Ajanda
Fuarlar ( 0 )
Tüm Fuarlar >>>
Seminerler ( 0 )
Tüm Seminerler >>>
Vergi Takvimi ( 0 )
Tüm Vergiler >>>

Girişimci Merkezi > RöportajRöportaj          2001 yılında Türkiye'de yaşanan ekonomik krize paralel olarak,  şirketler, CRM, çağrı merkezi gibi milyon dolarla ifade edilen teknoloji yatırımlarını askıya almak zorunda kaldılar. Ve büyük yatırımlar gerektiren teknolojiler yerine kısa vadede yatırımın geri dönüşümünü sağlayacak ve en önemlisi maliyetleri azaltan teknolojilere önem vermeye başladılar.
   
Artık tüm dünyada ve Türkiye'de şirketler, bilgi teknolojileri alanındaki yatırımlarının kısa vadeli getirisine bakıyor. Çok değil, iki yıl öncesine kadar 3-5 yıl olan yatırımın geri dönüşüm süresi, bir yılın altına inmiş durumda. Öyle ki, birçok yönetici somut faydalarını iki yıl sonra göreceği teknolojilere yatırım yapmıyor.
 
İşte bu dönemde dış kaynak kullanımı ön plana çıkıyor. Özellikle dış kaynak kullanımı KOBİ'ler gibi iş süreçlerini internete taşımak için büyük yatırımlar yapma lüksüne sahip olmayan şirketlere çok önemli avantajlar sağlıyor.
ASP (Uygulama Servis sağlayıcılığı) modeli ile KOBİ'lerin tüm bilgi teknolojileri yatırımlarını dış kaynak kullanımı ile yapmalarını sağlayan Oracle'ın İhost programını Oracle E-iş Teknoloji Çözümleri Yöneticisi Pınar Aksu ile konuştuk.


TURKTICARET.Net: Öncelikle ASP modelinden söz eder misiniz? KOBİ'ler için avantajları nelerdir?

Pınar Aksu: Birçok şirket KOBİ'lere, iş süreçlerini internete taşımalarını sağlayacak çözüm paketleri satıyor. Ancak bu çözüm paketlerinin orta ve küçük boy şirketlere satılması doğru değil. Çünkü bu paketlerle birlikte donanım, veritabanı, insan kaynağı, sunucu yatırımı yapmak da gerekiyor. Çözümlerin işletilmesi de başka bir maliyet. Ayrıca küçük şirketlerin zaten bilgi işlem bölümleri yok. Bütün bu nedenlerle, ASP modelini kullanarak (Uygulama servis sağlayıcılığı), satın almak yerine kiralamaları çok daha avantajlı.

TURKTICARET.Net: ASP modeli, şirketlere bir hareket esnekliği de sağlıyor...

Pınar Aksu: Kesinlikle. Geçtiğimiz yıl yaşanan ekonomik krizin bir sonucu olarak yeni tasarruf anlayışları şirketlerin gündemine oturuyor. Artık bugün her yöneticinin hayali; hızla büyüyebildiği gibi gerektiğinde hızla küçülebilen, kaynaklarını en üst seviyede verimle kullanan, atıl durumda kalacak teknoloji yatırımları yapmayan, hızlı kararlar alıp bunları yine aynı hızda uygulayabilen yeni bir şirket yapısı.  Bu noktada ASP modeli, şirketin beklenmeyen durumlar karşısında hızlı karar almasını ve esnek davranabilmesini sağlıyor. Çünkü şirket hiçbir teknolojiyi direkt olarak satın almıyor.  

TURKTICARET.Net: Peki oracle'ın iHost programından söz eder misiniz? Bu program, KOBİ'lere ne gibi avantjlar sağlıyor?

Pınar Aksu: Oracle olarak, ASP modelinde Koç.Net ile çalışıyoruz. Bu işbirliği kapsamında KOBİ'lere donanım, network altyapısı, internet erişimi, uygulama sunucusu gibi işlemleri çok düşük bir maliyetle kiralıyoruz. Oracle ve Koç.net'in işbirliği kapsamında, gerekli donanım, network altyapısı, internet erişimi ve ilgili servisler Koç.net tarafından sağlanırken, Oracle veritabanı ve ilgili servisler Oracle Türkiye tarafından sağlanıyor.

Avantajlarını sıralarsak... Bir KOBİ, bir uygulama geliştirmek istediğinde donanım, yazılım, sistem yöneticisi gibi insan kaynağı ve teknoloji yatırımı yapması gerekiyor ki, bunun maliyetleri oldukça fazla. Bir KOBİ bu yatırımları yapsa bile bunun devamını getirmesi, ilerleyen süreçte giderek zorlaşıyor. Zaten de gereksiz.

iHost programı şirketin ihtiyaç duyduğu yazılımları satın almak ya da kendi bünyesinde barındırmak yerine outsource (dış kaynak) ederek asıl işlerine odaklanabilecekleri yeni bir hizmetin altyapısını sağlıyor.

TURKTICARET.Net: Şu anda iHost programına dahil olan KOBi var mı? varsa örnek verebilir misiniz?

Pınar Aksu: Şu anda iki örnek var. iHost programını ilk uygulayan şirkelerden birisi olan Hitit Bilgisayar, kargo taşımacılarına yönelik olarak geliştirdiği bir uygulamayı ASP ortamına taşıdı.
Yukarıda da söylediğim gibi bu tip yazılımları paket satış modeliyle küçük firmalara satmak çok zor. Paketin fiyatı ve artı Oracle alınması, kimi küçük ölçekli firmalar için çok pahalı gelebiliyor. Bu firmalar için sunucu alınması ve işletimi maliyetli olabiliyor. Ayrıca bu küçük ölçekli şirketlerin bilgi işlem bölümleri genellikle yok. Bu nedenle ASP modeliyle uygulamaları kiralamak onlar açısından çok daha avantajlı. Üstelik bilgiler yine onların denetimlerinde oluyor.

TURKTICARET.Net: İki örnekten söz etmişiniz...

Pınar Aksu: Evet, diğeri Sistek Bilgisayar Yazılım. Bu şirket ASP modeline uygun olarak Tofaş Bayi Otomasyon Sistemi geliştirdiler.  Bir Tofaş bayiisi, bu yazılımı kullanarak iHost programını dahil oldu. Hat, internet erişimi ve insan kayanağı gibi yatırımlar yapmadan otomasyonunu sağladı.