Sepetten devam et
Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL
Turkticaret.net Haritalar
Turkticaret.net Haritalar
Türkiye'nin Ticaret Haritası
İşletmem Nette
İşletmem Nette
İşletmenizi Ekleyin
Dijital Reklamlar
Dijital Reklamlar
Sesinizi Duyurun

Whois Nedir

Alan Adı Bilgileri Nasıl Öğrenelir

Whois NedirWhois Nedir

Whois, İngilizce "Kim" (Who) kelimesinden ortaya çıkmış bir terimdir. Alan adlarının kime ait olduğunu söyleyen rapor mekanizmasıdır. Her gün milyonlarca whois sorgusu yapılmaktadır.

Pekiyi bu bilgiye neden ihtiyaç duyulur. Whois nedir ki bu kadar çok kullanılır? Hemen açıklayalım.

Domainler birer mülktür. Satılabilir, kiralanabilir veya diğer kişi ve kurumlarla paylaşılabilir. Aynen bir ev veya arsada olduğu gibi, alınır satılır. Veya bir sebeple internet sitesinin içerisinde kanuni olmayan bir veri vardır ve  bu verinin kaldırılması veya cezai işlem uygulanabilmesi için domain sahibinin tespit edilmesi gerekir. Veya domain ile teknik bir sorun vardır ve sağlayıcının domain sahibine erişmesi gerekir. İşte bu durumlarda domain sahiplik bilgilerinin edinildiği ekran sorgusu whois nedir sorusunun cevabıdır.

Whois Nasıl Sorgulanır ?

Whois sorgulaması Verisign domain akreditör işletmesi icann veritabanı üzerinden sorgulanır. Sadece whois sorgusu yapmak için kurulmuş siteler olduğu gibi, her domain satıcısı firmanın domain sorgulama ekranı whois sorgusu yapabilmektedir.

Siz de bizim veritabanımızdan whois sorgusu yapabilir. Domain bilgilerine kolayca erişebilirsiniz.

Gizli Whois NedirWhois nedir, neyi anlatır diye soracak olursak. Bir sahiplik bilgileri dökümü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Whois sorgusu altında Alan adı sahibinin adı, soyadı, adresi, işletmenin bilgileri, telefon numarası, eposta adresi. Domainin barındırıldığı veya yönlendirildiği web sunucusunun ip adresi, domaini tescil eden kuruluş bilgilerine whois sorgusundan erişilebilir.

Whois bilgilerinden erişilen bilgilerin gerçek olması gereklidir. Gerçerli bilgiler verilmemişse kaydedici domaini kilitleyebilir veya sahipliği tamamen iptal edebilir. Domain sahibi yenileme ücretini ödediği sürece domaine sahip olarak kalır. Whois bilgilerini değiştirmek, devretmek veya iptal etmek sahip olan kişinin tasarrufudur. Domain whois sorgusu yapılıp, bu kişiye domaini satması için baskı yapılamaz. Domain sahibi siz ne kadar para ödeyecek olursanız olun, domaini satmayabilir. Kaldı ki günümüzde fiyatı milyon dolarlarla ifade edilen domainler de bulunmaktadır.

Whois nedir sorusuna bir paragrafta topluca cevap verecek olursak, whois, alan adı sahibi, yöneticisi ve teknik yöneticisine, alan adı kaydedici firmaya ve alan adının bağlı bulunduğu web sunucuna ait bilgilerin listelendiği bir sorgu ekranıdır diyebiliriz.

Gizli Whois Nedir ; bazı domain sahiplerini iletişim bilgilerinin paylaşılmasını istememektedirler. Ya da bazı özel projelerde kimliklerinin belli olmasını istemedikleri için gizli whois servisini tercih etmektedirler.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım

Kaydınızı bırakın, satış ekibimiz sizi en kısa sürede arasın.
Formu Gönder