Sepet
Genel Toplam
0.0 TL
Alışverişe Devam Et Sepetim

Ücretsiz Marka Araştırma
taleplerinizi bırakabilirsiniz.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

Marka Patent Nedir ?

Ülkemizde son yıllarda büyüyen sanayi, büyüyen ekonomi çerçevesinde sıkça karşılaştığımız iki kavram marka patent. Ve bu iki kavram ( marka patent ) ne yazık ki aynı sanılıyor karıştırılıyor ve birlikte telaffuz ediliyor. Aslında her iki kavram da ayrı ayrı anlamları olan farklı amaçlarda kullanılan kavramlardır.

Marka patent konusunda doğru bilgileri iletmeden önce biraz genelde en çok yapılan yanlışlar neler bunların üzerinde durmak gerekir. Marka patentle alakalı genelde yapılan yanlışlar;

  • Firmanın patentini almak,
  • Firmanın marka patentini almak,
  • TPE´ye yapılan tüm başvuruları patent almak sanmak,
  • İsmin patentini almak,
  • İsmi tescil etmek,
  • Ticaret unvanının tesciline marka patent tescili denmesi gibi gibi...

Şimdi marka patent kavramlarının aslında ne olduğuna bakıp tek tek ele alırsak;

Marka : Bir işletmenin mal veya hizmetlerini faklı işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırmaya yarayan işaretlerdir. (Nike, Adidas, Turkticaret.net) Ürünlerinizin, geri kalan aynı ürünlerden ayrımını bu şekilde sağlarsınız.

Patent : Buluşun sahibini gösteren belgedir. Her hangi bir ürün veya tekniğin buluş olabilmesi için var olan bir tekniğin bulunması ya da var olan tekniğin aşılması kriteriyle birlikte yenilik ve sanayiye uygulanabilir hususlarının bir arada olması gerekir. (içten yanmalı motor, bir ilaç için oluşturulan etken madde, iki farklı dokunun birbirine tutunmasıyla işlevini gerçekleşen ve halk arasında cırt cırt diye bilinen ürün vs) Patent tesciliyle buluşunuza belli bir süreliğine sahibi olursunuz.

Görüldüğü üzere marka patent kavramı iki farklı dal iki farklı uygulamadır biri benzer ürünler içerisinde size ait olanı ayırt etmeye yararken diğeri daha önce bulunmamış yeni bir buluşun haklarını tescil etmenizi sağlar.

Ürününüze ait isim ve işaretlerin TPE´de tescil edilmesi demek markanızın tescil edilmesi demektir. Patent ise buluşunuzun sizin adınıza tescil edilmesi ve buluşun tüm mülkiyetinin size ait olduğunu gösteren belge veya hakkın adıdır.

Marka Patent Sorgulama

Şimdi açıklamalardan yola çıkarak firmanın veya ismin  patentini almak, ismi tescil etmek gibi söylemler aslında marka tescilidir. Aslında tüm bu karışıklık patent kavramının yeterince bilinmemesindendir. Ve dolayısıyla marka ve patent kavramları birmiş gibi marka patent olarak anılabilmektedir.

Bir ürün için aynı zamanda hem patent, hem de marka tescil başvurusu yaparsanız işte o zaman o ürün için marka patent aldım diyebilirsiniz.  Bu işlemlerin yapılabilmesi için ilk adım, sorgulama işlemidir marka patent sorgulama olarak kullanılan bu tabir aslında bir ismin marka ve patentinin olup olmadığının ayrı ayrı sorgulanmasıdır. 

Daha detaylı bilgi ve tüm marka patent işlemleriniz için uzman danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Bizi Tercih Edenler

Marka tescil işlemlerinde Turkticaret.Net’e güvenen markalar!

Yardıma ihtiyacınız mı var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
+ Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?