Marka Girişimcilik

Patent Nedir ve Nasıl Tescillenir?

Patent buluşlar için verilen tekel hakkıdır; yani  buluşlara verilmektedir. Buluşu da kısaca açıklayacak olursak, bir soruna teknik bir çözüm getiren ürünler ya da yöntemlerdir. Patent, bir buluşu bulan kişinin kullanma ve sahiplenme hakkıdır. Buluşun kullanabileceğini somut olarak gösteren belgeye de patent belgesi denir. Buluşunuzu patentlediğiniz taktirde hiç kimse sizin izniniz dışında kullanamaz. Eğer kullanırsa patent sahibi kullanan tüzel kişiye ya da kuruma dava açarak hakkını savunabilir.

Patent Nedir

Patent Başvurusunda Aranan Nitelikler Nelerdir?

  • Yenilikçi olmalıdır. Buluşun yenilikçi olması ve buluşa benzer bir buluşun olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.
  • Buluşun teknik aşaması bilir kişiler tarafından araştırılır ve teknik açıdan hangi aşamada ve geliştirilebilir olduğu incelenir.
  • Sanayiye uygulanabilir olmalıdır. Türk Patent Kurumu başvuruları incelerken sanayi faaliyetlerinde uygulanabilir olup olmadığını da incelemektedir. Uygulanabilir buluşların başvurunun onaylanmasında etkisi vardır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Öncelikle buluş olduğu düşünülen ürün için bir uzman patent vekili ön araştırma yapar. Ön araştırma sonrasında vekil buluş olduğuna karar verir ise ürünün ayrıntılı resimlerini ve belgelerini talep eder. İletilen belge ve resimlerden sonra vekil buluşu anlatan bir tarifname yazar ve buluş sahibine iletir. Buluş sahibi gerek görürse tarifnamede ekleme/çıkartma/düzeltme/ değiştirme yapar ve vekile iletir. Bu aşamadan sonra Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılır.

Ne Kadar Sürede Alınır ve Ne Kadar Geçerlidir?

Başvuru yapıldıktan sonra TPE inceleme ve onaylanma sürecini başlatır. Aynı zamanda başvuru yapıldıktan sonra fikir ve buluşları bir nevi koruma altına alınmış olup başkalarının kullanmasını engellenir. Şartlara uygunluk ilgili kurumlarca incelendikten sonra rapor düzenlenip yayınlanır. Başvuru onay alır ise buluşun patenti alınmış olur. Buluşun kapsamına göre süreç  değişkenlik gösterebilmektedir ve 3-4 yıla kadar uzayabilmektedir.

Patent ve Marka Arasındaki Fark Nedir

Patent ve Marka Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki tescil işlemi oldukça karıştırılmaktadır. Patent yukarda da bahsettiğimiz gibi bir buluşun tescillenmesiyken marka işlemi ismin ilgili faaliyet sektöründe tescillenmesidir. Örneğin; Maraş Dondurmasının patenti alındı, etsiz çiğ köftesinin patenti alındı gibi cümleler yanlıştır çünkü alınan coğrafi işaret tescil belgesidir. Başka bir önek daha verecek olursak; kendi isminizin patenti alamazsınız marka adını alabilirsiniz çünkü patentleyebilmek için esas olan yeni bir buluştur. Marka işlemi 10 yıllık olarak tescillenir, patentleme işlemi 20 yıllık tescillenir. Markanın araştırılıp sonuçlanması maksimum 6 ayı bulabiliyorken-itiraz olmaması durumunda- patentin tescillenmesi buluş kapsamına göre 3-4 yılı da bulabilir.

Tescil işlemleriniz için Turkticaret.Net uzman ekibimiz ile iletişime geçmek için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın