Sepetten devam et
Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL
Sorgulama işlemi yapılıyor...

Domain Nedir

Domain (Alan Adı) Nedir ?

Alan Adı Ne Demek


Domain (Alan Adı), dijital dünyada var olabilmeniz için akılda tutması oldukça zor olan IP adresleri yerine kullanılması için geliştirilen bir isimlendirme yöntemidir.

Domain Ne Demek

IP adresini hatırlamak oldukça zordur. Örneğin: turkticaret.net sitesini ziyaret etmek için 31.186.27.20 IP numarasını aklınızda tutmanız gerektiğini düşünün. Oldukça zor değil mi?

İşte tamda bu sorunu çözmek için alan adı (domain name) internet otoriteleri tarafından geliştirildi. Bu sayede bir web sitesini ziyaret etmek için uzun bir sayı dizisi girmenize gerek kalmadan bunun yerine tarayıcınızın adres çubuğuna hatırlaması kolay bir alan adı yazarak onu ziyaret edebiliyorsunuz. Örneğin: turkticaret.net

Domain ne demek, basit bir ifadeyle ise web siteniz bir evse alan adınız da evinizin adresi olacaktır. Bir GPS'in yol tarifi sağlamak için bir sokak adresine veya posta koduna ihtiyaç duyması gibi, bir web tarayıcısının sizi bir web sitesine yönlendirmek için bir alan adına ihtiyacı vardır.


Alan Adı Nedir ?

Domain kelimesinin Türkçe karşılığıdır. Yani her ikisi de aynı şeydir. Site ismini ifade etmek için her ikisi de kullanılabilir. Alan adı olarak söylerseniz daha çok Türkçe bilen insanlara hitap etmiş olursunuz. Fakat domain uluslararası bir terimdir. Bu şekilde kullandığınızda yabancı dil konuşan insanlara da hitap etmiş olursunuz. Neyden bahsettiğinizi anlayabilirler.

Domain ( Alan Adı ) Hangi Bölümlerden Oluşur?

Bir alan adı iki ana unsurda oluşur. Örneğin google.com alan adı, web sitesinin adından (Google) ve alan adı uzantısından (.com) oluşur.

Domain tescili (Alan Adı Tescili) Nedir?

Kendinize veya işletmenize ait bir web sitesi kurmak istediğinizde öncelikle domain name satın almanız diğer tabiriyle alan adı satın almanız gerekir.

Domain satın almak (domain tescili) ile web sitenizin adını sizden başka kimsenin kullanmaması için kendi üzerinize kayıt ettirmiş ve kiralamış olursunuz.

Alan adı (domain) tescil işlemi yıllık olarak yapılmaktadır, dilerseniz 1yıl’dan 10 yıla kadar alan adınızı tescil edebilirsiniz. Bu sürece alan adınızın tüm kullanım hakkı size ait olacaktır. Domainininiz süresi bitmeden domain yenileme yaparak işinizi ya da kimliğinizi yansıtan sitenizin adının başkaları tarafından kullanılmasını engelleyebilirsiniz.

Alan Adı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Siteniz için isim seçerken web sitesini oluşturma amacınıza göre de hareket etmelisiniz. Sitenizde yayınlayacağınız ürün, hizmet veya içerikleri kapsayacak anahtar kelimelere site isminizde yer verebilirsiniz. Kullanıcılar bu şekilde aradığı ürüne dair anahtar kelime gördüğünde sitenize giriş yaparak göz atmak isteyecektir. 

Seçeceğiniz alan adınız kelime gruplarından, harf ve rakam kombinasyonlarından oluşabilir. Bunların haricinde "-" işaretini de kullanabilirsiniz fakat kelimelerin arasında boşluk bırakamazsınız. Ayrıca site adınızda Türkçe karakterlere de yer verebilirsiniz.

Alan adı uzantıları tercih ederken de göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar var. Örneğin; ticari bir kuruluş için site açacaksanız .com, internet üzerinde faaliyet yürüten bir kuruluşsanız .net, dernek veya organizasyon için site oluşturacaksanız .org, iş ile ilgili bir site kuracaksanız .biz uzantısını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Türkiye´de faaliyet yürüten bir firmaysanız site isminizi .tr uzantısı ile tescil edebilirsiniz. .tr uzantılı bir siteniz olduğu taktirde arama motorlarında lokal aramalarda daha üst sırada çıkma ihtimaliniz artar. Bunun için birtakım belgeler ibraz etmeniz istenir. Bu belgelerin neler olduğunu görmek için tıklayın.

Domain Kayıt İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Satın almak istediğiniz alan adına karar verdiğinizde alan adı (domain) sorgulama ekranlarından hayalinizdeki alan adının daha önce satın alınıp alınmadığını kontrol edip, daha önce satın alınmamış ise satın alarak domain kayıt işlemini yapabilirsiniz. Tescil etmiş olduğunuz domain başka kişiler ya da işletmeler tarafından kullanılamaz.

Kısaca alan adı tescili web sitenizin adını sizden başka kimsenin kullanmaması için, kendi üzerinize kayıt ettirmeniz ve kiralamanız anlamına gelir.

Alt Domain Nedir ?(Subdomain) 

Alan Adı NedirBir domaine bağlı olarak oluşturulan alt alan adlarına denir. Site adınızın önüne . (nokta) konularak bu noktanın önüne ekstradan alfanumerik karakterlerin eklenmesiyle oluşturulur.

Diyelim ki şirket adınızla oluşturmuş olduğunuz bir siteniz var. Ve her departman için ayrı ayrı sayfalar oluşturdunuz. Bu sayfalara direk bağlantı için subdomainler oluşturabilirsiniz.

 

Örneğin, site ismini sirketadinizburada.com olarak var sayarsak, ona bağı olarak;
satis.sirketadinizburada.com

insankaynaklari.sirketadinizburada.com
reklam.sirketadinizburada.com
musterihizmetleri.sirketadinizburada.com
teknik.sirketadinizburada.com
vb. alt domainler oluşturabilirsiniz.

Domain nedir sorusuna daha detaylı bilgi almak için "10 Adımda Ayrıntılı Domain Rehberi" blog yazımızı okuyabilirsiniz.

ÜCRETSİZ HİZMETLERİMİZ

Hazır Web Sitesi (Sitebuilder)
Hazır Web Sitesi (Sitebuilder)

Alan Adı Özel paketimizle beraber ücretsiz tüm temalara erişim.

Domain Yönlendirme
Domain Yönlendirme

Domain / Alan Adınızı bir web hosting hizmeti olmaksızın yayında olan herhangi bir adrese veya IP'ye yönlendirebilirsiniz. Bu işlemi Hesap Yönetim Panelinden ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Dns Kontrolü
Dns Kontrolü

Türkçe DNS kontrol panelleri ile DNS ayarları ve değişikliklerinizi kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Gizli Whois
Gizli Whois

Alan adınızla beraber ücretsiz kullanabileceğiniz gizli whois hizmeti ile kişisel bilgilerinizi 3. Şahıslara karşı koruma altına alın.

Online Domain Yönetimi
Online Domain Yönetimi

Web sitenizi hazırlarken alan adınız boşta durmasın, ücretsiz yapım aşamasında sayfalarımızdan birini kullanabilirsiniz.

Yapım Aşamasında Sayfası
Yapım Aşamasında Sayfası

Web sitenizi hazırlarken alan adınız boşta durmasın, ücretsiz yapım aşamasında sayfalarımızdan birini kullanabilirsiniz.

Hesaplar arası domain taşıma
Hesaplar arası domain taşıma

TURKTICARET.Net hesapları arasında domainlerinizi bir kullanıcıdan diğerine ücretsiz taşıyabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood