WordPress

WordPress Nedir? WordPress Avantajları Nelerdir?

WordPress Nedir adlı makalemizde WordPress’in  ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve avantajlarından bahsedeceğiz. WordPress bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Başka bir deyişle web siteleri, blogları, çevrimiçi mağazaları, haber portallarını ve diğer sayfa türlerini yönetmek için kullanılan bir sistemdir. WordPress tüm web sitelerinin yaklaşık %38’ine güç sağlayan, dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. Bir içerik yönetim sistemi veya CMS kullanıcıların minimum teknik bilgi ile bir web sitesinde içerik oluşturmasına ve yönetmesine yardımcı olan bir yazılımdır. Kısacası, WordPress güçlü bir web sitesi oluşturmanın güvenilir bir yoludur. WordPress’in kurulumu kolaydır. Temel özellikleri sayfalar, blog gönderileri, gezinme ve kullanıcı yönetimi içeren bir web sitesi kurmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. WordPress nedir, ne işe yarar kısmını tamamladık. Şimdi sizlerle WordPress nasıl çalışır konusuna giriş yapacağız.

WordPress Nasıl Çalışır?

WordPress web sitesini oluşturmaya başlamak için bir tema seçmeniz gerekir. Bir tema, web sitenizin görünümünü tanımlar ve her tema kendi tasarımı, düzeni ve özellikleri ile birlikte gelir. Temanızı özelleştirebilir ve içeriklerinizi kaybetmeden istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Sayfalar veya gönderiler oluşturmak için bir düzenleyici ile çalışarak içerik yayınlayabilirsiniz. Standart düzenleyici, başlıklar, paragraflar, düğmeler veya resimler gibi öğeleri olan bloklar ile çalışır. Bu yapılandırılmış bir düzene sahipken sayfanızı oluşturmanıza olanak tanır. Gerekirse kolayca bir kod düzenleyiciye geçebilirsiniz. Web sitenizden en iyi şekilde yararlanmak için eklentileri kullanabilirsiniz. Eklentiler, web sitenize yükleyebileceğiniz ek özelliklerdir. Hem ücretsiz hem de ücretli çok çeşitli eklentiler mevcuttur ve her birinin kendine özel kullanımı vardır. Örneğin, eklentiler web sitenizi istenmeyen postalara karşı koruyabilirler veya SEO konusunda size yardımcı olabilirler. Eklentiler genellikle web sitenizi oluşturmayı ve sürdürmeyi çok daha kolaylaştırır. WordPress nasıl kullanılır ve WordPress site kurma adımlarını daha önce yazdığımız makalede inceleyebilirsiniz.

WordPress Avantajları

WordPress kullanırken herkesin merak ettiği konu kendisine ve işletmesine sağlayacağı avantajlardır. Sizlere 3 başlıkta WordPress’in avantajlarından bahsedeceğiz;

Mobil Duyarlılık

Çoğumuz dışarıdayken web sitelere akıllı telefonlarımızdan bakarız. Bir sitenin hızlı yüklenmesi, kolay erişilebilmesi ve daha küçük ekranda daha iyi görünmesini bekliyoruz. Akıllı telefonunuzda ekranınızda gezinmesi kolay olmayan bir bir web sitesi ile karşılaşmış olabilirsiniz ve siteyi terk edip başka yere bakma istediği duymuş olabilirsiniz. Birçok WordPress teması mobil uyumludur, bir sayfanın nasıl görüntüleneceği, nereden erişildiğine bağlı olarak değiştirirler. Bu mobil kullanıcıların sitenizi net bir şekilde okumasını ve ihtiyaç duydukları bilgileri almasını kolaylaştırır.

Çok Yönlü

İşletmenizin web siteniz benzersiz ve kullanıcı deneyimi açısından kolaylık sağlamalıdır. Farklı temalar sayesinde WordPress siteniz markanızı yakalamanıza ve dünyayla paylaşmanıza yardımcı olabilir. WordPress geliştiricileri, görselleri, ürünleri, hizmetleri ve daha fazlasını sergilemek için temalar oluşturmuştur. Bu temalar içinde muhakkak size hitap eden bir tane olacaktır. WordPress sitenizin düzenini oluşturabilen çeşitli temalara ek olarak geliştiricilerin eklentiler oluşturmasına olanak tanır.

Kullanım Kolaylığı

WordPress bir site oluşturmasını kolaylaştırır. En temelde bir tema seçmenize ve ardından resimler, bloglar ve gönderi gibi içerikleri yüklemenize olanak tanır. WordPress siteleri her yerden düzenlenebilir. Yemeğinizin gelmesini beklerken telefonunuzdan blog yazısı yazabilir ve bilgisayarınızdan güncelleştirmelerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca bir ekiniz var ve değişiklik yapmaları gerektiğinde, yeni içerik girilmesi gerektiğinde birden fazla kullanıcı ekleyebilirsiniz.

wordPress.com ve wordPress.org Arasındaki Farklar

WordPress sizlere iki araç sunar bunlardan biri wordpress.com diğeri ise wordpress.org. wordpress.org tamamen ücretsizdir ve sizden bir ödeme talep etmez. wordpress.com ise daha sınırlı ve ücretlidir. wordpress.org sitesinden kolayca WordPress sistemini indirim sistemi kurabilirsiniz. wordpress.org da 1500’den fazla ücretsiz tema ve yüzlerce ücretsiz temadan birini seçip sitenizi tasarlama şansına sahipken wordpress.com da 200 civarı ücretsiz tema içerisinden tercih yapmanız gerekir. wordpress.org da 15.000’den fazla eklenti mevcuttur, wordpress.com’da 30 civarı eklenti mevcuttur. wordpress.org tüm alanları kontrolünü size aittir ve site güvenliğinizi siz sağlarsınız. wordpress.com ise güvenlik işlemlerini kendi üstlenir.

Bu makalemizde sizlere WordPress nedir, WordPress nasıl çalışır, avantajları nelerdir

Daha fazla ipucu ve bilgi için TURKTİCARET.Net’in diğer makalelerine göz atmayı unutmayın.

Web Sitesi Nasıl Kurulur? Nelere Dikkat Edilir?
WordPress Site Hızlandırmanın 10 Yolu
Tüm Zamanların En Popüler 10 WordPress Eklentileri

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın