Dijital Pazarlama Teknoloji

Tasarımda En Çok Kullanılan Renk Kodları

Web sitenizi tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken birçok özellik bulunmaktadır. En temel birkaç şey saymak gerekir ise; bir site mimarisi oluşturmanız, harekete geçirici mesajlar (CTA) yerleştirmeniz ve alan adınızı (domain) seçmeniz gerekir. ”Hala bir alan adı sahibi değilseniz hemen domain sorgulama ekranımızdan hayalinizdeki alan adını sorgulayın ve alan adı sahibi olun.” Çoğu zaman bir sitenin renk şeması sonradan akla gelmektedir ve pek çok site sahibi web site renkleri ne kadar önemli olabilir diye düşünmektedirler. Makalenin devamında; web sitesinde renklerin öneminden, web sitesi renk şemaları, renk kodları ve renkler hakkında detaylı bilgilerden bahsedeceğiz.

Tasarımda En Çok Kullanılan Renk Kodları 1

Web sitenizdeki renk seçimlerinin ziyaretçileriniz, kullanıcılarınız ve müşterileriniz üzerinde tahmin edebileceğinizden çok daha büyük bir etkisi vardır. Belirli duyguları harekete geçirme ve ziyaretçilerinizin yaptığı seçimleri motive etme gibi etkileri bulunmaktadır. Araştırmalara göre; insanların ürünlere maruz kaldıktan sonraki 90 saniye içinde ürünleri değerlendirdiğini ve bu kararın %90’ının renge dayalı olduğunu göstermektedir. Doğru renkleri seçmek, ziyaretçilerinizin web sitenizi ve markanızı nasıl algıladığını etkiler. Bir diğer araştırmaya göre; şirket güvenirliğini belirlemede en önemli faktörlerden biridir. Bu kılavuz, web sitenizin markasına en uygun renkleri bulabilmeniz rehber olacaktır. Referans olması açısından renk kodları ve renk anlamlarını listeleyeceğiz.

Renk Teorisi Nedir?

Renk teorisi, rengi çevreleyen birincil kural ve yönergelerin ve estetik açıdan hoş görseller yaratmanın temelidir. Renk teorisinin temellerini anlayarak, renk kodları ve renk paletlerini daha stratejik bir şekilde oluşturmak ve kullanmak için rengin mantıksal yapısını incelemektir. Belirli bir duyguyu, titreşimi veya estetiği uyandırmak anlamına gelir. Renk, kullanıcıların belirli bir düzende nasıl aksiyon aldığını ve bunu yaparken ne hissettiklerini etkileyebilir.

Tasarımda En Çok Kullanılan Renk Kodları 2

Ana Renkler

Ana renkler (birincil renkler), birden fazla renk tarafından oluşmayan renklerdir. Üç adet ana renk vardır:

 • Kırmızı
 • Sarı
 • Mavi

Ara Renkler

Ara renkler, yukarıda sayılan üç ana renkten herhangi ikisinin bir araya gelmesiyle oluşan renklerdir. Üç ara renk vardır: turuncumor ve yeşil . Üç ana renkten ikisini kullanarak her birini oluşturabilirsiniz. İkincil renk oluşturmanın genel kuralları şunlardır:

 • Kırmızı + Sarı = Turuncu
 • Mavi + Kırmızı = Mor
 • Sarı + Mavi = Yeşil

Üçüncül Renkler

Birincil renk, ikincil renkle karıştırıldığında üçüncül renkler ortaya çıkar. Üçüncül renklerin en önemli özelliği, her ana rengin bir üçüncül renk oluşturmak için ara renk ile eşleşmemesidir. Örneğin, kırmızı, yeşil ile mavi, turuncu ile uyumlu bir şekilde karıştırılamaz.

 • Kırmızı + Mor = Magenta
 • Kırmızı + Turuncu = Vermilyon
 • Mavi + Mor = Menekşe Rengi
 • Mavi + Yeşil = Teal Mavisi
 • Sarı + Turuncu = Kehribar
 • Sarı + Yeşil = Şartröz rengi

Herhangi bir bilgisayar programında renkle oynadıysanız, muhtemelen RGB veya CMYK renklerini harflerin yanında bazı sayılarla listeleyen bir modül görmüşsünüzdür. Bu harfler ne anlama gelmektedir daha önce hiç merak ettiniz mi?

Tasarımda En Çok Kullanılan Renk Kodları 3

CMYK

CMYK,  Cyan, Magenta, Yellow ve Key (Black) anlamına gelmektedir. CMYK, eksiltici renk modelidir.  CMYK, 0 ile 100 ile ölçeklendirilir. C=100, M=100, Y=100 ve K=100 ise, siyah elde edersiniz. Ancak, dört rengin tümü sıfır eşitse, beyaz elde edersiniz.

RGB

RGB renkli modeller ise bilgisayarlar gibi elektronik ekranlar için tasarlanmıştır.  RGB  Red, Green ve Blue anlamına gelmektedir. Işık dalgalarının ek renk modeline dayanmaktadır. Ne kadar çok renk eklerseniz, beyaza o kadar yaklaşacağınız anlamına gelir.  RGB değeri, 0 ile 255 arasındaki ölçekler kullanılarak oluşturulur. Dolayısıyla siyah, R=0, G=0 ve B=0 olacaktır. Beyaz, R=255, G=255 ve B=255 olacaktır.

Bilgisayarlarda renk oluştururken, renk modükü genellikle hem CMYK hem de RGB numaralarını listeler. Ancak, birçok web programı size yalnızca RGB değerlerini veya bir HEX kodunu (CSS ve HTML için renge atanan kod) verir.

Hex Renk Kodları ( Hexadecimal Renk Kodları)

Peki hex kodu nedir? Tasarımcılar ve geliştiriciler, web tasarımında HEX renklerini kullanır. HEX rengi, red, green ve blue (RGB) karışımı ile tanımlanan altı basamaklı harf ve sayı kombinasyondur.

PMS (Pantone® Eşleştirme Sistemi)

PMS renkleri (Pantone® renkleri olarak da adlandırılır), Pantone şirketi tarafından yapılan patentli, standartlaştırılmış renkli mürekkeplerdir. Pantone 50 yılı aşkın süredir piyasada ve grafik camiasında renk yaratma ve eşleştirme konusunda ilk kapsamlı standartlaştırılmış sistemin oluşturulmasından sorumludur.

Tasarımda En Çok Kullanılan Renk Kodları 5

Renklerin Anlamları

Değişen görsel etkinin yanı sıra, renkler insanlar için farklı duygusal semboller taşırlar.

 • Kırmızı — genellikle güç, tutku veya enerji ile ilişkilendirilmektedir ve sitenizde harekete geçmeyi teşvik etmeye yardımcı olabilir.
 • Turuncu — neşe ve coşku, olumlu mesajlaşma için iyi bir renk seçimdir.
 • Sarı – mutluluk ve zekayı temsil eder, ancak aşırı kullanıma karşı dikkatli olmalısınız.
 • Yeşil — genellikle büyüme ile bağlantılı olan yeşil, markanızın yükselişte olduğu hissini vermenize yardımcı olabilir.
 • Mavi — gölgeye bağlı olarak huzur ve güven. Mavide açık tonlar huzur hissi verir, koyu renkler daha kendinden emindir.
 • Mor — mor lüks ve yaratıcılık duygusunu vermektedir.
 • Siyah – güç ve gizemi temsil etmektedir.
 • Beyaz — güvenlik ve masumiyet, sitenizi düzene sokmanıza yardımcı olmak için harika bir renk seçimidir.

En Çok Kullanılan Renk Kodları

Sizler için mavi renk kodu, gri renk kodu, bordo renk kodu, mor renk kodları gibi en çok tercih edilen kodları sizler için listeledik.

RenkHex Renk KodlarıRGB Renk Kodları
Kırmızı#FF0000(255,0,0)
Mavi#0000FF(0,0,255)
Bordo#800000(128,0,0)
Lacivert#000080(0,0,128)
Fildişi#FFFFF0(255,255,240)
Siyah#000000(0,0,0)
Gri#808080(128,128,128)
Yeşil#008000(1,128,0)
Lime#00FF00(0,255,0)
Mor#800080(128,0,128)
Turuncu#FFA500(255,165,0)
Beyaz#FFFFFF(255,255,255)
Teal#008080(0,128,128)
Gümüş#C0C0C0(192,192,192)
Aqua#00FFFF(0,255,255)
Sarı#FFFF00(255,255,0)
Olive#808000(128,128,0)
Fuşya#FF00FF(255,0,255)