Teknoloji Girişimcilik

Resim Boyutu Küçültme Yöntemleri: Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Dosya boyutu çok büyük olduğu için bir görüntüyü paylaşmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Bu hepimizin zaman zaman yaşadığı ortak bir sorun. Neyse ki, resim boyutu küçültme yöntemleri ile resimlerinizin dosya boyutunu küçültebilirsiniz. Dosya boyutunu küçültmek için resimlerinizi sıkıştırabilir ya da resim çözünürlüğünüzü değiştirebilirsiniz.

Resim boyutu küçültme yöntemleri oldukça basittir. Yöntemler, hangi resimlerin boyutunu küçültmek istediğinize, fotoğrafları ne amaçla kullanmak istediğinize, sahip olduğunuz cihazın türüne ve resimleri sıkıştırmak için ne tür bir yazılım kullandığınıza bağlı olarak biraz farklılık gösterecektir. Dijital fotoğraflar, cihazınızda veya bilgisayarınızda depolanan piksellerden oluşur. Bazı görüntüler diğerlerinden daha fazla pikselden oluşur. Milyonlarca pikselden oluşan ve fotoğrafları son derece büyük yapan bazı dijital görüntü türleri vardır. Bu görüntüler resim dosya boyutu dolayısı ile çok fazla depolama alanı kaplar. Bunları e-postayla göndermeye veya başka bir cihaza veya bilgisayara aktarmaya çalışırsanız sorun oluşturabilir. Çözüm, görüntüyü yeniden boyutlandırmak zorunda kalmadan fotoğrafın boyutunu küçülten görüntüyü sıkıştırmaktır. Bu ücretsiz uygulamaları kullanarak fotoğrafları çevrimiçi olarak nasıl resim dosya boyutu küçültme yapabileceğinizi öğrenin.

En İyi Fotoğraf Küçülten Ücretsiz Programlar

Resimlerinizin dosya boyutunu küçültmek için kullanabileceğiniz birkaç çevrimiçi program bulunmaktadır. En iyi fotograf küçülten ücretsiz programlar aşağıdaki gibidir.

Adobe Photoshop Express

Herhangi bir resmin boyutlarını değiştirmek için ücretsiz  olarak online resim boyutu küçültme Adobe Photoshop Express aracını kullanabilirsiniz.  Adobe Photoshop tarafından bu ücretsiz araç desteklenmektedir. Resim boyutlandırıcı aşağıdaki şekilde kullanılmaktadır. PNG ve jpeg boyut küçültme işlemleriniz için kullanabilirsiniz.

 1. Fotoğraf boyutlandırma için jpeg ve png’lerinizi yükleyin.
 2. Kullanacağınız ölçülerdeki boyutlandırmayı seçin.
 3. Boyutlandırılan görselinizi indirin.

Sosyal medya, web ve daha fazla resmi boyutlandırmak için düzenleyici kullanabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf düzenleme ve tasarım aracı ile filtreler uygulayarak görsellerinizi düzenleyebilirsiniz.

GIMP

Ücretsiz resim düzenleme yazılımı GIMP,  görsellerinizi sıkıştırmanıza yardımcı olur. Dosya boyutunu küçültür ve büyük fotoğrafları web sitesinde görüntülemenize veya e-posta yolu ile göndermenize olanak tanır. Fotoğrafı sıkıştırılmış JPG formatına dönüştürür.

 1. Tarayıcınızdan GIMP’i açın. Ve en son sürümünü indirin.
 2. Uygulamanızı indirdikten sonra; ana menü> dosya> aç yönergelerinizi izleyin ve küçültmek istediğiniz görüntüyü seçin.
 3. Menü alanında görüntü> görüntüyü Ölçekle’yi tıklayın.  Bu kısımda fotoğrafınızın boyutlarını ve çözünürlüğünü güncelleyebilirsiniz.
 4. Dosya boyutunu sıkıştırmak ve resmini kaydetmek için menü>dosya>dışa aktar seçin.
 5. Kaydırıcı ile istediğiniz fotoğraf boyutlandırma biçimini kullanabilirsiniz.

Paint .NET

Resimlerinizi küçülmek için birçok program bulunmaktadır. Fakat Paint.net,  yüksek fiyatlı yazılımlara ücretsiz bir açık kaynak bir alternatiftir. Paint.net’iniz bulunmuyor ise, paint.net’i indirip yüklemelisiniz.

 1. Dosya indirildikten sonra Image menüsüne tıklayın ve Resize alanını tıklayın.
 2. En Boy Oranını Koru onay kutusu tıkladığınızdan emin olun.
 3. Boyutlandırmanızı istediğiniz değerlere ayarlayın ve Tamam’ı tıklayın.
 4. Ve daha sonrasında fotoğrafı kaydedin.

Pixlr

Hızlı yükleme ve paylaşım için görüntüleri yeniden boyutlandırırken görüntü kalitesini korumak önemlidir ve bunun için doğru fotoğraf boyutlandırma araçlarının kullanılması gereklidir.  Pixlr, görüntü yeniden boyutlandırma gereksinimleriniz için kullanabileceğiniz bir araçtır. Pixlr, kullanıcı dostu arayüzü ve hızlı süreci sayesinde resim editörleri arasında oldukça popüler bir araçtır.

 1. Tarayıcınızda  https://pixlr.com/editor/  sayfasını açın ve  PIXLE X veya E aracından birini seçin.
 2. Yeniden boyutlandırılacak dosyayı eklemek için ”Open Image”  düğmesine tıklayın.
 3. Üst menüde Image > Image size’i açın.
 4. En boy oranını korumak için Oranları kısıtla düğmesini tıklamalısınız. Dowland düğmesine seçtikten sınra görseliniz hazır.

PhotoScape X

PhotoScape X, fotoğrafları hızlı ve etkili bir şekilde düzenlemenize yardımcı olan eğlenceli ve kullanımı kolay inanılmaz bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Bu düzenleme programı oldukça kullanıcı dostudur. İndirmek ücretsizdir ve yeni başlayan fotoğrafçılar için ideal bir çözümdür. Ve oldukça bilinen popüler programlardan biridir.

PhotoScape X düzenleme programını indirmek tamamen ücretsizdir ve birkaç basit adımda kurulabilir. Ücretsiz PhotoScape X sürümünü indirmek için indirme sayfasına gidin.

 • PhotoScape X’i açın.
 • Yeniden Boyutlandır düğmesini tıklayın.
 • En boy oranını kendinize göre özelleştirin.
 • Ve Kaydet’i tıklayın.
 • Fotoğrafın görüntü kalitesini ayarlayın.

Fotor

Fotor fotoğraf düzenleyicisi ile bir görselin boyutunu saniyeler içinde düzenleyebilirsiniz. Fotor fotoğraf düzenleyici ile resimlerinizin en boy oranını koruyarak, piksel boyutuna göre dilediğiniz gibi yeniden boyutlandırabilirsiniz.

 • Fotoğrafınızı, Fotor’un Fotoğraf Düzenleyicisine yükleyin.
 • Ayar menüsü altında Yeniden Boyutlandır aracını seçin.
 • Genişlik ” ve ” Yükseklik ” alanlarına istediğiniz oranları yazın. Fotoğrafınızın en boy oranını korumasını istiyorsanız eğer, kilidin kilitli olduğundan emin olun. İsteğinize göre genişlik ve yükseklik girmek için kilidini açabilirsiniz.
 • Uygula düğmesine tıklayın, ardından resminiz başarıyla yeniden boyutlandırılır.

InPixio

InPixio ile fotoğraflarınızda aşağıdaki değişikliklere yapabilirsiniz.

 1. Görüntü ayarlarınızı yeniden optimize edebilir.
 2. Fotoğraf düzenlemeleri yapabilir.
 3.  Arka planlar oluşturabilir.
 4. Resimlerinizi kırpıp yeniden boyutlandırma yapabilirsiniz.

Fotoğraf küçültme işlemleriniz için InPixio ile resimlerinizi yeniden kırpıp yeniden boyutlandırma ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

 • Kırpma sekmesine tıklayın ve önceden ayarlanmış bir oran seçin.
 • Photo Studio’da, kaydetme sırasında fotoğrafınızı yeniden boyutlandırabilirsiniz.

BeFunky

Fotoğraflarınızı yeniden boyutlandırmak görselinizin hem çözünürlüğü hem de dosya boyutunu azaltır. BeFunky Yeniden Boyutlandırma aracı özellikle web’e yüklemek istediğiniz büyük fotoğraflarınız için oldukça kullanışlıdır.

 • Resminizi BeFunky’nin fotoğraf düzenlemede açın.
 • Düzen menüsünden Yeniden Boyutlandır aracını seçin.
 • Genişlik ve yükseklik boyutlarınızı girerek fotoğraf boyutunu ayarlayın. Yüzde miktarı girerek boyutları da ayarlayabilirsiniz.
 • Değişikliklerinizi kaydetmek için Uygula’yı tıklayın.

Sosyal medya görsel boyutları hakkında bilgi almak için makalemizi tıklayınız.