olmaksızın yayında olan herhangi bir adrese veya IP'ye yönlendirebilirsiniz. Bu işlemi Hesap Yönetim Panelinden ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Dns Kontrolü
Dns Kontrolü

Türkçe DNS kontrol panelleri ile DNS ayarları ve değişikliklerinizi kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Gizli Whois
Gizli Whois

Alan adınızla beraber ücretsiz kullanabileceğiniz gizli whois hizmeti ile kişisel bilgilerinizi 3. Şahıslara karşı koruma altına alın.

Online Domain Yönetimi
Online Domain Yönetimi

Web sitenizi hazırlarken alan adınız boşta durmasın, ücretsiz yapım aşamasında sayfalarımızdan birini kullanabilirsiniz.

Yapım Aşamasında Sayfası
Yapım Aşamasında Sayfası

Web sitenizi hazırlarken alan adınız boşta durmasın, ücretsiz yapım aşamasında sayfalarımızdan birini kullanabilirsiniz.

Hesaplar arası domain taşıma
Hesaplar arası domain taşıma

TURKTICARET.Net hesapları arasında domainlerinizi bir kullanıcıdan diğerine ücretsiz taşıyabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood Görüntülü Destek