Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Domain Kime Ait

Bir Alan Adının Kime Ait Olduğunu Öğrenin

Domain Kime AitBir internet sitesi kurmak istediğinizde öncelikle domain, yani alan adı satın almalısınız. Domain aslında satın alınan değil, kiralanan ve düzenli olarak yenilenen bir hizmettir.Satın almak istediğiniz isim satılamaz durumdaysa domain kime ait, yani alan adı kime ait bilmeniz ve o kişi veya kuruluşa erişmeniz gerekebilir.

Elbette domain sorgulama kime ait sorusuna her zaman cevap vermez. Zira yeni nesil kripto yöntemleri ile alan adı kimin bilgileri gizlenebilmektedir. Böyle bir durumda kayıt firması ile iletişime geçebilir, domain sahibini firma üzerinden bulmaya çalışabilirsiniz.

 

Alan Adı Kime Ait

Alan Adı Kime AitAlan adı satın alınırken, kayıt firmasına, alan adı sahibi, yöneticisi ve teknik personelin bilgileri iletilir. Amerikan Kanunları ve Uluslar arası yasalara uygun olarak talep edilen bu bilgiler, domain kime ait sorgulaması yapıldığında listelenmektedir. Buradaki bilgiler alan adı kimin, adresi neresi, eposta ve telefon bilgileri gibi detaylı iletişim bilgilerini içerir.

Elbette değindiğimiz gibi domain kime ait sorgulamasında, bir takım bilgilerin kısıtlanması mümkündür. Bazı servis sağlayıcılar, bir protokol metodu kullanarak domain sorgulama kime ait verilerinin listelenmesi yerine önce kendi bilgilerinin listelenmesini sağlayabilirler.

Bu sayede o domain kimin olursa olsun geçerli bir nedeniniz yoksa alan adı kimin bilgilerine erişmeniz söz konusu olamaz. Bu ekstra bir hizmettir. Servis sağlayıcının size refere olması veya vekaleten sizin bilgilerinizi engellemesi şeklinde  düşünülebilir.

Alan Adı Kimin

Domain sorgulama kime ait olduğunu size belirtecektir. Ancak domain kimin olursa olsun, yapacağınız sorgulama ile o domaini almaya hak kazanmış olmazsınız. Alan adı kime ait bilgilerinin kamuya açık olmasının pek çok nedeni vardır. Öncelikle milyonlarca internet sitesi vardır. Ve özellikle suçlarla mücadele edilebilmesi için Alan adı bilgilerine erişilmesi gereklidir.

Örneğin kriminal bir inceleme yapılacak olduğunda günde milyon sayıda domain lisanslayan Icann´ in adli mercilere devamlı bilgi iletmesi söz konusu değildir. Bu nedenle kişi ve kurumlar, alan adı kime ait sorgulaması yaparak, iletişim bilgilerine, domainin hangi sunucuda barındırıldığına, hangi ülkede barındırıldığına erişebilir.

Ayrıca bir alan adını satın almak istiyorsanız ve sizden önce bu isim alınmışsa, domain kime ait bilmeniz gerekir.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood