Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Domain Whois

Alan Adı Whois Bilgilerini Öğrenin

Domain WhoisWhois domain bilgisi tescil edilen bir domainin kayıt esnasında, tescil eden kişiye yönelik oluşturulan bilgi kaydına denir. Domainini tescil eden kişinin veya firmanın ismi, adresi, email ve telefonu gibi bilgiler yer alır. Böylelikle bir domain sahibine veya web site yetkilisine en hızlı şekilde ulaşma imkanı sunulmaktadır.

Sizde yeni bir alan adı tescil ederken domain whois bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurmalısınız. Sizinle farklı amaçlar ile iletişim kurulmak istenilebilir. Bazen web sitenizin de yer alan bir içerik hakkında, bazen reklam çalışmaları amacıyla da olabilmektedir.

Eğer jenerik ve alanında lider bir web sitesine sahipseniz sitenizi satın almak veya ortak olabilmek amacıyla da görüşülmek istenilebilmektedir.

Domain Whois Sorgulama

Domain Whois SorgulamaTurkticaret.net adresinde yer alan domain whois sorgulama sayfası aracılığı ile bir web sitesinin hangi kişi veya kuruma ait olduğunuz öğrenebilirsiniz. Bir domain almak için sorgulama yaptığınızda daha önce kayıt edilmemişse boşta olarak görünür ve tescil edilebilir durumdadır. Fakat bazı alan adları çok önceden başkaları tarafından tecil edilmiştir.

Almak istediğiniz bir alan adı boşta değilse kimin kayıt altına aldığını whoisdomain sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama işleminiz tamamlandığında sizi karşılayan ekranda alan adı sahibine ait telefon ve e-mail gibi iletişim bilgilerinin yanı sıra domain ilk tescil tarihi, son güncellenme tarihi ve tescil bitim tarihini de görebilirsiniz

 Ayrıca aynı ekranda alan adının bağlı olduğu sunucun NS bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Hangi uzantıdan alan adı tescil edilmiş olursa olsun tüm domainlerin bir whois bilgisi vardır. Yalnızca .com, .net , .org gibi jenerik uzantıların değil aynı zamanda nl whois gibi ülke uzantılarının ve host whois, travel whois gibi yeni çıkan uzantılarında da sorgulaması yapılabilmektedir.

Gizli Whois

Alan adı whois bilgileri bazı domainler için gizli durumdadır. Yani kime veya hangi firmaya ait olduğu ve iletişim bilgileri sorgulama sonucunda görünmemektedir. Bu durumda kaydın bulunduğu vekil firmaya talepte bulunulmalıdır.

Whois domains kaydının gözükmesinin istemeyen kişi veya kurumlar gizli domain who is servisini satın almaktadırlar. Yeni geliştirilen bir projelerde web site sahipleri belirli bir süre boyunca kimliklerinin gizli kalmasını istemektedirler. Böyle durumlarda domainwhois bilgileri gizlenerek 3. Şahısların alan adı sahibi hakkında bilgi sahibi olması engellenmektedir.

Sizde alan adınıza ait bilgileri gizlemek istiyorsanız alan adı yönetim panelinde ilgili domaini seçerek gizli whois servisini satın alabilirsiniz. Dilediğiniz süre boyunca bilgilerinizin gizliliğini sağlayabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood