Girişimcilik

Sıfırdan Bir Şirket Nasıl Büyütülür?

Kendi işinizi kurmayı ve yürütmeyi düşündüyseniz, yalnız değilsiniz. Kendi patronunuz olmak, programınızda esnekliklere sahip olmak kendi şirketinize sahip olmak için iyi nedenlerdir. Bir işi sıfırdan başlatmak zor veya karmaşık olmak zorunda değildir, ancak planlama ve çalışma gerektirir. Sıfırdan bir şirket kuruluşu için atmanız gereken ilk ve en önemli adımlarını birlikte inceleyelim.

İyi Bir İş Fikriyle Başlayın

Bir işe nasıl başlayacağınızı düşünüyorsanız, düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Farklı başarılı işletmeler gibi, önce iyi bir fikriniz olduğundan emin olun. Bu fikirden yola çıkarak müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ürün veya hizmetler oluşturmaya başlayın.

Sıfırdan bir şirket nasıl büyütülür

Fikrinizi Değerlendirin

İş fikriniz yeni bir ürün veya hizmet içeriyorsa (veya hatta mevcut bir ürün veya hizmette bir geliştirme), değerlendirilmesi gerekmektedir. Buna teknik olarak pazar araştırması denir.

Yeni ürünler için pazar araştırması yapma konusunda uzmanlaşmış bazı firmalar var fakat sizin kısıtlı bir bütçeniz varsa, bunu kendiniz yapabilirsiniz.

İlk olarak, insanların kullanması için bir prototip oluşturabilirsiniz. Bir prototip mümkün değilse veya bir hizmet işiyse, benzersiz faydaları ve rakip pazarlar içerisinde o hizmeti eşsiz kılan özellikleri bularak iş planının oldukça açıklayıcı bir sunumunu sunun.

 1. Hedef müşterilerinizi belirleyin: Bunu, ürününüzden kimin yararlandığına bakarak veya potansiyel müşteri olarak görebileceğiniz kitlelerden yola çıkarak yapabilirsiniz. Ayrıca yaş, yer ve hatta medeni durum gibi faktörlere de bakmak işinize yaracaktır.
 2.  Hedef kitlenizle etkileşime geçin: Hedef müşterilerinizin kim olduğunu öğrendikten sonra anketler düzenleyin ve daha fazla geri bildirim almak için doğrudan insanlarla görüşün. Sosyal medyayı da gözden kaçırmayın, onlarla etkileşim kurmak için etkili bir yer olabilir.
 3.  Rakiplere bakın: Rakip ürün veya hizmetleri analiz ederek, sektörünüzde zaten var olan şeyler hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Bu, ürün veya hizmetleri geliştirmenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Sıfırdan bir şirket nasıl büyütülür

Şirket Kurmak İçin İş Planı Yapın

 • Başlık sayfası ve içeriği; Yatırımcılar, şirketiniz hakkında bir fikir edinmek için iş planınızı kullanacaktır. Bu yüzden onu düzenli tutmak yararlıdır.
 • Amaç beyanı; Bu, ürünlerinizi, pazarınızı ve iş operasyonunuzu özetler. Ayrıca, fon arayıp aramadığınızı da belirtir.
 • Ürün açıklamaları; Ürün veya hizmetlerinizin her ayrıntısını ve müşterilerinize nasıl fayda sağlayabileceğini açıklayın.
 • Pazar analizi; Satış eğilimlerini ve müşteri beklentilerini ana hatlarıyla belirtin.
 • Rakip analizi; Bu, benzer ürün veya hizmetlere sahip şirketlerin güçlü ve zayıf yönlerini görebilmeniz açısından önemlidir. Çeşitli işletme taktikleri bularak, uygulayabilirsiniz.

Bir iş planının diğer bazı avantajları ise;

 • Potansiyel zayıflıkları bulabilmek
 • Fikirlerinizi paydaşlara iletebilmek
 • İşletmenizle ilgili önemli bilgileri düzenleyebilmek
 • Şirketiniz için doğru çalışanları işe alabilmek

Şirketinizi iyi yerlere getirebilmek için her zaman işimi nasıl geliştirebilirim diye kendinize soru yöneltmeniz gerekir. Bu soruya verdiğiniz her cevaplar şirketinizi bir adım daha ileriye götürdüğünü göreceksiniz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın